pátek 23. dubna 2021

Kam s použitými rouškami?

Roušky se během pár dní staly z čistě lékařské záležitosti středem zájmu celé společnosti. Strhla se vlna solidarity a celé Česko začalo šít. Dávají nám pocit bezpečí, je ale nutné o ně správně pečovat. Co s nimi, když doslouží?

Manipulace s rouškami, ať už těmi látkovými nebo jednorázovými, je velmi specifická. Už jejich nošení vyžaduje soustředění hlavně u lidí, kteří jsou zvyklí sahat si na obličej, což by s rouškou měli omezit na minimum.

Jednorázové roušky

Roušky jednorázové je nutné měnit po 2–3 hodinách, délka nošení záleží také na tom, jak moc komunikujete. Vlhká rouška neplní dostatečně svou funkci a je nutné ji vždy vyměnit. Při sundavání roušky se dotýkejte pouze gumiček/provázků, vyhněte se sahání na samotnou plochu roušky. “Použitou roušku lze vyhodit do komunálního odpadu (ideálně v plastovém sáčku). Viry mohou na určitém povrchu přežívat hodiny i dny, proto je důležité odpadkový koš pečlivě uzavřít,” říká Miroslav Kubásek z aplikace Kamsnim.cz, pomocí které můžete vyhledat, kam správně vyhodit vaše odpadky. Po manipulaci s rouškou je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou.

Látkové roušky

Na roušku pro opakované použití rozhodně nesahejte ani ji neodkládejte na stůl nebo do kapsy. Po příchodu domů ji opatrně sundejte a dejte vyprat alespoň na 60 stupňů. Po usušení ji přežehlete ideálně pomocí napařovací žehličky na plný výkon.

Nakažení a lidé v domácí léčbě

Lidé v domácí léčbě nebo v nařízené karanténě by měli dodržovat ta nejpřísnější hygienická opatření. Veškerý odpad (a především roušky a kapesníky) uložte do plastového pytle na odpadky a po naplnění jej pevně zavažte. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a opět zavázán, aby nedošlo k jeho protržení nebo rozsypání. Vydezinfikujte je a až poté vhoďte do černé popelnice na komunální odpad. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery. Mohli byste tak ohrozit zdraví pracovníků svozových společností.

Po manipulaci je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou.

Ve zkratce:

  1. Nesahat na samotnou roušku, pouze na upevňovací části – gumičky, provázky
  2. Měnit každé 2-3 hodiny (nebo při provlhnutí roušky)
  3. Vyhodit do komunálního odpadu nejlépe v samostatném sáčku
  4. Zavázat pytel s odpadky tak, aby neměl šanci se vysypat
  5. Vydezinfikovat si ruce

TIP – Nevíte si rady s odpadky?

Máte atypický kus odpadku, který byste chtěli vytřídit, ale nejste si jistí, kam s ním? Poradí aplikace Kam s ním?, která nabízí snadné a rychlé vyhledávání míst ve vašem okolí, kde můžete zbavit svého odpadu. www.kamsnim.cz

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.