Úterý 18. května 2021

Zvýšená hygiena vysušuje pokožku. Jak zabránit předčasnému stárnutí rukou?

Nekonečné mytí rukou a používání dezinfekce vysušuje naše ruce více než je na první pohled zřejmé. Jak správně pečovat o namáhanou pokožku a zastavit předčasné stárnutí rukou radí odborníci z portálu Návštěvalékaře.cz.

Základem je správná volba mýdla

Přestože pracujeme na homeoffice a vycházíme z domova minimálně, i tak se většina z nás nevyhne drobným pochůzkám a nákupům, kdy je nutné umýt si důkladně ruce. Stejný rituál potom podstupujeme hned několikrát denně i v domácím prostředí, v případě že sdílíme domácnost s dalšími členy rodiny. Většinou totiž potřebujeme důkladně vyčistit nakoupené ovoce a zeleninu, nebo se postarat o použitou roušku a oblečení. Opakující se mytí rukou v kombinaci s dezinfekcí může způsobit, že po pár týdnech jsou ruce vysušené a o 10 let starší. Zdravá kůže je totiž chráněna před ztrátou vody a průnikem škodlivin pomocí ochranné kožní bariery tvořené buňkami rohové vrstvy, tenkým lipidovým filmem, lipidy a přirozenými hydratačními faktory. Při častém máčení a odmašťování kůže se potom kožní bariéra poškodí, dochází k výraznému úniku vody, pronikání patogenů a chemikálií do organismu. Kůže potom pálí a svědí. „Základním krokem pro krásu vašich rukou je volit mýdlo s krémovou texturou a olejovými komponenty, a následně minimálně 3x denně aplikovat na ruce krém. Ovšem pozor na správný časový odstup – krémy by se měly aplikovat do 3 minut po použití mýdla a dezinfekce, aby je pokožka rukou dostatečně vstřebala,“ doporučuje dermatolog a kožní lékař MUDr, Petr Velčevský.

Není krém jako krém

Přestože máte určitě svůj oblíbený krém, pro extrémně namáhané ruce je vhodné zkontrolovat složení, zda jeho konzistence je založená na bázi vazelíny, parafínu nebo silikonu. „Ideální volbou je krém, který tvoří neviditelný film na obou končetinách ve tvaru rukavic. Denní rituály bych potom doporučil obohatit o pravidelnou aplikaci masky na bázi parafínu a různých másel, které lze mít v rukavicích nanesené i přes noc. Vaše ruce budou vypadat úplně jinak,“ říká doktor Velčevský.

Dermatologové nestíhají

Zvýšený výskyt kožních problémů souvisejících s nadměrnou aplikací dezinfekce přiměl řadu lidí k rozhodnutí, že od používání často agresivních přípravků upouštějí, nicméně i ta se často neobejdou bez návštěvy dermatologie.  „Návštěvníky našeho portálu nejčastěji trápí především akutní ekzémy, různé vyrážky a loupající se kůže, kdy se stav stále zhoršuje,“ říká Michal Švec, zakladatel portálu Návštěvalékaře.cz. Ve všech ordinacích v současnosti posílily moderní nástroje na objednávání a třídění pacientů, ovšem kvůli nebývalému zatížení prosí lékaři pacienty o shovívavost. Vzhledem k tomu, kolik pacientů a zájemců o konzultaci a objednání se snaží každý den dovolat, telefony v ordinacích jsou téměř celý den prakticky stále obsazené, přičemž možnosti zavolání zpět ze strany personálu ordinace jsou natolik omezené, že není reálné vše zvládnout. „Bohužel se lékařům kvůli situaci s koronavirem často stává, že pacienti ruší objednané termíny, protože musí jít do karantény, zároveň si rovnou domlouvají náhradní termíny, čímž se systém zaplňuje o to rychleji,“ vysvětluje Michal Švec. „Na portálu NávštěvaLékaře.cz rychlým tempem přibývají nové ambulance a kalendáře lékařů s nejbližšími volnými termíny na vyšetření. Pacienti naleznou nejbližší volné termíny na vyšetření do ambulancí od praktických lékařů, přes stomatology až po urology. Největší zájem je v současné době mimo jiné i o dermatologii, nejčastěji právě kvůli poškozené pokožce rukou“ uzavírá Michal Švec.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.