pátek 12. července 2024

Vydejte se za krásami Jižního Tyrolska

Užijte si léto v Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii, v půvabném městě s horskou přírodou na dosah. Anebo v horské přírodě s půvabným městem na dohled? Vítejte v Brixenu a jeho okolí, ve vinicích a jablečných sadech podél řeky Eisack, na vrcholku Plose nebo v zapomenutém/neobjeveném Villanderer Alm na jeho pastvinách.

Odměnit své chuťové pohárky pak můžete vrchovatě v restaurantu Turmwirt v Gufidaun/Gudon blízko Klausenu anebo venkovském Kircherhofu v sousedním Albeins. Futuristický wellness hotel, nebo malebný rodinný penzion? Kde složíte hlavu, záleží jen na vás a vašem naturelu. Pestrou nabídku rozšiřuje letos přímo na říční promenádě přím v centru Brixenu rekonstruovaný hotel Adler se střešní saunou s výhledem na bílou věž. Nebo devět puristických apartmánů s lázněmi v hotelu Fink s luxusní restaurací. Případně novotou vonící hotel Santre na úpatí Plose v St. Andrä/St. Andrea. Oblíbený lyžařský (a bikový) areál Plose pouhých 7 kilometrů od Brixenu otvřel letní provoz lanovek 20. května. Právě tady na dosah města najdete už vysokohorskou přírodu a bohatou nabídku až 400 kilometrů túr, treků nebo hiků v kopcích s panoramatickými výhledy na divukrásné Dolomity či jižní hřbety Alp.
K zastávkám na doplnění energie při cestách poslouží nahoře 13 horských chat a hotelů. Výpravu lze naplánovat od jedné ke druhé, nepotřebujete pokaždé dobývat vrcholy, že? Naopak výzvou je zdejší část Dolomitského trailu 2, který se vydává z Brixenu na Plose a dál až do Feltre, ležící už v provincii Belluno – celkem 185 km. Kolik (dní) dáte?

Villanderer Alm je druhou největší horskou pastvinou Jižního Tyrolska hned po známějším Seiser Alm. Svěže zelené louky se tu táhnou, kam až oko dohlédne, a lidi potkáte jen výjimečně. Ideální místo pro rodinné vycházky, cyklistické výlety, ale i pořadné gastro túry.

V obci Villanders se nachází geografický střed Jižního Tyrolska, tedy jeho srdce, odkud se otvírá úžasný 360stupňový pohled na okolní vrcholky. V obci leží i historický horský důl s 16 tunely, kde se těžilo stříbro, olovo nebo měď. Jistě, ručně, na kolenou nebo vleže. Umíte si to vůbec představit?
Nedaleký Klausen mezi hradní skálou Säben a řekou Eisack býval centrem kultury a umění. Svědčí o tom renesanční fasády, gotické kostely i benediktinský klášter. Jen o pár kroků dál se pak zanoříte do nekonečných kaštanových hájů.

Více najdete na www.brixen.org www.klausen.it

zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.