Úterý 18. května 2021

Vzácná tekutina, bez které bychom nemohli žít

Voda je základ života. Je součástí živé hmoty, tělních tekutin a každé naší buňky. Zároveň pokrývá více než 71 % zemského povrchu. Tušili jste ale, že má svůj vlastní svátek?

Světový den vody připadá na 22. březen a slaví jej lidé po celém světě. Právě díky němu si můžeme připomenout, jak významný zdroj života představuje. Někteří z nás však zapomínají, jak moc je pro lidské tělo důležitá. Schválně jestli víte, kolik vody bychom měli denně vypít a jak ji uchovávat v co nejlepší kvalitě.

Voda je pro lidský život nepostradatelná. Jen si představte, že zatímco člověk vydrží bez jídla až čtyři týdny, bez vody dokáže přežít zhruba dva nebo tři dny. Každý její doušek přispívá ke správné funkci střev a trávící soustavy, napomáhá transportu živin do buněk a tkání, odvádí škodliviny z těla, reguluje tělesnou teplotu a hraje významnou roli v rovnováze krevního tlaku. Podtrženo, sečteno, jde o nepostradatelnou tekutinu v lidském těle, bez které nejde žít.

Kolik vody bychom měli vypít za den? Obecně se doporučuje pít 1,5 – 3 litry vody v závislosti na naší váze, věku ale také ročním období. Pokud si tedy denně nalijete deset skleniček vody, máte s největší pravděpodobností vyhráno!

Zatímco vodu ke svému životu potřebujeme, s pravidelným pitným režimem souvisí také nákup plastových lahví, které jsou svým složením k přírodě velmi nešetrné. Každou vteřinu se jich na světě přitom prodá asi 20 tisíc kusů. Jen česká rodina se čtyřmi členy vyprodukuje ročně v průměru 140 kilogramů plastových obalů, tedy odhadem asi šest žlutých kontejnerů. A to už je pořádně vysoké číslo! Nejčastěji se plast používá právě na balení pitné vody, a to i v zemích kde zdraví nezávadná voda teče přímo z kohoutku. Jak tedy ulehčit nejen našim taškám ale také životnímu prostředí? Řešení je jednoduché, místo balené vody vyzkoušejte tu z vodovodu. I když máme v Čechách vodu kvalitní, dle výzkumu společnosti Brita, který vznikl ku příležitosti Světového dne vody vadí 66 % Čechům přílišná tvrdost. Dalších 30 % si stěžovalo na přítomnost chlóru, jiným překážel nepříjemný zápach či výrazná kalnost vody.

Abychom tedy vodu z kohoutku dovedli k úplné dokonalosti a zbavili ji nejen mikroplastů ale také nepatrných částeček olova či mědi, je ideální volbou právě použití vodního filtru. Po těch nyní začíná pokukovat stále více Čechů. Až 44 % dotazovaných považuje filtraci za způsob, jak dosáhnout ještě její lepší kvality i chuti. Filtrace proto začíná dávat smysl nadšencům zdravého životního stylu, milovníkům čisté chuti vody i lidem, zajímající se o témata udržitelnosti.

V případě, že i vy uvažujete o koupi nového společníka do bytu, máte na výběr z několika možností:

Filtrační konvice Brita se třemi filtry je ideálním pomocníkem k filtraci vody určené pro vaření, pití a přípravu čaje a kávy.  Filtr pomáhá odstranit stopy vodního kamene, chlór, těžké kovy, herbicidy, pesticidy i zbytky léků. Zároveň výrazně zlepšuje chuť vody a umožňuje plné rozvinutí vůně vašeho oblíbeného šálku kávy či čaje. Jediný filtr dokáže přefiltrovat 100 litrů vody, která vám vydrží klidně čtyři týdny. Použité filtry jsou navíc 100% recyklovatelné. Stačí, když je odnesete do prodejny Potten & Pannen – Staněk, kde je rovněž pořídíte za zvýhodněnou cenu 699 Kč, která platí pouze do konce března.

