středa 21. dubna 2021

Proč to vyprané prádlo zase nevoní?

Co je to první, co uděláme s čerstvě vpraným prádlem? Ano, přivoníme si k němu. A to ještě dřív, než ho protřepeme a začneme věšet. Je to prostě instinkt. Vůně právě vypraného prádla je navíc pro většinu z nás hotový balzám pro duši. Jenže co když se vůně nekoná, a místo toho nás čeká nelibý odér? Jaké jsou tři nejčastější důvody, proč vyprané prádlo hezky nevoní?

Zapomenuté prádlo

Určitě se vám to už taky stalo. Na prádlo jste zapomněli, a upozornila vás na ně až ráno blikající pračka. Pokud na vás prádlo hodiny čekalo v bubnu, určitě vonět nebude. Mokrému prádlu ale neprospívá ani mnohem kratší čas, kdy leží zmuchlané na dně pračky  ̶  když třeba chcete dokoukat film nebo si jdete zaběhat a očistě svých svršků ponecháte volný průběh. „Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž ideální líhní pro bakterie, škodlivé plísně, alergeny a další patogeny, provázející hnilobný proces. Ten začíná už po pár hodinách, kdy prádlo leží nečinně v bubnu,“ uvádí Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool. A jeho věrným průvodcem je právě onen nepříjemný pach. Může se projevit hned, ale někdy taky až po usušení prádla. Každopádně nepotěší.

„Aby se to nestávalo, pračky s technologii FreshCare+ provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou a šetrnými obousměrnými rotacemi bubnu až šest hodin po skončení pracího cyklu. Prádlo pak zůstane svěží, měkké a nezmačkané. Funkci lze zvolit na začátku nebo kdykoliv v průběhu praní, když víte, že nestihnete vyprané prádlo hned vyjmout. A můžete ji stejně tak kdykoliv zrušit,“ radí Darina Papáčová. Pokud vaše pračka tuto funkci nemá, nezbývá vám, než svůj život tak či onak přizpůsobit pračce, a být u ní v okamžiku, kdy dopere.

Některé pračky FreshCare+ jsou vedle zmíněné funkce pro osvěžení vypraného prádla párou navíc vybavené i samostatnými parními programy. „Zvlášť v této složité situaci přijde mnohým vhod program Steam Hygiene s funkcí sanitace prádla párou v závěru pracího cyklu, který prádlo hygienicky ošetří a spolehlivě zlikviduje až 99,9 % bakterií, alergenů a dalších škodlivin. I tento program navíc odstraní případné odolné pachy. A to aniž by bylo třeba prát při vysoké teplotě. Pračkám Whirlpool FreshCare+ byl v této souvislosti udělen certifikát TÜV Allergy UK za snížení tvorby HDM alergenů, bakterií a houbotvorných organismů,“ dodává Darina Papáčová.

Pro boj s pachy je praktický i parní program Steam Refreshk osvěžení suchého prádla – třeba dlouho uloženého oblečení, které může být cítit zatuchle. Nebo i krátce nošeného oděvu, například bundy, od cigaretového kouře nebo výparů ze smažení.

Přeplněná pračka

Kapacita pračky se měří podle hmotnosti suchého prádla. Pračka na 8 kg tedy skutečně vypere hromadu prádla, které váží 8 kg. Pamatujte však, že nejlépe pere, když je naplněná zhruba na 80 %, aby se prádlo mohlo v bubnu volně pohybovat. Nikdo z nás ale asi prádlo před praním neváží. Jednoduchá pomůcka zní – do bubnu by se měla nad prádlo pohodlně vejít ruka s roztaženými prsty. Když perete jemné prádlo nebo vlnu, plňte maximálně do poloviny. „Vyplatí se zvolit co největší kapacitu pračky, kterou vám prostor dovolí, abyste si doma zvládli sami vyprat i velké a objemné kusy prádla. Technologie 6. SMYSL totiž díky senzorům a pokročilým algoritmům přizpůsobuje a ovládá teplotu, množství vody, pohyby bubnu i výkon motoru, a zaručuje nastavení pracího cyklu přímo na míru vašemu prádlu. A to i tehdy, pokud perete prádla méně, než jaká je kapacita pračky,“ doporučuje Darina Papáčová.

I pračka si zaslouží péči

Věnujte pozornost těm částem pračky, kde se většinou nečistoty usazují: je to především okolí gumového těsnění dvířek a zásobník na prací prostředky. A pak také filtr, ve kterém se zachytávají vlasy, vlákna a drobnosti z prádla. Všechna tato místa se vyplatí pravidelně čistit. Rozhodně se nepouštějte do experimentů a nepoužívejte na odstranění usazenin ani ostré předměty, ani příliš agresivní přípravky nebo dezinfekční prostředky, které by mohly například poškodit gumu. Stačí vlhký hadřík, kterým gumu utřete. A jednou měsíčně nechte pračku „proběhnout“ s profesionálními oxidačními tabletami Wpro Power Fresh pro odstranění nevonného a kluzkého povlaku, usazenin a zápachu z pračky.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.