pátek 12. července 2024

Údolí španělské řeky Ebro: Malebná krajina i významná oblast pro pěstování té nejlepší rýže

Skoro 910 km dlouhá, protékající několika významnými městy, lemována starobylými mosty a hrady. To je španělská řeka Ebro. Díky rozloze přesahující 20 000 hektarů se zde nachází velká rýžová pole, která poskytují vynikající podmínky pro růst a rozvoj rýže.

Řeka Ebro se nachází ve vnitrozemí Španělska a je typická mírným středomořským podnebím. Teploty jsou tu dostatečně vysoké, aby podpořily růst rýže, dostatečně vlhké prostředí pak zajišťuje optimální podmínky pro pěstování této plodiny.

Pěstitelé rýže v údolí řeky se věnují tradičním metodám pěstování, které jsou předávány z generace na generaci. Rýžová pole jsou zavlažována z přítoků Ebro, která zásobuje rostliny čistou a živinami bohatou vodou. Zemědělci dbají na udržitelnost a ochranu přírody, a proto se snaží minimalizovat použití chemických hnojiv a pesticidů.

Kombinace úrodné půdy a specifického klimatu údolí této řeky poskytuje ideální podmínky pro pěstování rýže Bomba. Tato odrůda je známá svou výjimečnou absorpční schopností – vstřebá tedy větší množství tekutiny než běžné odrůdy rýže. Díky tomu si udržuje pevnou a lahodnou strukturu, což je ideální pro přípravu tradičního španělského jídla – paelly.

Důležitým faktorem pro kvalitu rýže Bomba je také její odolnost při vaření. Během tepelného zpracování si tato odrůda udržuje svou pevnost, což je důležité pro zachování struktury paelly. Rýže Bomba se nelepí, což umožňuje každému kousku rýže absorbovat chuťové a aromatické složky pokrmu.

Například rýže Molí de Rafelet je vysoce kvalitní rýže zpracovávaná v tradičním mlýně, díky čemuž si zachovává vynikající chuť i vůni. Při její výrobě se navíc nepoužívají žádné konzervanty, a tak si můžete být jisti, že se vám v rukou ocitá opravdová kvalita,“ říká zakladatelka e-shopu edelikatesy.cz Jaroslava Šnejdarová.

Rýže Bomba je také oblíbená pro svou schopnost udržet si texturu i po delším vaření. To znamená, že i po případném převaření neztrácí svou kvalitu a chuť. To je důležité, protože například paella se vaří o něco déle než jiné pokrmy z rýže.

Jedním z dalších druhů rýže, která se pěstuje v údolí řeky Ebro, je Calasparra. Tato odrůda je podobně jako rýže Bomba známá svou schopností absorbovat tekutinu a udržet si pevnou texturu. Calasparra se také často používá při přípravě tradičních španělských jídel. Další odrůda, rýže Bahía, se vyznačuje krátkými a tlustými zrny. Je vhodná pro přípravu různých pokrmů, včetně paelly a rizota. Středně dlouhá zrna má rýže Senia a je oblíbená pro svou jemnou a výraznou chuť.

„Rýže obecně obsahuje důležité živiny a představuje dobrý zdroj energie. Při konzumaci rýže se sacharidy pomalu uvolňují do krve, což pomáhá udržovat stabilní hladinu energie. Je to přirozeně nízkotučné jídlo a neobsahuje cholesterol,“ říká výživový poradce a fitness trenér Vladimír Koukal.

Foto:Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.