Čtvrtek 22. dubna 2021

Světový unikát – české filtry pro občany i profesionály

V Liberci finišuje provoz, který bude už od poloviny května chrlit miliony roušek se záchytem virů vyšším než 99,9%. Spolehlivě funguje proti obávanému koronaviru.

V minulém týdnu převzala společnost Nano Medical novou průmyslovou budovu výrobního závodu o celkové ploše 1500 m2 v libereckém průmyslovém areálu. Navezla již hlavní technologická zařízení, nyní vybavuje zkušebny a laboratoře kvality. „Začínáme s montáží. Výroba bude zaměstnávat na tři desítky lidí z Liberecka. Při plném výkonu budeme vyrábět pět až šest miliónů filtrů do roušek měsíčně,“ ubezpečuje autorka projektu, Marcela Munzarová.

Rouška dává naději

Roušky budeme pravděpodobně nosit ještě dalších pár týdnů, ne-li měsíců. Jak potvrzují prognózy hygieniků, budou nutné v létě a možná i na podzim, kdy se očekává další atak pandemie. Skvělá zpráva je, že rouška z Trioly s účinným filtrem s názvem Nano Med Clean, má nejen záchyt virů vyšší než 99,9%, ale také velmi vysokou prodyšnost: 200l/m2/s (dvě stě litrů vzduchu na metr čtvereční za sekundu). To bude pro nadcházející teplé počasí velmi důležité, přinese komfort venku v letních teplotách a navíc bílá barva roušky odráží sluneční paprsky. Účinný a prodyšný filtr si v podobě tenké textilie s nanovlákennou strukturou, mohou lidé vložit do své látkové roušky. Ochrání je po celý den. Roušku a filtry bude možné od příštího týdne objednat na eshopu triola.cz

David proti Goliáši – Češi v první linii

Nejenže jsme ohromili svět občanskou kampaní a nošením roušek, ale do první linie se postavili i čeští vědci a novátoři z univerzit i vývojových středisek. Autorkou unikátního a účinného materiálu AntiMicrobe Web R je Ing. Marcela Munzarová, technoložka, která má na svém kontě spoluautorství desítky patentů a užitných vzorů. S nanotechnologiemi a průmyslovým využitím nanovláken se prakticky zabývá 15 let. Vývoj materiálu AntiMicrobe Web R jí zabral více než rok. „Celý tento projekt jsem začala před více než 18 měsíci. Původním záměrem firmy Nano Medical byla výroba zdravotnických prostředků. Kdo mohl před půl rokem tušit, co se stane! Až při progresi covidu-19 do stadia pandemie a při celosvětovém nedostatku ochranných prostředků jsme rozšířili náš původní záměr o výrobu materiálu pro zdravotnické masky. Materiál s tak vysokou účinností přece nevznikne za den! Ke všemu jsou nutné dlouhodobě probíhající testy, potvrzení, certifikace. Výsledkem našeho snažení je Nano Med Clean, který svého uživatele spolehlivě ochrání a je při nošení komfortní. Nemáte z něj večer otlaky na tváři, kožní reakce, neváží kilogram a vydržíte v něm celý den,“ dodává Marcela Munzarová.

Zdroj foto: archiv spol. a youtube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.