Úterý 18. května 2021

Zažijete, pocítíte a uvidíte sílu zvuku

Zvedněte si dnes náladu poslechem hudby; průlomová zpráva ukazuje, jak hudba mění naše emocionální reakce.

Průlomová zpráva ukazuje, jakým neuvěřitelným způsobem ovlivňuje hudba náš každodenní život, ale také, že působí na naši fyzickou i psychickou stránku více, než si uvědomujeme.

Vědecké studie prokázaly, že hudba může být nástrojem k ovlivňování nálady, přičemž její tempo významně mění naši emoční odezvu. Mollové a durové tóny mohou povznášet či přivodit melancholii.

Dr. David Lewis z Mindlab International uvedl: „Teskná hudba nám může pomoci v těžkých dobách. Ukazuje se, že nejintenzivnější emoční reakce, ať už štěstí nebo smutek, cítíme, když jedna melodie emocionálně kontrastuje s druhou, kterou jsme poslouchali bezprostředně před ní. Až se příště budete chtít cítit lépe a znovu načerpat energii z hudby, vytvořte si hudební sendvič. Přehrajte si píseň, která vás zarmoutí, před písní, která vás rozveselí, a navodí vám pozitivní a optimistickou náladu. Tak bude povznášející síla skladby ještě účinnější.“

Hudba představuje také silný podnět, který dokáže, často velmi intenzivně, oživit dávno zapomenuté emoční prožitky, přičemž 88 % dotázaných z celé Evropy přiznalo, že si vybavují vzpomínky, v nichž hraje hudba významnou roli.

Hudba může ovlivnit fungování naší mysli, ale stejně tak i naše chování a odezvu na naše okolí.

V průměru posloucháme více než 285 hodin hudby ročně (12 celých dní), což jí dává jedinečnou sílu prosvětlit naše životy v těchto obtížných dobách. 80 % lidí říká, že chce poslouchat více hudby, protože si uvědomují, že napomáhá fyzické i duševní pohodě.

Na základě výzkumu Dr. Davida Lewise vytvořila společnost Sony dvě nová vizuální znázornění toho, jak silně nás může hudba fyzicky i emocionálně ovlivnit. Videa ukazují na příkladu nových vysoce výkonných zvukových reproduktorů Sony MHC-V83D a MHC-V73D, jak hudba v pomalém a rychlém tempu ve spojení s všesměrovými zvukovými a světelnými vlastnostmi reproduktorů ovlivňuje naše těla i objekty kolem nás.

Experimentujte sami na sobě – vyzkoušejte sílu hudby, abyste zjistili, jaké emoce ve vás vyvolává …

 • Podívejte se nejprve na video s pomalejším tempem hudební stopy, které by mělo díky skladbě Tails od Jacka Chowna z The Music Lab vyvolat spíše melancholické pocity. VIDEO
 • Poté si znovu dobijte energii pomocí hudby v rychlejším tempu, kterou tu zastupuje skladba Gutenmorgen od Jacka Chowna z The Music Lab, jež by měla evokovat štěstí. VIDEO

Top 10 účinků, které na nás hudba má

Doktor David Lewis se zabýval účinky hudby na naše tělo, mysl a emoce[1], od zlepšování funkce paměti, srdečního rytmu, rozšíření zornic, až po slzy, navození spánku nebo pocitu štěstí.

 1. Slzy
 2. Zlepšení funkce paměti
 3. Štěstí
 4. Zpomalení a relaxace, nebo zrychlení srdeční frekvence
 5. Ovlivnění našeho jednání
 6. Utváření přátelství a vztahů, ba dokonce utváření lidské identity
 7. Má „léčebný“ efekt
 8. Navození spánku
 9. Způsobí, že vám přeběhne mráz po zádech nebo se vám naježí vlasy
 10. Rozšíření zornic a spuštění reakce „bojuj nebo uteč“

„Hudba je důležitá součást mého života. Nejenom jako zpěváka, ale hlavně jako hudebního fanouška, kterej konzumuje obrovský množství hudby napříč různýma žánrama. Dokážu podle muziky ladit svoji náladu a dostat se díky ní tam, kam potřebuji. Mám taky svoje oblíbený písničky, který poslouchám, než si vezmu mikrofon a jdu na pódium. Reproduktor Sony MHC-V73D jsem si hodně oblíbil, má skvělej zvuk a osvětlení, se kterým se dá skvěle vyhrát. Je to teď moje oblíbená součást domova, kterou využívat fakt dost často,“ svěřil se Ben Cristovao.

Alexandra Kurzová, Marketing Head Czech & Slovakia ve společnosti Sony Europe B.V., říká: „Každý z nás má jistě spoustu vzpomínek spojených s určitými hudebními skladbami. Když pak takovou hudbu zaslechneme, vyvolává to v nás konkrétní vzpomínky, emoce a pocity, které jsme v danou chvíli zažívali. Je to, jako se na okamžik vrátit do minulosti.“

„Rok 2020 byl pro všechny opravdu náročný, právě hudba nás však může přivézt na jiné myšlenky a navodit nám pocit štěstí. Proto jsme vytvořili tuto zprávu a videa, abychom ukázali, jakou sílu hudba má a inspirovali více lidí k tomu, aby ji využívali ve svém životě jako pozitivní nástroj. Tato řada vysoce výkonných reproduktorů hlasitě a jasně podtrhuje moc zvuku a je ideální pro ty, kteří si chtějí vychutnat svou oblíbenou hudbu a naplno se ponořit do záplavy emocí, které v nás vyvolává.“

Modely Sony řady High-Power Audio Systems, MHC-V83D a MHC-V73D, byly navrženy tak, aby přinesly širší možnosti milovníkům večírků i rodinám díky všesměrovému zvuku a osvětlení, přenosnému designu, které zajistí dokonalou zábavu na večírku.


zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.