pondělí 19. dubna 2021

Host v Divadle Bolka Polívky: Ostravské Divadlo Petra Bezruče představí autorskou parafrázi Ibsenovy Hedy Gablerové

Tři ženy, česko-chilská autorka Anna Saavedra, režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová a dramaturgyně Kateřina Menclerová, se spolu se souborem Divadla Petra Bezruče pustily do odhalování, co je současného na slavném dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová.

A zjistily, že sny a bolesti mladé generace se v čase příliš nezměnily. I závěr zůstává stejný – hlavně z toho nezešílet! Jejich zdařilá inscenace Heda Gablerová: Teorie dospělosti se 6. ledna od 19:00 představí v Divadle Bolka Polívky.

Heda Gablerová je Ibsenova poslední velká ´ženská´ hra. Přes původně rozporuplné přijetí v době své premiéry před více než sto lety patří v současné době k jeho nejčastěji inscenovaným dramatům. Ostravští tvůrci přejali původní zápletku, ovšem ne v celé šíři: Děj přesadili do současnosti a výrazně upravili dialogy. V hlavní roli exceluje Magdaléna Tkačíková, která za svůj mimořádný jevištní výkon v roli Hedy získala širší nominaci na Cenu Thálie. Od letošní březnové premiéry se Heda Gablerová: Teorie dospělosti stala v repertoáru Bezručů vyhledávanou inscenací, kterou přijali jak diváci, tak kritika. Ta vedle silných hereckých výkonů oceňuje rovněž skvělou práci celého inscenačního týmu.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče se na jeviště spřáteleného Divadla Bolka Polívky vrátí 13. února, tentokrát s novou hrou Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny. Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a psychopatických diktátorů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Zdena. Mocná princezna zocelená žárem olympiád. Tretry, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět. Co na tom, že jí pod nosem raší tmavý knírek – hlavně, když na běžecké dráze trhá rekordy. Brzy se stane miláčkem Československa a celého atletického světa. Ale ti, které nechává za sebou, se začnou pídit po příčinách jejího úspěchu… Hra Transky, body, vteřiny je inspirována skandálním osudem československé atletky Zdeny Koubkové, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie.

Předprodej vstupenek on-line na www.divadlobolkapolivky.cz nebo v pokladně divadla.

Zdroj foto: archiv divadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.