Úterý 18. května 2021

I superhrdinové jsou společně silnější

Nový rok je tu, ale zatím asi marně hledáme pět rozdílů. Návrat do normálu si přejeme všichni. Čekáme a věříme, že se něco konečně změní. Co když jsme tou změnou právě my?

Ať už se podíváme do matematiky, genetiky nebo do samotné přírody, systém najdeme všude. Cokoli udělá jednotlivec, ovlivní svět, skupinu, systém, ve kterém žijeme. Když máme dobrou náladu, je radost nás potkat. Tou špatnou ale zvládneme zkazit den každému, kdo si nám jen troufne zkřížit cestu. Máte v sobě neuvěřitelnou sílu. Jste připraveni ji využít?

Celek je více než jen součet jednotlivých částí

Věděl to už Aristoteles a myšlenku si od něj vypůjčily i mnohé psychologické směry: Společně jsme silnější. Být součástí něčeho většího v nás vyvolává pocit sounáležitosti, pocit, že někam patříme. Kdo by chtěl bloudit světem sám a osamělý?

Patříme do rodiny, party, domu, ulice, země, kontinentu i planety, ať se nám to líbí nebo ne. Vstupním bonusem existence v komunitě je inspirace, podpora, vzájemná motivace, zájem a jakási zodpovědnost jednoho za druhého. Takže někdy možná půjdete sousedovi vyvenčit psa, jindy dostanete pozvánku na večírek nebo pozdrav z dovolené. Ke skupině se samozřejmě ani nemusíte hlásit, ale váš vliv v ní zůstane.

Jsme tak silní jako nejslabší článek našeho týmu

Platí to ve sportu i v životě. Nemusíte uběhnout maratón, ani udělat rozštěp mezi dvěma kamióny jako Jean-Claude van Damme. Čím jste však silnější, tím silnější je komunita, ve které žijete. Když se po prohýřené noci rozhodnete vyšlapat na Sněžku, svůj význam si uvědomíte velmi rychle. Dobří kamarádi na vás na kopci počkají, i když funíte a předbíhají vás i šneci. Při třetí vynucené přestávce možná začnou protáčet panenky i ti nejbližší, jakkoliv vás mají rádi. Vaše vlastní svědomí vám pošeptá, že zpomalujete celý tým. Chcete se zbavit nálepky „zpomalovač“?

Spřátelte se se svým tělem

„Váš organismus je sice jedinečný, ale v obecné rovině vyžaduje kvalitní servis: vyváženou stravu, dostatek pohybu i spánku a systematickou přípravu k řešení stresových situací,“ říká MUDr. Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař oddělení léčebné výživy FN Motol. 

Potvrdí to i naše tělo. Slyšíte, co vám říká? Kamarádit se s vlastním tělem má obrovské výhody, a i když se jeho řeč nenaučíte ve škole, není pro ni slovník, mluví s vámi. Nikdy není pozdě začít tělo poslouchat a udělat pro něj něco smysluplného. A nemusíte hned otočit svůj svět naruby.

Maratón na první pokus asi neuběhnete (tedy pokud nejste Chuck Norris), každodenní procházku ale zvládnete. Pokud nejste hamižní, vystačíte si s dobrým pocitem, o který se postarají endorfiny vytvářející se po dobu fyzické námahy.

Pokud hůř spíte, vyměňte polštář anebo přehodnoťte noční surfování po sociálních sítích. Už jen tím se zvýší kvalita vašeho spánku a za odměnu ráno budete mít více energie.

Pomůže i vyvážená strava, zdůrazňuje MUDr. Petr Tláskal. „Zdravé stravovací návyky je potřebné získávat od časného věku. Potřeby našeho organismu se s věkem mění, nicméně trvalý nedostatek nebo zase nadbytek některých složek naší výživy může náš organismus poškozovat. Mnohé situace nám pomáhá řešit náš imunitní systém.“

Imunita nás chrání před útoky zvenku, před viry, infekcemi, dalšími nemocemi. Obranyschopnost organizmu zvyšují například vitamíny nebo probiotika, která můžeme přijímat z různých zdrojů. Actimel je jednou z možností, jak organizmus podpořit. Obsahuje živé kultury mikroorganismů[1], které osídlí váš trávicí trakt k jeho přirozené ochraně, a současně tělu dodává extra dávku vitamínů D a B6, čímž posílí váš imunitní systém. Malou lahvičkou třeba ke snídani můžete udělat krok k nové síle.

Pečujte o svého ducha

Teď více než kdy jindy se na nás ze všech stran valí negativní zprávy, zákazy, omezení. Zkuste si je do hlavy nepouštět, anebo je odtamtud vysmýčit. Chce to trochu soustředění, ale zvládne to každý.

První krůček? Změňte úhel pohledu a zkuste vděčnost. Proč? Důvodů je hned několik. Psychologické výzkumy, které se vděčností zabývají, přišly ke zjištěním, že vděčnost zlepšuje naše fyzické a psychické zdraví, zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá zmírňovat stres. Pocit vděčnosti také podporuje uvolňování dopaminu, hormonu odměn. Poděkovat můžete za cokoliv, střechu nad hlavou, slevu v obchodě, záchvat smíchu, ale i tělu nebo rodině, komunitě, že to s vámi zvládá.

Svět lepší a silnější už dnes

Můžeme udělat spoustu věcí, abychom se cítili lépe. Začněte dnes. Procházkou, dobrým jídlem, poděkováním, malou lahvičkou Actimelu s vitamínem D. Malými kroky otevřete prostor obrovské síle, která se ve vás skrývá. Síle, kterou změníte svět. Pojďme na to! Společně jsme silnější.


[1] Actimel obsahuje 20 miliard probiotik L. casei Danone a vitamíny B6 a D, které přispívají ke správné funkci vašeho imunitního systému. Při každodenní konzumaci v rámci vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.