Úterý 19. ledna 2021

Šperk i chytrá investice

Věděli jste, že indické ženy vlastní 11 % veškerého světového zlata? Je to více, než drží ve svých státních rezervách Spojené státy, Mezinárodní měnový fond, Německo i Švýcarsko dohromady.

Indové mají asi nejvřelejší vztah k drahým kovům ze všech národů. Zlato a stříbro zkrátka milují. Investují do něj, zdobí se jím, zlatem se obdarovávají a obklopují se jím v běžném životě. Investice do zlata není v Indii privi- legiem vyšších vrstev, peníze do zlata ukládá po prodeji své úrody každý rolník. Podle odhadů je mezi indickým obyvatelstvem kolem 22 tisíc tun zlata, v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů, což znamená více než polo- vinu HDP země.

Indové zlato považují za božský kov, a když chtějí své bohy uctít, kupují zlato. Nejčastěji je to při náboženském svátku světel diwali. Tradice darování zlatých šperku v tento den se odvozuje ze starých textů. Jeden z nich uvádí, že dárce zlata na oplátku dostává šťastný život a slávu. Ten, kdo zlato přijímá, vítá u sebe Lakšmí, bohyni blahobytu a prosperity.

Opravdové žně pak mají indičtí klenotníci v období svateb. Zlato hraje v Indii při svatebním obřadu významnou úlohu. Zlaté šperky tvoří ženino věno, které slouží jako zajištění na horší časy. Zlato je tak důležitou součástí indického sociálního systému. Pro ženy je jedinou jistotou pro případ, že by se něco stalo jejich manželovi. Tradičně totiž ženy nemívaly dostatečné vzdělání, aby si mohly samy vydělávat na živobytí. Kromě šperků jsou mezi Indy oblíbené také mince a menší zlaté slitky. U nás je pořídíte například u společnosti Golden Gate, která je lídrem v oblasti investic do fyzického zlata a stříbra.

Zdroj foto: archiv Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.