neděle 18. dubna 2021

Umíte správně větrat? Víme, jak na to!

Myslíte si, že větrání není žádná věda, a že je úplně jedno, jestli venku mrzne nebo svítí slunce? Možná budete překvapeni! Přinášíme vám pár rad, jak správně větrat, abyste v zimě ušetřili a v létě nepouštěli dovnitř horko!

Jak větrat a nezmrznout?

Podívejme se nejdříve na správné větrání v zimě. Jak to udělat, abychom dovnitř pustili čerstvý vzduch, ale nezmrzli? Odpověď je jednoduchá! „Pro správné větrání v zimním období doporučujeme okna na několik minut otevřít úplně dokořán a poté je zase pevně zavřít. Tento postup pak opakujeme několikrát denně. Tímto způsobem zaručíme, že se vzduch uvnitř domu rychle vymění. Navíc díky poměrně krátké době, kdy je okno otevřeno, se nestihne prochladit nábytek, podlaha či strop. Místnost tak nebude potřeba znovu vytápět, a my ušetříme,“ radí Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží VEKRA.

V zimě bez ventilace

V zimě se ventilace nevyplácí. Větrání na ventilaci či mikroventilaci by se mělo používat jenom tehdy, když je venku teplo. Pokud tedy chceme uspořit za vytápění, je lepší ventilaci v zimním období vůbec nepoužívat. Krátké a intenzivní větrání je v zimě ta nejlepší volba.

Horko vyžeňte průvanem

Jaké zásady platí v letních dnech?  Horké letní slunce a dusno často svádí k tomu, že chceme otevřít okna a vyvětrat. Ale pomůžeme si tak? Bohužel ne! Pokud budeme větrat odpoledne v největším žáru, jen tím dovnitř pustíme horký venkovní vzduch, kterého je pak těžké se zbavit. Co tedy v létě dělat? Naším nejlepším pomocníkem v boji s horkem bude průvan! „V létě bychom měli větrat jen v těch chladnějších částech dne, tedy brzy ráno, či dopoledne a pak večer, nejlépe po západu slunce. Pro správnou výměnu vzduchu je pak nutné udělat průvan. Toho docílíme tak, že na jedné straně domu otevřeme okna dokořán, a na druhé straně na ventilaci. Poté, co se vzduch vymění, okna zase zavřeme a pokud je to možné, také je zatemníme,“ doporučuje Kašpar. Pokud tak zůstaneme během příštích tropických veder doma, uděláme nejlépe, když až do večera zavřeme okna a zatáhneme žaluzie.

Vše o úsporném bydlení

Pokud vás zajímá vše kolem úsporného bydlení, pak si nenechte ujít osmý ročník veletrhu FOR PASIV, který se koná 6. až 8. února 2020 v areálu PVA EXPO Praha. Seznámíte se tu s novinkami a trendy úsporných staveb jak zděných, tak dřevostaveb, a po celou dobu veletrhu budou připraveni odborníci v poradenském centru bezplatně vám zodpovědět veškeré dotazy ohledně přípravy i realizace stavby či rekonstrukce, popřípadě s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat. V rámci doprovodného programu se můžete dozvědět mimo jin i to, jak předejít únikům tepla z interiéru a řadu dalších zajímavostí. Více na www.forpasiv.cz

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.