neděle 18. dubna 2021

Rezervace jachet v Česku i zahraničí zaznamenává rekordy

Uplynulé měsíce i nejistá situace na trhu s dovolenými v zahraničí zásadně změnily uvažování Čechů o tom, jak může vypadat letošní dovolená, což dokládají data z největšího vyhledávače jachet Boataround.com, který registruje téměř 14 000 jachet v 900 lokalitách na 5 kontinentech.

Na tomto vyhledávači se totiž zvýšilo během posledních měsíců vyhledávání jachet o závratných 504 % a v Česku je už téměř nemožné si do konce prázdninové sezóny rezervovat loď.

“Vyhledávání jachet se na Boataround.com za poslední tři měsíce zvýšilo meziročně o 504 %, což jsme vůbec nečekali. O 1 780 % se za poslední tři měsíce zvedlo meziroční vyhledávání jachet v Česku, což přičítáme tomu, že se lidé jistili pro případ, že by hranice zůstaly dlouhodobě zavřené,” říká Pavel Pribiš, výkonný ředitel tohoto vyhledávače. „Všechny jachty na Lipnu máme již do konce sezóny rezervované, stejně tak jachty na Orlíku, Slapech, to samé platí i pro Baťův kanál,” popisuje současnou nestandardní poptávku po pobytu na jachtě v Česku Pavel Pribiš.

Ceny v Chorvatsku klesly o pětinu

Ze zahraničních lokací míří Češi podle dat z Boataround.com hlavně do Chorvatska. Vyhledávání jachet v Chorvatsku vyskočilo na Boataround.com za poslední tři měsíce meziročně o 620 %. „Čeští jachtaři hledali především destinace, kam je možné bez problémů dojet autem, takže vyhledávání jachet v Chorvatsku bylo ze všech zahraničních lokací nejsilnější,“ říká Pavel Pribiš.

V přímořských destinacích letos podle Pavla Pribiše ceny klesly zhruba o pětinu, zákazníkům jsou navíc nabízeny zdarma služby, které byly dříve zpoplatněné. Jde třeba o parkování v marině nebo wifi připojení. Naopak vnitrozemské destinace, ale také třeba Německo či Nizozemsko, jsou obsazené do konce sezony a ceny tu rostou.

Za soukromím i snaha ušetřit 

Na jachty samozřejmě nejčastěji jezdí lidé, kteří už s jachtami mají nějakou zkušenost, ale zvýšil se i podíl nováčků. Na jachty, coby formu bezpečné dovolené v době koronaviru, letos míří poprvé o 15 procent Čechů více než v předchozích letech. Nováčci si nejčastěji pronajímají loď s kapitánem.

“Z našich rezervací je vidět, že pokud někdo vyzkouší dovolenou na jachtě, většinou už u takového trávení dovolené zůstane i v dalších letech,” vysvětluje Pavel Pribiš a dodává: “Jachtaři si nejčastěji chválí soukromí, možnost na chvíli u moře vypnout, ale i cenu, protože pronájem jachty v Chorvatsku vyjde například v případě osmičlenné skupiny na 500 Kč na osobu a noc s tím, že spousta skupin si na lodi i vaří. O tom, že skupina zákazníků je opravdu široká, vypovídá i to, že mezi naše zákazníky sice patří předseda estonské vlády, ale třeba i studenti z Olomouce.”  

Pozor na netransparentní nabídky

Při vyhledávání a rezervaci jachet Pavel Pribiš nabádá k opatrnosti. Stejně jako u ubytování jde o obrovský trh, kde je třeba vybírat především transparentní nabídky. “Setkáváme se s tím, že u některých nabídek neodpovídá fotka jachty jejímu současnému stavu, což představuje při příjezdu na místo pro zákazníka nepříjemné překvapení. Proto u nás všechny jachty fotíme vlastními silami, aby zákazníci věděli, co si pronajímají. Vedle toho vracíme peníze v případě nespokojenosti,” uzavírá Pavel Pribiš.  

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.