Úterý 18. května 2021

Svatá Apolena mlhou zahalena

Apolena slaví svátek 9. února a únor obecně je často takovým mlhavým, černobílým a sychravým obdobím. Venku se to ještě nezelená, krajina spí někdy pod sněhovou dekou, ale v posledních letech většinou bez ní a nám nezbývá než také čekat a odpočívat.

Klid, výživa a teplo

V únorové dny si můžeme dopřát klid, pečovat o sebe, o svůj domov a využít poslední uskladněné zeleninové zásoby, než nám na jaře začnou dorůstat čerstvé. Stále ještě potřebujeme teplá posilující jídla, tělo touží po živinách, tak mu dopřávejme pravidelnou dávku kysaného zelí, picklované zeleniny, vitamínovou bombou a vzpruhou jsou čerstvé klíčky a výhonky a mladé lístky mikrozeleniny. Důležité bílkoviny nám dodají luštěniny v podobě teplých salátů, polévek, pomazánek. Nezbytný vitamín C doplní zelí, kapusta či růžičkové kapustičky.

Péče o střeva

Kořenová zelenina a celozrnné obilniny poskytnou vlákninu naší střevní mikroflóře, abychom se celkově cítili dobře. Péče o naše střeva je nesmírně důležitá, v těchto náročných dnech obzvláště. Ve střevech se rozhoduje o naší imunitě, pohoda ve střevech přináší pohodu do celého organizmu, ovlivňuje činnost dalších orgánů a je prevencí mnoha onemocnění. Tak si svůj trávicí trakt denně krmme dávkou fermentované potravy. Střevním bakteriím obzvláště chutná již zmiňovaná kysaná zelenina, fermentované vločky, fermentované obiloviny či kváskové pečivo.

Barvy na talíři

Když barvy v únorové dny venku chybějí, dopřejte si je alespoň na talíři. Zimní zelenina –  červená řepa, oranžové a žluté dýně, červené zelí či zelená kapusta jsou dokonalou kombinací, která nás dokáže vnitřně rozzářit.

zdroj informací: www.probio.cz, Barbora Hernychová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.