Čtvrtek 22. dubna 2021

Už jste si zarezervovali místo pro svou rodinnou dovolenou?

Oslňující a rozmanitá příroda, nedotčená krajina plná zvířat, chutné domácí pokrmy a klidné relaxační prostředí. To je jen pár důvodů, proč se všichni na farmy tak rádi vracejí. Vybrat dovolenou pro celou rodinu je náročná disciplína, hlavně pokud je potřeba skloubit zájmy rodičů i dětí. Farma s vlastní vinicí a s chlívy plných zvířat, není problém, všichni si mohou přijít a své!

Země plná možností, pro malé i velké cestovatele – to je Jižní Tyrolsko. Maminky zde okusí chutě jihotyrolské kuchyně a naučí se třeba i selským lahodným receptům. Během slunečných a teplých dní najde celá rodina útočiště u průzračného modrého jezera nebo přírodního bazénu na farmě. Tatínci si mohou užít grilování z kvalitního masa nebo ochutnávat různé druhy sýrů pocházející z blízkého okolí. Děti se mohou těšit na různé druhy domácích zvířat, se kterými si mohou pohrát a pomazlit. Na jaře jsou navíc louky plné čerstvě narozených mláďat. Na své si přijdou i rodiče, je možné se ubytovat na statku s vlastní vinicí a užít si večery spojené s degustací vín a ochutnávání dobrot.

Aktivnější dovolená v Jižním Tyrolsku se může také odehrávat v koňském nebo sedle jízdního kola. Nepřeberné množství cyklostezek nabízí výhledy na neskutečná panoramata, cestou zažijete plno zábavy, ale naučíte se i něco o zdejší historii a krajině. Cestou nesmíte vynechat koupel v příjemném a čistém tyrkysovém jezeru. Jednou z nejoblíbenějších aktivit je horská turistika, ať už v létě či přes rok, i v zimě se můžete kochat krajinou. Stačí si od farmářů vypůjčit sněžnice a vyrazit na cestu.

Krásné a útulné ubytování v údolí mezi Dolomity a Alpami na tradičních rodinných statcích v zemi kde je možné zažít 300 slunečních dní v roce. Díky bydlení přímo na statku poznáte dobré srdce místních hospodářů. Nejen, že vám předají během několika dní kus sebe, ale podělí se s vámi o svůj příběh a výsledek jejich práce, domácí jídlo. Ochutnat je můžete třeba během snídaně. Ta se zpravidla skládá z domácích či místních potravin té nejlepší kvality. Těšit se můžete na slanou i sladkou výbornou snídani, která vás zasytí a naplní energií. Některé farmy nabízejí i večerní degustace domácího vína či výběrových místních lahůdek jako jsou salámy, tradiční špek, či jiné dobroty.  

O skvělý pobyt a teplo domova se hospodáři určitě postarají, s hosty totiž zachází jako s členy vlastní rodiny. Kdo chce, může se navíc přidat a pomoct jim s každodenními úkony, jako je například dojení dobytka, sklízení ovoce a zeleniny nebo pečení chleba. Většinou jsou to neoblíbenější aktivity právě těch nejmenších návštěvníků.

Bio statek Schnagererhof stojí na úpatí hory Ploseberg s nádherným výhledem na údolí Eisacktal. Skvělá poloha pro turistiku a lyžování, necelých 7 km od města Brixen, kam byl vyhoštěn Karel Havlíček Borovský. Tento statek je jak dělaný pro rodinu s dětmi. Nejen pro ty nejmenší, ale tyto aktivity určitě ocení i jejich rodiče. Mohou totiž zažít tradiční den na statku a psychicky si odpočinout fyzickou prací. Jde o menší úkony jako je sbírání vajec, krmení krav, pečování o všechna zvířata. S tím spolu v ruce jde i zábava jako například skákání do sena. Při horším počasí je pro děti připravená herna, ve které nesmí chybět seno na stavění bunkrů. Na každém kroku lze narazit na chundelaté kočky z farmy, které se vždy rády pomazlí. Na zahrádce u statku můžete uždibovat zralé ovoce a zeleninu a ochutnat čerstvé kravské mléko je samozřejmostí.

Luxusní statek Peterwies-Hof byl otevřen v létě 2015 se soukromým dětským hřištěm. Na čerstvém vzduchu, sbližování se s přírodou a neskutečným výhledem na Dolomity. Milovníci jihotyrolské kuchyně si mohou vyzkoušet vaření tradičních dobrot na louce a ochutnávat místní speciality jako jsou třeba čerstvé jablečné mošty z okolních statků či mladá vína. To zní jako pohlazení pro tělo i duši.

Nádherný nově zrenovovaný historický statek Frötscherhof z 12 století. Rekonstrukce byla provedena podle stavebně-biologických principů, ve stylu útulného domova a tradiční architektury z přírodních materiálů. Stojí na klidné, idylické samotě s jezírkem na koupání a se saunou v chatě u rybníka. Obklopují ho lesy a kvetoucí louky. Děti si užijí spoustu zábavy v přírodním bazéně hned u statku. Každé ráno je tu možnost snídaňového koše přímo na pokoj, obsahuje výhradně čerstvé domácí pečivo, vejce, sýry, ovocné marmelády, ořechy a třeba i bylinky na čaj. Těšit se můžete na kouzelné výhledy, velmi příjemné krásné ubytování a čerstvé dobroty přímo z farmy.

Více informací o dovolené v Jižním Tyrolsku:https://www.roterhahn.cz/cz/dovolena-v-jiznim-tyrolsku/cile-cest/zimni-dovolena/

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.