neděle 18. dubna 2021

Naše 13. komnata aneb Jaké prádlo zvolit pod plesové šaty?

Mnohé z nás to samy nedokážou. Podle průzkumů si totiž více než 70% žen nedokáže vybrat správnou podprsenku. Problém je hlavně u těch „s většíma“. Ode dneška však na to nejste sama! Profesionální stylistka prádla, Žaneta Ilutanová z Trioly, už pár let jezdí let po všech regionech republiky a radí ženám s výběrem prádla. Zajela i k nám do redakce a vysvětlila, jaké prádlo zvolit pod plesové šaty.

Dnes jsem se Žanety zeptali: Jaké prádlo zvolit pod plesové šaty?

Společenská sezóna je tu. Začíná čas večírků, divadel a plesů, takže otázka, co pod společenské šaty, ať už malé večerní či pod velké róby, je vysoce aktuální. 

Co nám říká etiketa?

Jdeme-li na ples, musíme tomu přizpůsobit svou večerní róbu. Ideální volbou jsou dlouhé plesové šaty s délkou mírně nad zemí. To abyste v nich mohla pohodlně tančit a nikdo vám šaty nepřišlápl. A taneční boty zvolte ideálně s pevnou uzavřenou špičkou, abyste si při tanci chránila prsty a nehty. Na jinou společenskou událost (na banket či do divadla atd.) můžete mít otevřené „páskové“ střevíčky, ale v nich by neměly být punčochy ani punčocháče – takže naboso a s dokonalou pedikurou.

Máte na to postavu?

Váš výběr plesových šatů musí primárně korespondovat s velikostí a s typem vaší postavy – a samozřejmě s věkem a společenským postavením. A výběr podprsenky je v tomto případě velmi důležitý. Současný styl nejčastěji nabízí róby s odhalenými rameny. A vy váháte, zda si je vybrat. V tom případě je důležitý váš věk a velikost prsou. Neboť pak ihned nastane druhý problém, co pod šaty bez ramínek nebo pod šaty se špagetovými ramínky?

Jen pro malá a střední prsa

Musíte mít malá nebo střední prsa, abyste si mohla vybrat na ples šaty bez ramínek a pod ně  podprsenku bez ramínek. Korzetová samodržicí podprsenka bez ramínek není vhodná pro velká prsa. Její funkčnost určuje hlavně pevnost obvodu, střih a pak přilnavé silikonové proužky na horním a spodním obvodu podprsenky. Docela spolehlivě tento model udrží a zafixuje v očekávané výšce menší a střední prsa.

Pro velká prsa šaty s ramínky či s rukávy

Máte-li prsa větší, tak při tanci v šatech bez ramínek nebudete mít komfortní pocit, že je vše na svém místě. Také si v tom případě musíte být vědoma toho, že máte krásná rovná ramena, pevné paže, hladký a štíhlý krk a krásný pevný dekolt se svěží mladistvou pletí – a právě ten chcete nechat vyniknout. Ideální je, aby ten výhled nic nerušilo – a to ani plastová ramínka podprsenky, která budou vždy vidět. Takže výběr závisí na všem tom, co jsem zmínila.

Tucet rad k výběru:

Dovolte mi pár obecných rad k výběru prádla pod plesové šaty:

1. Ať máte šestnáct či šedesát, vždy, když jdete na společenskou událost, si oblečte podprsenku

2. Ženy plnějších tvarů by si neměly vybírat šaty s hlubokým výstřihem vzadu. Hluboký výstřih vzadu by vás mohl při tanci kompromitovat tím, že ostatní uvidí zapínání a obvod podprsenky.

3, Nejlepší službu vám prokáže podprsenka s tence vyztuženými hladkými koši, u nevyztužených košíčků se mohou např. při tanci proznačkovávat bradavky. Podprsenky s nevyztuženými koši neposkytují tak dobrou fixaci prsou.

4. Mějte také na paměti, že šaty bez ramínek lichotí jen mladým a štíhlým postavám.

5. Odhalená ramena a paže nejsou vhodná pro korpulentní a starší dámy – upozorníte na povadlou a pomerančovou kůži.

6. Připomínám, že i pod korzetové šaty je třeba mít podprsenku bez ramínek

7. Nejste-li se svou postavou zcela spokojena, vezměte si na pomoc stahovací body, formující spodničky, stahovací kalhotky s vysokým pasem či nohavičkami, hluboce dekoltované podprsenky typu „bardotka“ či polokorzetové vpředu i vzadu dekoltované podprsenky

8. Využijte možnosti zapínání ramínek u podprsenek vzadu do kříže, asymetricky, vpředu do véčka atd.

9. Pod společenské šaty vybírejte hladké prádlo, bez výrazných švů, mašliček a výšivek. Když krajku, tak nereliéfní, aby se její vzor nerýsoval pod tenkým topem. To platí i o ramínkách.

10. Společenské a plesové šaty dnes nabízejí různé rafinované střihy – nechají vyniknout krásným partiím a schovají ty problematické. Stačí si jen dobře zvolit šaty – a pod ně vybrat to správné prádlo.

11. Odhalená ramena a záda si můžete překrýt jemnou šálou, bolerkem nebo boa, ladícími s róbou.

12. Pokud vaše manikúra není ideální, zvolte rukavičky. U šatů bez ramínek mohou být do nad lokty, jejich délka se zkracuje s délkou případných rukávků.

Zdroj foto: archiv spol. TRIOLA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.