1. Poznejte život včely na vlastní kůži
Je to jen pár týdnů, co na zámku otevřela brány nová interaktivní výstava Včela – cesta do včelího města, která nadchne nejen vaše děti, ale i vás. Na výstavu vstoupíte jako člověk, ale budete jím pouze chvíli. Hned vzápětí se stanete včelkou a vydáte se na cestu za poznáním, na jejímž konci otevřete chrám včelí královny. Abyste úkoly dokázali splnit, budete potřebovat všechny smysly. Těšit se můžete na úchvatné prostředí s krásnými dřevěnými kulisami, zvukové i vizuální efekty, dobrodružství, zábavu, hraní i spoustu nových informací.
2. Navštivte interaktivní muzeum a projděte se cisterciáckým klášterem
Jedním z hlavních lákadel žďárského zámku je interaktivní Muzeum nové generace, kde vám audio průvodce budou dělat středověký mnich a malá holčička ze současnosti. Expozice, která vás okouzlí multimediálními prvky, je věnovaná řádu cisterciáků, zakládání kláštera, a také době kulturního a společenského rozkvětu, období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, hlavně ale s geniálním architektem a stavitelem Janem Blažejem Santinim-Aichlem. Ten se nejen významně podílel na renovaci kláštera, ale své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře známý svým hvězdicovitým půdorysem, vystavěl hned za žďárským zámkem.
3. Seznamte se s největšími umělci baroka
Bylo to právě baroko, které se nejvíc zapsalo do současné podoby zámku ve Žďáru nad Sázavou. Proto tu najdete i stálou expozici Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Kromě obrazů s náboženskou tématikou tu uvidíte také obrazy a sochy, které jsou charakteristické pro barokní klášterní sbírky. Vedle děl z Čech, Moravy a Rakous se tu ale seznámíte i s umělci, jež tvořili v Itálii nebo ve Španělsku. Těšit se můžete na díla Karla Škréty, Michaela Václava Helbaxe, Petra Brandla, Jana Kupeckého, Bernarda a Antonína Braunových, Ferdinanda Maxmiliána Brokofa a Ignáce Františka Platzera.
4. Po stopách geniálního Santiniho
Jan Blažej Santini-Aichl, jeden z nejoceňovanějších architektů baroka, působil po celých Čechách, jedny z jeho nejvýznamnějších děl ale naleznete právě na žďárském zámku a v jeho okolí. Pokud sem zamíříte a nebudete vědět, kam se vydat, doporučujeme jako první navštívit Muzeum nové generace, které vám dá k Santiniho dílu klíč a pak se vypravit na prohlídku Po stopách Santiniho.
Při této komentované prohlídce navštívíte nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera, která jsou s tímto architektem spojena. Seznámíte se se životem v cisterciáckém řádu, vstoupíte do osobního sídla opata či navštívíte baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, studniční kapli a původní sádky ze 13. století.
5. Rozlučte se dárkem a sladkou tečkou
Svoji cestu z minulosti do současnosti můžete zakončit v zámecké kavárně, kde si malí návštěvníci pochutnají na horké čokoládě, pro velké je připravena prémiová káva Café Reserva nebo výběrové čaje. Na všechny pak čekají domácí dortíky z regionální pekárny nebo chráněné dílny, a to včetně bezlepkových variant a slaného občerstvení. Originální dárky si pak můžete pořídit v obchůdku se suvenýry, kde najdete ručně vyráběné svíčky, bio produkty lokálních výrobců, skleněné umění z nedaleké sklárny, knihy i mnoho dalších věcí pro radost. To vše vás na zámku ve Žďáru nad Sázavou čeká, tak neseďte doma a co nejdříve tam vyrazte!
Zdroj foto: archiv zámku