Za zmínku stojí rovněž vodní filtry Brita Maxtra+ Pure performance. Sada obsahuje šest výměnných filtrů pro filtrační konvice Brita, díky kterým vám vydrží zásoba kvalitní vody minimálně na půl roku. Filtr obsahuje větší množství aktivního uhlí, a tak je účinnější při redukci obsahu chlóru, herbicidů, pesticidů i zbytků léčiv. Přesvědčte se o jeho výhodách na vlastní oči a pořiďte si je nyní za zvýhodněnou březnovou cenu 750 Kč jak v prodejnách Potten & Pannen – Staněk, tak na www.pottenpannen.cz.

Jestli chcete mít u vás doma filtrovanou vodu ihned k dispozici, řešením bude filtrační hlavice s digitálním odečtem filtrovaných litrů vody Brita ON TAP, která se montuje přímo na vodovodní kohoutek. Filtr na přírodní bázi výrazně redukuje v pitné vodě obsah olova a jiných těžkých kovů, chlóru, hormonů, herbicidů a pesticidů. Dokáže také filtrovat mikroplasty nebo bakterie – pokud jsou ve vodě přítomny. Montáž je jednoduchá, filtr má kapacitu až 600 litrů a zařízení lze přepínat do pozice filtrované vody, nefiltrované a vodní sprchy. Filtrační hlavici pořídíte nyní za zvýhodněnou březnovou cenu 1499 Kč v prodejnách Potten & Pannen – Staněk, tak na www.pottenpannen.cz.

Filtrační láhev na vodu Fill&Go Vital o objemu 0,6 litru umožňuje mít kvalitní vodu vždy po ruce – na cestách, při práci nebo ve škole.  Je založena na technologii MicroDisc ActivSelect®, ježúčinně snižuje obsah chlóru a dalších nežádoucích látek, které negativně ovlivňují chuť vody, aniž by docházelo k odstranění naopak velmi prospěšných minerálů. Láhev z Tritanu lze současně používat i bez filtru a je dokonce vhodná do myčky. Koupíte ji v prodejnách Potten & Pannen – Staněk nebo na www.pottenpannen.cz za zvýhodněnou cenu 299 Kč, která platí pouze do konce března.

PITNÝ REŽIM NEPODCEŇUJTE ANI V ZIMĚ

I když se nad tím možná moc nezamýšlíme, na pitný režim je důležité dbát i v zimě. Tělo nás sice v tomto období někdy klame pocitem, že nám nic nechybí, dostatek tekutin však potřebujeme po celý rok. Abychom si udrželi dobrou kondici a předešli zdravotním problémům, je dobré se držet osvědčených zásad.

Nečekejte na pocit žízně

V zimním období se tolik nepotíme a také dostáváme méně „varovných signálů“ v podobě pocitu žízně. Navíc, v chladném suchém vzduchu ztrácíme víc vody dýcháním. Abychom předešli zbytečným nepříjemnostem či komplikacím, které z případné dehydratace mohou vzejít, je dobré vypít denně alespoň 2 litry tekutin. Samozřejmě, káva, černý čaj a alkohol se do pitného režimu nepočítají. Abyste nezapomněli na pravidelný přísun a měli pod kontrolou množství vody, které vypijete, připravte si ji do lahve nebo karafy a popíjejte průběžně během celého dne.

Produktový tip

Na pitný režim pamatujte, i když se chystáte mimo domov. Přibalte si s sebou designové lahve na vodu SodaStream My Only Bottle. Díky objemu 0,6 litrů jsou malé i lehké zároveň a snadno se vejdou do kabelky či tašky. Ať se s nimi vydáte do práce, na cesty nebo za sportem, budete je mít stále při ruce. Jsou opakovaně plnitelné a vyrobené z Tritanu bez BPA, který je vysoce odolný vůči nárazům nebo poškrábání a vydrží i extrémní zátěž, jako je například časté mytí v myčce na nádobí. Oproti nevzhledným lahvím z jednorázového plastu budou pro vás i elegantním doplňkem. K dostání jsou v růžovém, modrém a černém provedení nebo jako sportovní varianta v tyrkysovém.

Doporučená maloobchodní cena lahve MOB 0,6 l na vodu s sebou je 359,- Kč.

Zdroj foto: archiv společností

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.