Čtvrtek 22. dubna 2021

Zasportujte si se psem

Říká se, sportem ke zdraví a psychické pohodě. Pokud máte doma psího chlupáče, platí to dvojnásob! Se psem totiž nikdy není nuda a protáhnout se můžete snadno společně venku. Stačí se jen obléct a vyrazit.

Pes bude nadšený, že spolu trávíte víc času jinou aktivitou, než je obvyklé venčení. A vy po čase zjistíte, že nabíráte fyzičku a postava je pevnější.

Než začnete

Promyslete řádně stáří vašeho psa, jeho fyzickou kondici či různá onemocnění. „Měli byste se vyvarovat větším sportovním aktivitám, pokud váš mazlíček není plně zdráv, je starší anebo na něm vidíte větší známky únavy. V tom případě ho nechte v klidu odpočívat a vydejte se ven proběhnout sami. Jestli naopak máte doma velmi aktivního pejska, není na co čekat a jděte se společně provětrat,“ komentuje pohyb se psem Martin Pučálka, odborník na výcvik a výživu psů ze společnosti Krmiva Pučálka.

Psí agility

Máte v okolí bydliště psí hřiště? Vyzkoušejte agility, což je překonávání překážek psa na základě vašich pokynů. Rozvíjí jeho pohyb, poslušnost, ale také prohlubuje pouto mezi vámi. „Nezapomeňte si ale s sebou na takové hřiště vzít i kvalitní pamlsky. Díky tomu budete psa motivovat k výkonům a větší poslušnosti. Pokud můžete vybírejte pamlsky pro psy a vyhněte se lidskému jídlu. Vyzkoušet můžete Marp kachní pamlsky s kelpou bez obilovin,“ doporučuje Marin Pučálka. Na hřišti můžete se psem trénovat jednotlivé povely, běh překážkovou dráhou, či různé podlézání a výskoky. Za každou dobře provedenou činnost psa odměňte. Když už má pes odcvičeno, jste na řadě vy. Protáhněte se a dejte si sérii výpadů na obě nohy. Ty prostřídejte s během na místě anebo skákáním přes švihadlo. O lavičku v parku můžete zkusit i kliky a břišní svaly posílíte pomocí známého cviku „nůžky“. Nezapomeňte na zadek udělat pár klasických ale i sumo dřepů. Takový pravidelný pohyb vám zrychlí metabolismus a zpevní postavu.

Projeďte se společně

Známe to nejen z amerických filmů, kdy se často prohání v cyklista se psem parkem. Jestliže máte doma spíše akčního a vycvičeného psa, vyzkoušejte společnou jízdu, tedy bikejoring. Neměli byste se hned zpočátku vydávat na delší trasy a jet rychle, přece jen tento pohyb je pro psa náročnější. Budete potřebovat speciální vodítko a pevný postroj pro psa. Vyvarovat byste se měli klasickému obojku a upřednostnit byste měli pevnější kšíry či postroj.„Při zvýšené aktivitě psa je potřeba dbát na řádné doplnění bílkovin, aby pes mohl regenerovat a také vitaminu a minerálů, které se při vyšší aktivitě spotřebovávají,“ komentuje správné stravování psů Martin Pučálka. V případě dodržení kvalitního krmení psa, a postupné navyšování vzdálenosti, uvidíte zlepšení kondice nejen jeho, ale i své. Pohyb na čerstvém vzduchu vás nabije energií a endorfiny.

Uvažte psa okolo pasu

Může to znít zvláštně. Metoda canicross je ale velmi známá. Vhodná je na delší túry v přírodě, na vetší procházku anebo na společné proběhnutí. K tomuto pohybu potřebujete pouze speciální vodítko, díky kterému budete mít uvázaného psa okolo pasu a vaše ruce budou volné. Pokus možno vyměňte obojek za postroj či kšíry. Cílem celé aktivity je naučit psa tahat, a přimět ho k větší aktivitě. Tato metoda je vhodná pro všechny aktivní plemena, a taky i pro méně poslušné psy. Je ideální k zvýšení kondice a unavení psa. Pro vás tento pravidelný pohyb bude znamenat větší fyzičku a pěkně vypracovanou postavu.

REDAKČNÍ TIP

Při nákupu padnoucí běžecké obuvi je třeba zohlednit, zda plánuji volit spíše delší či kratší trasy, typ povrchu, po němž se budu pohybovat, stejně jako druh došlapu či kila navíc. Výrobci nabízí širokou škálu silničních běžeckých bot, ale i odlehčenou trailovou i krosovu obuv, kterou využívají především pokročilejší běžci. V každém případě nesmíme zapomínat na to, že boty na běhání mají být o číslo větší než naše klasická obuv. Lidské chodidlo je totiž komplexní část těla a při běhu se rozpíná a pracuje, což při výběru standardní velikosti může vést ke zdravotním problémům. Naopak, příliš široké boty zase zvyšují riziko podvrtnutí nohy. Široký výběr najdete u prodejce Hervis Sports. www.hervis.cz

Zdroj foto: Unsplash a Hervis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.