neděle 18. dubna 2021

Užijte si sváteční atmosféru v Českém Krumlově

Blíží se vánoční dny plné pohody i bujarého novoroční veselí… Jestli ještě nemáte program na závěr roku a rádi byste si užili relax i romantiku, jihočeské městečko Český Krumlov je ideálním místem, kde v historických kulisách zažijete to pravé kouzlo nejkrásnějších svátků v roce!

Do historického centra Českého Krumlova, které je od roku 1992 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, přichází vánoční atmosféra již s prvním adventním víkendem a trvá až do příchodu Tří králů. Náměstí Svornosti se každý den zaplní stánky, kde si můžete dát s chutí svařák nebo něco dobrého na zub, pokochat se výrobky s vánoční tématikou a obdivovat tradiční řemesla. 

Půjdem spolu do Betléma…

Od první adventní neděle náměstí Svornosti zdobí také betlém – a kdo chce vidět různé podoby známého výjevu Ježíška v jesličkách s Pannou Marií a Josefem, může se vypravit i do dalších koutů města propleteného do meandrů řeky Vltavy. Historický betlém bude vystaven v Chrámu sv. Víta a to od svátku Božího hodu (25. prosince) do Hromnic (2. února). Zejména děti ocení živý betlém, na nějž se mohou podívat na II. zámeckém nádvoří a to den před Štědrým dnem – 23. prosince od 16.15 a od 18.30 hodin. Biblický živý obraz se zpěvy vánočních koled organizuje Městské divadlo Český Krumlov ve spolupráci se Státním hradem a zámkem Český Krumlov. Právě českokrumlovský zámek je největším turistickým lákadlem malebné jihočeské obce. Tyčí se na vysokém skalisku a jeho věž tvoří typickou dominantu panoramatu města. Ačkoliv prohlídkové okruhy jsou během zimy zavřené, Hradní muzeum a zámeckou věž je možné navštívit celoročně. A věřte tomu, že když se po 162 schodech vyšplháte na vyhlídkový ochoz, nebudete litovat!   

Adventní pátrání ve starobylých klášterech

Betlém nechybí ani na dvoře Klášterů Český Krumlov, kde se také každou adventní sobotu konají klášterní trhy, řemeslné dílny a doprovodný program pro malé i velké. Toto historické místo navíc nabízí po celý rok pozoruhodné výstavy: jeden okruh provádí návštěvníky architekturou a uměním středověkého dvojklášteří, pro rodiny je zase vhodná interaktivní expozice lidských dovedností, kde si děti užijí spoustu zábavy i poučení. Až do 5. ledna starobylé kláštery lákají rodiny s dětmi na pátrání po adventních a vánočních zvycích. Vypravte se na cestu, jež vás provede vánočně vyzdobenými kláštery a můžete si přitom vyrobit i vlastnoruční vánoční dárečky. Každý bude na konci odměněn! Od 27. do 30. prosince se také chystají speciální vánoční komentované prohlídky klášterů za svitu svící.

Vydejte se na vánoční voroplavbu

Český Krumlov bývá v létě oblíbenou zastávkou vodáků a tok řeky Vltavy po celé prázdniny žije čilým ruchem. Také v zimě můžete čeřit vlnky hladiny – ne však na kánoi, nýbrž při vyhlídkové vánoční voroplavbě, která probíhá během celého prosince až do 6. ledna. Na takřka půlhodinovou plavbu na ikonických plavidlech se nastupuje u mostu Dr. Edvarda Beneše a kromě lodního lístku dostanou „námořníci“ také deku, termo podložku na sezení a teplý nápoj, aby jim nebyla zima.

Relaxace i gastronomický zážitek

Prohřát ztuhlé kosti po zimních prohlídkách Českého Krumlova si můžete ve Wellness v Hotelu Růže. Není nic příjemnějšího než si po adventních toulkách zalézt do sauny! Využít můžete také bublinkovou koupel, rašelinovou koupel v dřevěných kádích, thajské masáže nebo bazén. A kdo touží po gurmánském zážitku, může své chuťové pohárky rozmazlovat v místním Rose Restaurantu – anebo v restauracích Le Nood Wok & Sushi či středověké Restauraci Katakomby. Obě pohostinská zařízení se nacházejí v Hotelu OLDINN přímo na náměstí Svornosti, který prošel na začátku září rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí cestovatelům rovněž ubytování. Moderně vybavené pokoje v sobě stále nesou nádech historie – jejich zdi vyprávějí šest stovek let staré příběhy svých dávných obyvatel…

Zdroj foto: archiv PR ag.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.