pondělí 20. března 2023

Ručníky z bambusu dýchají

Bambus je malý zázrak přírody, některé druhy vyrostou až 4 cm za hodinu! Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují její erozi.

Renesance bambusu

Pro nás jsou ale zajímavé jeho stvoly či mladé výhonky. Z nich se totiž vyrábí bambusová vlákna, která jsou dutá a mají 4 x větší savost než vlákna bavlněná. Díky tomu „dýchají“ a dokonce nepřijímají nepříjemné pachy. Už několik let jsou např. ručníky a osušky z tohoto materiálu velmi oblíbené také u nás. „Zažíváme renesanci bambusu,“ tvrdí Michal Kempa z českého eshopu goldea.cz. „Před 2000 lety se v Asii používal k výrobě papíru. V Evropě jsou jeho vlákna pro průmyslové textilní zpracování známá teprve od konce 20. století. Bambus se často kombinuje s bavlnou. Naše ručníky jsou vyrobeny v ideálním poměru: 70% bambusovým vláken a 30% bavlny. Právě proto mají vysokou savost, často hedvábný lesk, rychle schnou a jsou příjemné na omak,“ objasňuje Kempa.

Nejdůležitější je, že ručníky z bambusových vláken dobře a rychle schnou, což oceníte na koupališti i na pláži. A samozřejmě tuto vlastnost uvítají všichni, kteří mají koupelnu s horším odvětráváním. Bambus má také přirozené antibakteriální vlastnosti a odolává i plísním, takže se hodí pro alergiky a kojence. Někdy je část froté sestříhaná a obvyklé smyčky chybí. Takovému froté se říká velur.  Krásně se leskne a je velmi příjemný na dotek, protože nám připomíná samet.

Velký výběr ručníků a osušek najdete na goldea.cz.

Bambusové ručníky tu nejdete ve dvou rozměrech:

  • 30×50 cm (malý)  – 149 Kč
  • 50×100 cm (běžný) – 349 Kč

Bambusové osušky 70 x 140 cm koupíte za 599 Kč

Bambusové utěrky na nádobí

Goldea.cz také nabízí bambusové kuchyňské utěrky. Jsou vyrobeny ze 70% bambusu a 30% bavlny. Mají velmi vysokou gramáž 230g/m2, dobrou savost, pevnost a dlouhou životnost. Praktické poutko na zavěšení potěší. Utěrky o rozměru 50×70 cm můžete prát na 40°C. Můžete je sušit v bubnové sušičce na normální teplotu. Žehlete ji do 200°C, ale nebělte.

Cena – 98 Kč

—–

Jak o ručníky s bambusem pečovat:

Jak prát?

Většina výrobců radí před použitím ručník dvakrát vyprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti.

Prát byste je měli při teplotě 40 až max 60 °C. Pro praní používejte raději gely, prášek se nemusí dobře vypláchnout. Pokud máte doma někoho s citlivou pokožkou, zvolte dvojí máchání. Aviváž ručníkům neprospívá. Vlákna slepí k sobě a ručník obvykle ztratí všechny své dobré vlastnosti.

Kde sušit?

Ideální je sušička prádla, protože horký vzduch vlákno nejen usuší, ale i načechrá. Téměř stejného efektu dosáhnete, když ručníky sušíte venku na šňůře. Pozor ale na slunce. Na něm vlákna tvrdnou.

Žehlit?

Raději ne. Zejména froté ručníky a osušky z bambusu by se žehlit neměly. Při žehlení totiž přimáčknete smyčky k podkladu a sametový vzhled a hebkost zmizí v nenávratnu.

Další zajímavosti k zalomení do rastříků:

  • Výrobky mají měkký omak, téměř hedvábný lesk, mohou nasávat až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna, dobře odolávají bakteriím a vynikají schopností neutralizovat zápach.
  • Edison použil u svého základního patentu elektrické žárovky na uhlíkové vlákno zuhelnatělý bambus již v roce 1879.
  • Zplstnatělá pletiva bambusu byla používána již před počátkem letopočtu pro výrobu papíru
  • Vlákna bambusu jsou užívána pro výrobu lodních a jiných lan již stovky let
  • Výrobky z bambusu se snadněji barví a vybarvení je brilantnější než u jiných materiálů z celulózy.
  • Příze z bambusových vláken se dnes často používají na ruční pletení. Příze přišla v roce 2007 na evropský trh jako vývojový výrobek.
  • Bambusová vlákna se používají zejména v kombinaci s bio-bavlnou v poměru 50:50

Zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.