pondělí 4. prosince 2023

Na trh vstupuje Zápůjčka, nový investiční produkt nabízející zhodnocení 6 % za rok

Uvažujete o koupi zlata, ale nevíte, kam potom s ním? Nebo už doma máte zlaté či stříbrné slitky a chcete, aby vám vydělávaly? Pak je tu Zápůjčka, nový program investiční společnosti TrustWorthy Investment garantující šestiprocentní roční výnos.

„Drahé kovy si u nás lidé uloží, my je dáme do oběhu a tím je dále zhodnotíme. Službu můžeme nabízet proto, že drahé kovy současně vykupujeme i prodáváme. Máme i vlastní rafinační linku, kde drahé kovy získáváme z elektroodpadu, a zároveň spolupracujeme s mezinárodními rafinériemi. Zlato, stříbro a platinu tak držíme v podobě zboží, na němž vyděláváme. A výdělek tak můžeme umožnit i těm, kteří nám toto dnes velmi žádané zboží k obchodování zapůjčí,“ říká předseda představenstva společnosti TrustWorthy Investment Michal Spurný.

Novou službu mohou podle Spurného využít jak jejich současní zákazníci, tak ti, kteří si drahé kovy pořídili jinde nebo o jejich koupi teprve uvažují. „Podmínkou je, aby šlo o certifikované slitky, které k Zápůjčce přijímáme už od pár gramů. Fungujeme v podstatě jako ´zlatý bankovní dům´, který svým klientům nabízí pevný roční výnos podobně, jako kdyby k nám na účet vložili peníze,“ vysvětluje Michal Spurný. „Spočítali jsme, že na trhu jsme schopni ´protočit´ až 200 kilogramů zlata, dvě tuny stříbra a 10 kilo platiny během jednoho až dvou měsíců. Vzhledem k současnému zájmu investorů o investice do drahých kovů očekáváme, že tuto kapacitu naplníme už do konce letošního roku,“ doplňuje Michal Spurný. Garantovaný šestiprocentní roční výnos ve srovnání s jinými bankovními produkty přitom považuje za bezkonkurenční.

„U zapůjčeného zlata, stříbra či platiny určíme nejdříve aktuální cenu. Certifikovaný slitek v té samé ryzosti a gramáži pak ve finále zákazníkům zase vrátíme, jen jeho výrobní číslo bude jiné. A na rozdíl od trezoru v bance, za který musí jeho majitel peněžnímu ústavu zaplatit, mu k zapůjčeným slitkům připočítáme i slíbený výnos,“ uvádí Spurný.

Program Zápůjčka rozběhla společnost TrustWorthy Investment ve zkušebním provozu pro své privátní klienty už během léta. „Během několika týdnů se ukázalo, že služba funguje a lidé o ni mají zájem. V tuto chvíli máme v Zápůjčce už přes deset kilo zlata a otevíráme ji tak všem, kteří chtějí svoje drahé kovy zhodnotit,“ říká Michal Spurný.

„I pro nás coby investiční specialisty je pochopitelné výhodné drahé kovy mít a moci s nimi nakládat,“ objasňuje Spurný důvod, proč se Zápůjčkou na trhu přišli. „A zvláště v této době, kdy zlato či stříbro představuje bezpečný přístav a ochranu před inflací. Vždyť i Česká národní banka uvažuje o posílení zlatých rezerv. A pokud na obchodech s drahými kovy vyděláváme my, mohou na něm vydělávat i ti, kteří nám je k obchodování zapůjčí,“ shrnuje Spurný podstatu nové služby.

Rafinace zlata: recyklace a udržitelnost

Program Zápůjčka může fungovat díky vlastní rafinérii, v níž společnost TrustWorthy Investment zhodnocuje nepotřebný materiál: především elektroodpad, konkrétně součásti vyřazených mobilů či počítačů. Právě ty totiž drahé kovy obsahují v zajímavém množství. Recyklace elektroodpadu, ale i zlatých či stříbrných úlomků a nenošených šperků, je při tom dnes tím nejlepším i nejekologičtější způsobem, jak drahý kov získat. „Zlato ani stříbro netěžíme, ale elektrotechnickým procesem ho zpětně dostáváme ze staré elektroniky. První měsíce jsme v naší rafinérii na Vysočině zpracovávali pár kilogramů za měsíc. Nyní jsme vytíženi na téměř 40 procent, což znamená celkem asi 60 kilogramů ryzího zlata a stříbra měsíčně, “ vypočítává Spurný. „Výsledkem rafinace je granulát – zlaté či stříbrné krupičky. Ten směňujeme s vybranými rafinériemi za certifikované zlaté či stříbrné slitky různých gramáží,“ dodává.

Podle něj společnost hodlá linku do budoucna rozšířit a pomocí nových technologií proces rafinace ještě více zefektivnit. „Modernizaci provozu chce uskutečnit v nejbližších dvou letech,“ uzavírá Spurný.

Více na www.twicz.cz

Víte, že…

program Zápůjčka využívá pouze certifikované slitky s vyraženým číslem, u nichž je jasně daná gramáž i ryzost? „Zlaté či stříbrné šperky, zlomky, mince nebo medaile se pro tuto službu nehodí, protože je složitější zjistit jejich ryzost a nelze je pak věřitelům v nezměněné podobě zase vrátit,“ vysvětluje Spurný. V obchodovatelný slitek se ale tyto věci mohou proměnit právě díky rafinérii na Vysočině, kterou firma vlastní.

součástí zlatých šperků bývá i stříbro a další kovové příměsi? Podle toho má pak zlato žlutý, bílý nebo růžový odstín. Aby se šperk leskl, přimíchává se do něj například rhodium. Zlaté šperky tak často bývají čtrnáctikarátové s 58,5 procenty ryzího kovu. „Jakmile se materiál dostane k nám do rafinérie, zpracujeme ho tak, že výsledkem je finální drahý kov o ryzosti 999,9 dílů zlata,“ vysvětluje Spurný

TrustWorthy Investment letos spustil franšízy a funguje už ve všech velkých městech? „Nechtěli jsme působit jen v Praze. Franšízu máme i na Slovensku v Bratislavě. Obchodních partnerů, kteří s námi spolupracují, jsou už dnes stovky. Chceme být i v Polsku, kde už částečně fungujeme v Krakově,“ říká Spurný a dodává, že v hledáčku má společnost i další země EU.

Michal Spurný je nejenom investorem, ale i biofarmářem a majitelem farmy U Františky na Tachovsku? „Fyzická práce na farmě mi čistí hlavu a je skvělým protipólem světa financí. Drahé kovy i půda a farmaření mají hodně společného. Kvalitní potraviny i drahé kovy znamenají zabezpečení. V obou případech jde o dary země, které neztrácejí hodnotu,“ je přesvědčen M. Spurný.

TrustWorthy Investment Holding SE je předním obchodníkem s drahými kovy, numismatikou a diamanty? V České republice úspěšně působí od roku 2012. Obrat za rok 2021 byl 300 milionů korun.

zdroj foto. eva kořínková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.