Díky společnosti PROBIO, která se zasloužila o navrácení řady plodin na česká pole, se tyto obiloviny a produkty z nich stávají pro českého zákazníka dostupnější. Jedním z příkladů je i pšenice dvouzrnka. Víte, jak s touto nutričně bohatou obilovinou naložit v kuchyni?
Proč zařadit pšenici dvouzrnku do jídelníčku
Pšenice dvouzrnka se na našem území pěstovala od mladší doby kamenné do středověku, kdy byla nahrazena výnosnějšími druhy. Díky tomu, že jde o původní druh, kterého se nedotklo šlechtění, vyniká vyšším obsahem cenných látek, jako jsou minerální látky a vitamíny. Za zmínku stojí vysoký obsah zinku, vápníku, hořčíku a fosforu. Kromě toho obsahuje až o 12 % více bílkovin v porovnání se šlechtěnou pšenicí setou.
Co je na dvouzrnce zajímavé? Je podstatně lépe stravitelná, než později pěstovaná pšenice setá. Ať již díky nižšímu množství antinutričních látek nebo tělu příznivějšímu lepku. Zkrátka, naši předci nám zanechali úžasné dědictví a ještě nám na tyto plodiny nastavili trávící trakt. Dvouzrnka má také pozitivní účinek na snižování obsahu cholesterolu v krvi.
Jak využít pšenici dvouzrnku
V kuchyni najdete široké využití jak pro celá zrna dvouzrnky, tak pro mouku. Vařenou dvouzrnkou obohatíte například studené i teplé saláty a zeleninové směsi. Hodí se jako příloha. Pšenicí můžete dodat více živin do polévek, zeleninových i houbových placiček anebo tortill ve stylu oblíbeného mexického pokrmu burrito.
Z krupice připravíte výživné kaše nebo knedlíky či noky.

Celozrnná mouka z dvouzrnky obsahuje méně lepku, a proto nedosáhnete u kynutého pečiva tak nadýchaného efektu. Nicméně jí můžete nahradit polovinu klasické pšeničné mouky.
Kde můžete však mouku využít naplno, jsou piškotová těsta. Z dvouzrnky upečete výtečný piškotový dort, bábovku i buchtu na plech. Využijete ji naplno při přípravě lívanců, vaflí a palačinek – i těch naslano. Moukou můžete zahustit zeleninové či luštěninové placky a karbanátky.
Z mouky dvouzrnky připravíte i dobré sušenky a krekry, těstoviny i chlebové placky, které můžete servírovat jako přílohu k zeleninovým salátům anebo zapéct podobně jako pizzu.
Mouka dvouzrnka je zkrátka perfektní tam, kde krom samotného potěšení z jídla očekáváte i vysoký nutriční přínos. Tato obilovina, která je navíc k sehnání v biokvalitě, je ve zdravé kuchyni cenným pokladem.
RECEPT
Celozrnná prošívaná deka
Plech – cca 33×33 cm
Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení 30 – 35 minut
Suroviny:
Náplň:
2 vaničky (500 g) měkkého polotučného tvarohu
1 žloutek
20 g vanilkového pudinku
2 – 3 lžíce BIO moučkového cukru Probio
1 sáček vanilkového cukru
Těsto:
3 šťastná vejce
1 hrnek BIO třtinového cukru Probio
½ hrnku oleje
2/3 hrnku mléka
2 hrnky BIO polohrubé mouky z dvouzrnky Probio
3 lžíce BIO kakaa Probio
1 sáček kypřicího prášku do pečiva bez fosfátů
Postup:
Připravte si pečicí plech – vyložte ho buď pečicím papírem anebo vymažte tukem a vysypejte hrubou moukou.
Než se pustíte do těsta, smíchejte ingredience na tvarohovou náplň. Připravte si zdobicí sáček, který dobře poslouží k „prošívání“ těsta náplní.
Vejce vyšlehejte s cukrem do pěny. Přilijte olej a mléko. Vsypejte mouku, kakao a kypřicí prášek a důkladně těsto prošlehejte. Rozlijte na plech a rozetřete, aby bylo těsto všude stejně vysoké.
Tvarohovou náplň přendejte do zdobicího sáčku a křížem krážem „prošívejte“ těsto.
Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte 30 – 35 minut.
zdroj foto. archiv spol.