Úterý 18. května 2021

5 tipů, jak si osvojit skandinávský styl Hygge u sebe doma

Víc než kdy jindy je letos důležité naučit se oslavovat životní radosti a upřednostňovat pohodlí. Má to dva prosté důvody – z našich domovů se stalo místo, kde trávíme drtivou většinu času. A jak po celé zemi začíná pořádně přituhovat, naše touha po pohodlí, teple, bezpečí a útulnosti má tendenci stoupat. A to znamená jediné: je čas na hygge!

Co je přesně hygge [hju:ga]? Jedná se o dánský koncept, který zosobňuje pohodový přístup k životu. Je to základní součást dánské kultury a skutečně skandinávské kultury obecně. Skandinávci tento způsob života přijímají po celý rok, ale je pro ně obzvláště zásadní během dlouhých, temných měsících zimy, kdy jsou dny krátké a noci dlouhé. 

Hygge je úzce spjato s uměním najít si v každém okamžiku něco krásného a souvisí pak především s následným designem interiéru a dekorativními prvky. Jedná se nejen o minimalistický styl, ale především mentalitu. Hygge je o kráse, jednoduchosti a funkčnosti; a často bývá oslavou přírodních materiálů (jako je kámen, tkanina, světlé dřevo). A právě začlenění těchto prvků představuje snadný začátek, jak dostat hygge i do vašeho domova.

1. Světlo = smysl pro klid

Hygge je především o pohodlí a útulnosti. Chcete-li ve svém domově vytvořit pocit klidu, začněte s neutrální barevnou paletou, která je vysoce kontrastní. Dle skandinávského stylu zvolte světlé tóny nebo prostě bílou barvu, díky které dostanete do pokoje spoustu přirozeného světla, což vám usnadní a zpříjemní odpočinek. Dále se nebraňte výrazných doplňků například z tmavého proutí nebo i černého kování. Pokud se bojíte, že by tato vysoce kontrastní paleta působila až příliš odvážně, začleňte hnědé a béžové odstíny, které vám pomohou zjemnit celkový dojem z místnosti.

2. Textury a vrstvení materiálů

Pokud jde o výběr nábytku a designových prvků, zaměřte se na nenáročné rustikální materiály. Dřevo v přírodní úpravě dodává venkovský, domácký nádech a vytváří pocit, že jste do interiéru dostali kus přírody. Jen se ujistěte, aby zvolené doplňky měly praktické využití se zaměřením na pohodlí (např. dřevěné úložné boxy nebo chytrý nábytek z bedýnek).

Abyste vyvážili jednoduchost čistého nábytku a vytvořili pohodlný smyslový zážitek, přidejte jemné materiály příjemné na dotek. Polštáře z umělé kožešiny, tkané koberce, pletené tapiserie (tzv. macramé)  a ovčí kůže dodávají útulnost a texturu všem úrovním prostoru. Zapojte fantazii a svoji osobnost – co se líbí vám? Hladká kůže, těžké závěsy, staré přepravky, cihly, tvárnice, vrstvené koberce, proutěné koše, kámen, skleněné vázy, sušené květiny,… Celé toto vrstvení materiálů dodává na vizuální zajímavosti a vtáhne vás do prostoru.

3. Osvojte si jednoduchost

Pokud jde o uspořádání knihovny a pracovního stolu, udržujte věci uspořádané a nebojte se dekorací – vedle knih budou vynikat zelené rostliny a pár košíků na organizaci drobností. Tato jednoduchost nejenže přináší skandinávskou minimalistickou estetiku, ale podporuje vaši pohodu tím, jak udržuje prostor přehledným. Útulnost posílíte vázou s květinami, pufem na nohy, či třeba podnosem na kafe nebo čaj. Nezapomeňte na to, že hygge není striktní – i když je pro něj klíčový minimalismus, přidání dekorací pro radost a potěšení je stejně důležité!

4. Atmosféra je klíč

Máte doma krb nebo kamna? Pak asi není třeba představovat vibrace a atmosféru, kterou si doma vytvoříte, když se rozhoří plamínek ohně a vše kolem provoní a útulně prosvětlí. Za chladných večerů není nad to zachumlat se na pohovce do deky s hromadou polštářů, dát si horkou čokoládu a jen tak si povídat s milovanou osobou. Zapalte si svíčky a užijte si teplo domova!

5. Útulnost od koutu po kout

V každé místnosti v domě si můžete snadno vytvořit “svůj koutek” pro sólovou relaxaci. Ideální je ložnice nebo obývací pokoj. Začněte s křesílkem, na kterém se pohodlně schoulíte do klubíčka. Pod sedací plochu navrstvěte koberec (třeba z umělé ovčí kůže), aby byly vaše nohy v teple. Nezapomeňte přidat proutěný koš, kam uložíte teplou deku a rozečtenou knížku. Vedle křesla by měl být i stolek na voňavou svíčku, ale i odložení telefonu, čaje, misky s mlsáním apod. Takto snadno vytvoříte pohodlný prostor k sezení, kam se zakuklíte kdykoliv, kdy budete potřebovat chvilku jenom pro sebe.

Zdroj foto: archiv Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.