pátek 23. dubna 2021

Desatero pro fanoušky Svatomartinských vín

Vinaři i milovníci vína napjatě očekávají moment, kdy budou moci otevřít lahve letošního Svatomartinského vína a poprvé ochutnat víno ročníku 2019. Tento okamžik letos nastane neobvykle už v pátek 8.11. Důvod je jednoduchý.

Svatomartinská vína se těší velké oblibě mezi českými spotřebiteli, a ti si je proto budou moci dopřát už o víkendu, který předchází svátku svatého Martina.

První příležitost, jak ukázat světu a hlavně spotřebitelům, jaká budou vína roku 2019, mají vinaři už v pátek 8. listopadu. Letošní první vína by se měla vyznačovat typickým moravským charakterem, který odpovídá vkusu domácích zákazníků. „Jedná se o tradiční ročník, kdy průběh počasí nahrává charakteru moravského vína, jak jej dlouhodobě vnímáme. A to je výrazný aromatický odrůdový projev typický pro severněji položené vinic. Mladá bílá vína mají dostatek kyselin a zejména aromatických látek,“ říká Josef Svoboda ředitel vinařství Habánské sklepy.

Jak si nejlépe užít Svatomartinské

Svatomartinská vína si získala oblibu zejména proto, že přináší výtečné osvěžení a požitek z lehké ovocné chuti s typickou kyselinkou. Hodí se především na denní pití a k posezení s přáteli. „Svatomartinská vína nejsou určena k archivaci. Spojení se svátkem svatého Martina má svůj význam. Vína otevřená v tento den už stihla získat svůj charakter, zároveň si stále zachovávají mladost a svěžest. Měla by být vypita ideálně do konce roku, nejpozději do Velikonoc, kdy se začnou jejich typické vlastnosti vytrácet,“ radí Josef Svoboda.

Tradičně jsou mladá vína spojována se svatomartinskou husou. Možnosti párování s pokrmy jsou ale mnohem pestřejší. Báječně se hodí k jednoduchým jídlům, dezertům nebo jako aperitiv. Jsou tak výjimečnou příležitostí, jak osvěžit a odlehčit syté podzimní pokrmy. Sommelier David Král doporučuje: Svatomartinská vína jsou díky své svěžesti vhodná ke snoubení se širokou škálou pokrmů od lehkých předkrmů a salátů až po pečená masa. Osvědčenou klasikou je pak křupavá husa ve spojení s mladým červeným vínem.“Skladována by měla být při teplotě do 16 stupňů Celsia a v přítmí. Bílá a růžová vína je vhodné podávat při teplotě 5-7 stupňů Celsia, červená v rozmezí 10-12 stupňů.

Letošní Svatomartinská vína budou velkým překvapením a určitě se máme na co těšit

Habánské sklepy Svatomartinské Modrý Portugal 2019

V barvě tohoto Modrého Portugalu najdeme granátový odstín s fialovými odlesky, vůně je střední intenzity připomínající peckové ovoce s podtónem čokolády. Chuť je krásně harmonická s příjemnou hebkou tříslovinou, skvěle se hodí k huse a zvěřinovým paštikám. Doporučená cena: 89 Kč

Habánské sklepy Svatomartinské Muškát moravský 2019

Víno má světlejší odstín citronově žluté barvy, vůně je velmi výrazná a převládají v ní tóny zralých broskví a muškátu. Chuť je středně plná s příjemnou pikantností a kořenitostí, doplňuje ji středně dlouhá ovocná dochuť s příjemnou kyselinkou. Výborně doplní polévky a jemné paštiky. Doporučená cena: 89 Kč

Habánské sklepy Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2019

Svou barvou připomíná lesní jahody, ve vůni můžeme najít drobné lesní ovoce maliny a ostružiny. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Hodí se k ovocným salátům nebo jahodovým dezertům.Doporučená cena: 89 Kč

Víno Mikulov Svatomartinské Müller Thurgau 2019

Vynikající Svatomartinské víno zelenkavé barvy. Jeho středně intenzivní vůně připomíná čerstvé zahradní ovoce s příjemnou kořenitostí, chuť je krásně svěží s příjemnou ovocnou kyselinkou, se středně dlouhou dochutí. Na vašem stole ideálně doplní pečenou drůbež nebo grilované ryby. Doporučená cena: 69 Kč

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké rosé 2019

Svým barevným odstínem připomíná zralé maliny. Jeho vůně je středně intenzivní s ovocnými tóny, ve které převládají tóny jahod a malin, chuť má svěží kyselinu s příjemnou ovocnou dochutí. Doporučujeme podávat k jednodušším pokrmům z ryb nebo drůbeže. Doporučená cena: 69 Kč

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2019

Vůní vám toto červené Svatomartinské připomene švestky a lesní plody, v chuti najdeme ovoce, které je velmi dobře doplněno tříslovinou s jemnou dochutí. Vynikne s propečenou husou nebo pokrmy z tučnějšího vepřového masa. Doporučená cena: 69 Kč

Desatero pro fanoušky Svatomartinských vín

  1. Za označením „Svatomartinská“ se skrývají první mladá vína, která vinaři připravují z letošní úrody.
  2. Typické logo zpodobňující svatého Martina na bílém koni a označení „Svatomartinské“ uděluje Vinařský fond ČR, jehož odborná komise posuzuje a schvaluje každé víno, které o zisk této známky usiluje.
  3. Prvních letošních vín se budeme moci neobvykle napít už 8. listopadu. Důvod je prostý. Aby si spotřebitelé mohli velmi oblíbený nápoj užít v pátek a o víkendu, který těsně přechází svátku svatého Martina.
  4. Hlavní část oslav nového vinařského roku se odehraje tradičně v pondělí 11. listopadu.
  5. Spojení se svátkem svatého Martina není náhodné. Vína otevřená v tento den už totiž stihla získat svůj charakter, zároveň si stále zachovávají mladost a svěžest.
  6. Svatomartinská vína se mohou vyrábět pouze z vybraných odrůd. Bílá z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Červené a růžové z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké a růžové navíc i z odrůdy Zweigeltrebe.
  7. Vyznačují se příjemnou svěžestí, pikantní kyselinkou a šťavnatostí, a to jak v chuti, tak i v aroma.
  8. Nejsou vhodná k archivaci, spotřebovat by se měla ideálně letos, nejpozději však do Velikonoc následujícího roku, kdy se jejich vlastnosti vytrácí.
  9. Pod značkou „Svatomartinské“ se nabízí mladé víno od roku 2005, jeho tradice ovšem sahá až na dvůr císaře Josefa II., kdy bylo spojeno právě s vítáním nového vína a také s bujarým veselím a hodováním nad zdárným ukončením sklizně.
  10. V letošním roce bude na trhu přibližně 2,2 milionů lahví.

Zdroj foto: archiv spol. a Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.