pondělí 4. prosince 2023

Víte, že Nová zelená úsporám Light pomáhá nejpotřebnějším?

Nezapomeňte si požádat! V lednu odstartoval program Nová zelená úsporám Light. Díky němu mohou senioři, samoživitelé nebo lidé s hendikepem rychle a bez finančních bariér provést jednoduchá opatření s velkým efektem trvalých úspor energií.

O dotaci je nebývalý zájem, převažují žádosti od seniorů především o příspěvek na výměnu oken a dveří. Ministerstvo životního prostředí je připraveno stávající alokaci 1,5 miliardy korun dále navyšovat. „Vysoký počet zájemců za tak krátkou dobu jen dokládá, že se nám daří plnit cíl, se kterým jsme loni začali tento program připravovat – motivovat nízkopříjmové domácnosti k tomu, aby své domy zateplily a snížily si tak účty za energie. Pomoc nejzranitelnějším spoluobčanům v době extrémně vysokých cen energií je naší absolutní prioritou. A proto bych chtěl všechny ubezpečit, že jsme připraveni do programu poslat další peníze a podpořit každého žadatele, který splňuje podmínky,“ říká ministr životního prostředí Marian Jurečka.

Na co vám přispějí

Domácnosti s nižšími příjmy mohou díky NZÚ Light vyměnit nekvalitní okna, netěsnící dveře, zateplit studenou podlahu, strop, střechu i vnější fasádu. Jde o rychle proveditelná opatření v rodinných domech nebo trvale obývaných chatách či chalupách, která je možné zvládnout během dnů, a to i svépomocí. Nákladná řešení na úsporu energií jsou teď dostupná i těm, kteří nemají dostatek finančních prostředků.

Podpora až 150 tisíc korun

Na rozdíl od klasické Nové zelené úsporám nemusí mít žadatelé peníze dopředu našetřené, protože podporu až 150 tisíc korun jim ministerstvo zašle zálohově ještě před tím, než se do stavebních prací pustí. Žádat je možné na dílčí opatření, například jen na výměnu oken nebo zateplení různě kombinovat, což je z hlediska úspor samozřejmě nejefektivnější a lze tak ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Na realizaci mají domácnosti jeden rok a žádat lze i zpětně na opatření provedená po 12. září 2022. Dokumentů je potřeba minimum, v zásadě jen doklad o vlastnictví bankovního účtu, jednoduchý formulář odborného posudku, fotodokumentace stávajícího stavu a potvrzení prokazující čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení. Ti, co mají renovaci už hotovou, doloží rovnou i zprávu o provedených opatření a fotodokumentaci realizovaného opatření.

Kam pro radu?

Pro ty, co neví, kam se obrátit o radu, nemají počítač a neumí pracovat s internetem, funguje robustní celorepubliková poradenská síť proškolených odborníků z místních akčních skupin i konzultačních středisek EKIS, která aktuálně čítá přes 350 kontaktů. Poradci zdarma provází zájemce celým procesem od výběru vhodných úsporných opatření, přes zajištění e-identity, podání žádosti až po doložení realizace. Pomáhají s elektronickou komunikací, pořídí fotodokumentaci, zajistí potřebné podklady. Všechny kontakty na webu programu Nová zelená úsporám. Poradenské centrum pracovníků Státního fondu životního prostředí bude mimo jiné zdarma fungovat i na oblíbeném souběhu veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM, který se koná 9. až 11. února 2023 v areálu výstaviště PVA EXPO PRAHA.

zdroj foto – archiv organizátora akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.