sobota 18. května 2024

Skladatel a kytarista Lukáš Sommer představí v Košicích světovou premiéru „Funky Concerto“

Státní filharmonie Košice uvede 25. února od 19 hodin online koncert, jehož hostem bude fenomenální český fagotista Jan Hudeček. Pod taktovkou šéfdirigenta ŠFK Zbyňka Müllera uvede ve světové premiéře nový instrumentální koncert skladatele Lukáše Sommera.

Čtyřvěté dílo má multižánrový charakter a je inspirováno různými podobami americké funky hudby. Premiéra byla kvůli nákaze Covid-19 odložena o rok.

„Velmi si vážím toho, že košická filharmonie přistoupila k online natočení mého koncertu. Byl to první den loňského jarního lockdownu, který nás všechny zastihl v přípravách na premiéru a ta vzala logicky rychle za své. Jsem šťastný, že po roce Funky concerto zazní a beru to jako radostnou předzvěst brzkého zlepšení situace“, řekl k chystané světové premiéře Sommer.

Ve skladbě jsou ve velké míře uplatněny prvky jazzu, fagot se od začátku do konce pohybuje na hranici hratelného. „Nový koncert Lukáše Sommera je pro mě z těchto důvodů velkou výzvou a považuji jej v české oborové literatuře za unikát“, uvedl Hudeček a dodal: „Jsem přesvědčen, že skladba bude mít u posluchačů úspěch a bude výzvou i pro další fagotisty“.

Oba umělci zároveň dodali, že i když bude koncert probíhat pouze v on-line prostoru, společně se Státní filharmonií Košice pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera proběhne tato originální kompozice pro fagot stejně jako před sálem plným diváků.

Funky concerto pro fagot na mě nejprve působil trochu roztříštěně, ale postupem zkoušení dostal naprosto jasné kontury. Díky téměř neomezeným výrazovým i technickým možnostem sólisty Jana Hudečka bude naše provedení působit, jak věřím, dostatečně hravě a funky“, poznamenal šéfdirigent filharmonie Zbyněk Müller.

Světová premiéra koncertu proběhne 25. února od 19 hodin zdarma na FB stránkách:

https://www.facebook.com/filharmoniaKosice, zde bude možné jej zhlédnout i zpětně v sekci video,

https://www.facebook.com/telketv

https://www.facebook.com/K13KosickeKulturneCentra/

https://www.facebook.com/kosiceofficial/

a YouTube kanálech telKE a TV telke.

zdroj foto – archiv pořadatele

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.