pátek 12. července 2024

V BOJI PROTI ŠPAČKŮM POMÁHAJÍ VINAŘŮM STÁLE VÍCE MODERNÍ TECHNOLOGIE

Zrající hrozny lákají na vinice i letos hejna nenasytných špačků. Už během loňské sklizně se objevilo účinné řešení v podobě laserového plašiče, který odradí až 90 procent těchto škůdců. Zájem o tuto převratnou novinku mezi vinaři se v posledních týdnech výrazně zvyšuje.

Velké škody na vinicích způsobené náletem špaččích hejn nutí vinaře k hledání cesty, jak se proti nim co nejúčinněji bránit. Vinaři do ochrany úrody investují každoročně desetitisíce korun, řada z nich proto letos přistoupila k instalaci moderních laserových plašičů.

„Po loňské pilotní instalaci jednoho zařízení ve Velkých Bílovicích jsme letos spustili a chystáme uvést do provozu celkem třináct zařízení nejen na Moravě, ale i v Ústí nad Labem nebo například v Ostravě. Plašiče se totiž využívají nejen na vinohradech, ale i v dalších zemědělských oborech,“ vysvětlil Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby, která laserový plašič zemědělcům dodává.

Dva plašiče letos využívají také ve vinohradech B\V vinařství u Ratíškovic a do konce září se chystají na základě dobré reference uvést do provozu dalších pět zařízení. „Ztráty z předešlých let po náletu špačků byly v tomto vinařství natolik citelné, že se rozhodli investovat do nákupu těchto zařízení,“ uvedl Václav Frolich.

Nová generace plašícího zařízení určeného k ochraně nejen vinohradů má velmi blízko k průmyslové kameře. Její hlavní funkce však spočívá v unikátní, vizuální ochraně proti špačkům, kteří se zaleknou vysílaných paprsků. „Ptáci vnímají pohybující se zelené laserové světlo jako predátora a opouštějí oblast okamžitě, jakmile paprsek prochází. Zařízení je navrženo do venkovních prostor a počasí na jeho účinnost zásadní vliv nemá. Pokud je zataženo, tak je paprsek viditelnější. Ale i za slunečného dne je dostatečně viditelný a ptáci se ho bojí,“ upřesnil princip fungování Václav Frolich a dodal že se na rozdíl od akustických plašičů v tomto případě jedná o naprosto tichý způsob, který neruší obyvatele žijící v okolí vinic.

S použitím plašiče má již z loňska zkušenost i jihomoravský vinař Stanislav Mádl, který oceňuje, že přístroj funguje automaticky bez nutnosti nepřetržité personální obsluhy. „Výhodou je, že se plašič dá snadno ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu,“ řekl Stanislav Mádl.  

Více informací na www.vinarskepotreby.cz

zdroj foto. archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.