neděle 17. ledna 2021

Nadělte svému domu lepší zabezpečení

Praktické vánoční dárky rozhodně nekralují žebříčkům popularity. Výjimkou by ale mohla být pomyslná nadílka v podobě lepšího zabezpečení domu nebo bytu. Právě o Vánocích zvelebujeme náš domov nejvíc, a stejnou pozornost, jakou věnujeme novému osvětlení, si zaslouží i dosluhující zámky.

Ačkoliv většina z nás tuší, jak by mělo vhodné domácí zabezpečení vypadat, praxe tomu neodpovídá a investice do nových zámků není vnímaná jako priorita. Přitom právě dobrý zámek ochrání náš majetek – a je třeba si uvědomit, že rozhodně nejde o málo. Vždyť vybavení průměrné české domácnosti, tedy elektronika, nábytek či dekorace, má hodnotu kolem půl milionu korun. A od této částky by se měla odvíjet i cena zabezpečení, jak potvrzuje i Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz: „V ideálním případě bychom do zabezpečení měli vložit 10 % hodnoty majetku, který chceme ochránit. Naše zkušenosti ale ukazují, že v českých domácnostech jde spíše o 1-2 %. Povědomí Čechů o zabezpečení se sice lepší, ale při výběru zámků stále často sáhnou vedle nebo ve snaze ušetřit vyberou zámek zcela nevhodný.“

Jaká třída je nejlepší?

Klíčovým parametrem při výběru zámku je třída odolnosti. Ta udává, jak dlouho zámek odolá pokusům o překonání, a jaké vybavení musí zloděj použít. Pro domovní dveře se hodí vložka certifikovaná minimálně ve III., ještě lépe však ve IV. třídě. K překonání takovéhoto zámku už zloděj potřebuje profesionální nářadí a dostatek času a amatérský zloděj je tak víceméně bez šance. „U vloupání je rozhodujícím faktorem právě čas. Pokud se zloději nepodaří dostat se dovnitř do pěti minut, je víc než pravděpodobné, že pokus vzdá, protože s každou minutou se riziko odhalení zvyšuje,“ dodává Neuvirt.

Pozor na bezejmenné zámky

Zlodějům překazí práci dobře zvolený zámek. Pozor ale na zbytečnou snahu ušetřit, která se při nákupu nemusí vyplatit. Nebezpečím jsou především bezejmenné zámkové vložky z tržnice nebo zahraničních e-shopů. Sáhnout bychom měli po zámku s certifikací, splňujícím všechny potřebné normy, jehož výrobce si můžeme snadno prověřit na internetu. A pokud při pohledu na tabulky s přehledem bezpečnostních tříd, certifikacemi a dalšími parametry propadáte panice, poraďte se před nákupem s odborníkem. „Nikdy nekupujeme zámek narychlo a bez rozmyslu. Není dobré podléhat ‚výhodným‘ nabídkám, podezřelým slevovým akcím a už vůbec ne podomním prodejcům, kteří nabízejí i výměnu zámku na místě. Otevíráme tak dveře potenciálním zlodějům nebo riskujeme trvalé poškození dveří,“ upozorňuje Neuvirt.

Zamkněte, co můžete

Není nutné dělat ze svého domu nedobytnou pevnost, alespoň ne v pravém slova smyslu. Přesto je třeba se zamyslet nad tím, kterými cestami se zloděj může dostat dovnitř. Začít byste měli už u vrat a brány, na které patří dobrá petlice nebo odolný visací zámek. Vybírejte takový, který odolá výkyvům počasí a v zimě vám tak nepřipraví nepříjemné chvilky strávené bojem se zamrzlým zámkem. Nezapomeňte ani na alternativní vchody do domu – dobrý zámek na vchodových dveřích je k ničemu, pokud máte špatně zabezpečené dveře do garáže nebo na balkon. Zkontrolujte také sklepní okénka, která jsou u zlodějů velmi oblíbená – mohou se jimi protáhnout dovnitř nebo je nepozorovaně rozbít. Zde pomůže jako prevence bezpečnostní folie na sklo, která nenechavce zpomalí nebo úplně odradí.

Nezapomeňte na zahradní poklady

Na většině zahrad nechybí zahradní domky nebo kůlny, mnohé už poznamenané zubem času. Přesto právě do nich ukládáme zahradní nářadí, sekačku a další poměrně cenné vybavení, na které si zloději brousí zuby, protože ho mohou snadno zpeněžit. Vyhraďte si proto chvilku na kontrolu zámku, který u domku používáte. Jednoduchou petlici vyměňte za bezpečnostní závoru, která odolá pokusům o vyražení nebo odvrtání a zloději znesnadní práci. Věci uskladněné uvnitř zabezpečte pomocí lanka nebo řetězu, který lze přivrtat k podlaze, stěně nebo stropu.  

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.