Úterý 18. května 2021

Vařte úsporně a bezpečně s indukcí

‒ I v té sebemenší kuchyni nemůže chybět varná deska, ať už je součástí sporáku nebo je zabudovaná do pracovní desky. Naprostou špičku představují indukční varné desky. Přinesou vám úspory díky bezkonkurenčně nejvyšší účinnosti ohřevu, ale také klid na duši.

Jsou totiž naprosto bezpečné – ani ti největší zapomnětlivci je nemohou nechat běžet naprázdno a ohrozit tak sebe a široké okolí. Vaření na indukci je navíc pohodlnější a  flexibilnější díky možnosti spojovat plotýnky do velkých varných zón.

Indukce je neúspornější

Indukční varné desky jsou tím nejlepším, co si můžete v kuchyni přát. Fungují na principu magnetického pole, které se vytváří mezi nádobou a indukční cívkou v desce. Teplo se proto vytváří přímo ve varné nádobě a nikoliv v jejím okolí, jako tomu je třeba v případě plynového ohřevu nebo u sklokeramických desek. Účinnost je ze všech typů ohřevu nejvyšší (až 90 %) a ztráty jsou minimální. Budete tedy vařit úsporně. A to rozhodně stojí za úvahu.

Budete však možná potřebovat nové nádobí se speciálním dnem. Pomůže jednoduchý test magnetem – když magnet zespodu hrnce drží, vystačíte si se stávajícím nádobím. Pokud jste slyšeli, že budete muset kvůli připojení indukční desky předělat elektroinstalaci – není to pravda. Mnohé varné desky připojíte díky speciální funkci i na běžný rozvod 230 V ve starší zástavbě nebo v panelových domech.

Indukce je i nejrychlejší

„Indukční desky jsou až o 100 % rychlejší než sklokeramické plotýnky, a směle porazí  i plyn a  dokonce i rychlovarnou konvici. Výkon můžete zcela plynule a velmi rychle regulovat. A když opravdu pospícháte, můžete ohřev urychlit funkcí PowerBoost, která zvýší výkon varné zóny až o 40 %. S touto funkcí ohřejí nové varné desky MORA litr vody z 15 °C na 90 °C už za 2 minuty a 40 vteřin,. radí Jana Neuszerová, odbornice značky MORA.

Žádné obavy

Když hrnec z plotýnky sejmete, plotýnka se automaticky po krátké době vypne. Nemůže se vám tak stát, že byste odešli z domu, a plotýnka by běžela naprázdno – jako třeba u plynu. Pokud jste roztržití nebo zapomínáte, je to k nezaplacení. A proti nenechavým dětským ručičkám poslouží dětský zámek.

Snadný úklid

Tím, že se varná zóna u indukční desky neohřívá – jako ta plynová nebo sklokeramická – se ani rozlitá jídla nikde nepřipečou a desku velmi snadno vyčistíte.

Vařte v nádobí libovolného tvaru

Kolikrát jste chtěli připravit základ složitějšího jídla v oválné nebo obdélné nádobě, ale prostě to nešlo, protože se zahřívala pouze část nádoby? S kvalitní indukční deskou můžete plotýnky spojovat a rozšiřovat pole své kuchařské působnosti podle potřeby. Například funkce ConnectZone umožňuje jediným dotykem přemostit dvě oddělené kruhové varné zóny a vytvořit jednu větší oválnou se stejnou teplotou.

Naproti tomu funkce FlexiZone umožňuje spojit dvě oktagonové zóny v levé nebo pravé části desky a vytvořit tak jednu velkou varnou plochu se stejnou teplotou, která vám zaručí stejnoměrný ohřev nebo grilování ve velkých nádobách jakéhokoliv tvaru. „Oktagonové induktory v nových deskách MORA jsou totiž velmi efektivní, a navíc díky výhodnému osmiúhelníkovému tvaru umožňují vytvořit skutečně velkou spojenou varnou plochu s rovnoměrným ohřevem bez „hluchých“ míst. Na tuto flexi zónu o komfortní velikosti 190 x 210 mm ale můžete umístit nejen jednu velkou nádobu, ale třeba i tři hrnce – dva hrnce musí být v místě spodní a horní plotýnky a třetí menší uprostřed spojené zóny. A druhou polovinu varné desky můžete využít na přípravu dalších pokrmů,“ dodává Jana Neuszerová.

„Špičku představuje varná deska MORA VDIS 658 FF se čtyřmi oktagonovými zónami, které jdou spojit do dvou velkých zón, takže můžete vařit prakticky po celé ploše varné desky. Je navíc vybavená i funkcí MoveZone, která spojenou plochu rozdělí do dvou zón s různými teplotami, a tak můžete měnit intenzitu ohřevu pouhým posouváním nádobí po desce, aniž byste se museli dotknout ovládání. Tak, jako to kdysi dělali naši předkové na tradičních kachlových kamnech,“ doporučuje Jana Neuszerová.

Asistované vaření

Zmíněná deska ale nabízí i automatické programy pro asistované vaření. Pokud se doma scházíte k jídlu postupně, bude se hodit udržování hotových pokrmů při 70 °C. Určitě využijete i rychlý var většího množství tekutiny bez přetečení nebo naopak řízený ohřev pod bodem varu – to když budete třeba chystat guláš, „táhnout“ vývar nebo vařit rýži. A když opravdu spěcháte, jde výkon navýšit až o 40 % pomocí funkce SuperBoost. Jestli rádi pečete, oceníte speciální funkci pro rozpouštění choulostivých potravin jako je máslo nebo čokoláda při 42 °C. Takže – už žádné připálené máslo, sražená čokoláda nebo pokažený krém. A ani milovníci grilování nepřijdou zkrátka – deska je vybavená i funkcí pro grilování s přesnou úrovní propečení pokrmu. Skvělá je i možnost plynulého ovládání zmíněné indukční desky MORA VDIS 658 FF. Umožňují to speciální invertorové induktory, které fungují na jiném principu, než běžné induktory.

Zdroj foto: www.mora.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.