Čtvrtek 22. dubna 2021

Proč nosit barevné oblečení a jaký vliv mají barvy na naši psychiku

Barvy na nás mají velmi silné účinky, a to jak na mysl, tak i na tělo. Dodají energii, když nám docházejí síly, povzbudí nás, když jsme na dně, podpoří naše sebevědomí, zklidní nervy a dokážou přímo ovlivnit naši náladu.

Přečtěte si, jaký mají význam jednotlivé barvy a proč byste je měli zařadit do svého šatníku.

Co je to colorterapie

Colorterapie neboli léčení pomocí barev je staletími prověřená technika, při které působí elektromagnetické vlnění barev na tělo i ducha. Colorterapií tak může být barevné oblečení, stěny, nábytek nebo třeba různé dekorace. Patří mezi metody alternativní medicíny, ale její účinnost prokázala už řada výzkumů.

Co o nás prozradí barva oblečení

Šaty člověka nedělají, ale jejich barva ano. Aniž bychom to kolikrát tušili, barva oblečení o nás mnohé prozradí. Pokud ve vašem šatníku převažuje černá a důvodem nejsou její opticky zeštíhlující vlastnosti, pak nejspíš nejste rádi středem pozornosti, stojíte si pevně za svými názory, máte vysoké cíle i nároky a kompromisy vám můžou dělat problémy. To platí i v případě, že outfit doplňujete bílou. Pokud váš šatník naopak hraje všemi barvami, které umíte vhodně kombinovat, pak jste pravděpodobně kreativní typy s uměleckými vlohami, rádi se smějete a užíváte si života.

Pamatujte: I veselí lidé mají občas náladu, kdy je jim nejlíp v černé a kdy barvy nemůžou ani vidět. A není se za co stydět, emoce je třeba ventilovat. A pokud k tomu pomůže i vhodně zvolené oblečení, pak směle do toho.

Barevné, nebo nevýrazné oblečení?

Věděli jste, že to, jakou barvu si ráno obléknete, může ovlivnit celý váš den? Barvy totiž nejenže odráží naši náladu, ale také se na ní značně podílejí. Proto až se ráno postavíte k šatníku, začněte vybírat i pocitově. Samozřejmě s ohledem na počasí i událost, na kterou si daný kousek oblečení vezmete. Ale pokud máte možnost volit mezi konkrétními barvami, všímejte si, jak na vás každá z nich působí. A tu, která ve vás vzbudí příjemné pocity, si oblékněte.

Tip: Pokud vám v životě trocha barev chybí, mrkněte na oblečení Pura Vida. Tam najdete barevné kousky, které vám mezery v šatníku hravě doplní. 

V jakých barvách na pohovor a jaké barvy do parku

Modrá a černá. Dvě barvy, které vám pomohou udělat při pohovoru dobrý dojem. Černá je formální a oficiální barva, která se hodí na společenské události, vzbuzuje pocit profesionality, jistoty i moci. Modrá barva je rozšířená mezi podnikateli, protože působí věrohodně, spolehlivě a přátelsky. V modré budete působit jako týmový hráč. Zároveň vám dodá eleganci a vznešenost. 

Ovšem dvěma barvám se vyhněte: hnědé a červené. Červená působí příliš mocensky a agresivně, hnědá z vás udělá pasivního a nevýrazného člověka, který nemá potřebný tah na branku.

Jakmile za prací zaklapnete dveře a přijde chvíle volna, sáhněte po svěžích a jasných barvách, které vám dodají sílu a dobrou náladu. Červená vás nakopne, pokud je před vámi hodina ve fitku a hodila by se trocha energie, oranžová nebo žlutá vás rozradostní, něžná růžová uvolní a v zelené se budete při procházce v parku cítit naprosto parádně. Jednoduše splynete s přírodou!

Zajímavost: Modrá barva je také barva 5. (krční) čakry. Modré oblečení vám tak může pomoct s projevem, veřejnou prezentací či jinou situací, při které budete muset beze strachu mluvit.

Nejde jen o barvy, ale i o pozitivitu

Barvy mají velký vliv na tělo i mysl, nejde nutně jen o marnivost, pokud máte potřebu doplnit si šatník nebo prohlašujete, že nemáte co na sebe. Pokud ráno vstanete z postele levou nohou, můžete si barevným outfitem postupně změnit náladu celého dne. Jestliže se po nepříjemném budíčku obléknete do černé, špatnou náladu v sobě jen podpoříte. Proto se nebojte barev a zařaďte je do svého šatníku! A to včetně žluté, barvy smíchu a slunce, veselé a optimistické oranžové, vášnivé červené i zklidňující modré či uvolněné zelené. Vězte, že na každou z nich jednou přijde řada…

Tip: Nastartujte den s úsměvem na rtech, který vám vykouzlí barevné legíny. Ať už sáhnete po Antidepkách, Malém princi, nebo Sebelásce, o dobrou náladu po celý den budete mít postaráno.

Význam a účinky jednotlivých barev:

  • Bílá – symbol čistoty, světla, lehkosti, ale i prázdnoty. Barva začátku i konce. Pročišťuje, prosvětluje a rozveseluje. Pokud si nejste jisti, jakou barvu zvolit, bílá je vždy sázka na jistotu.
  • Žlutá – barva slunce, radosti, štěstí, přátelství. Povzbuzuje a vyvolává dobrou náladu. Dodává inspiraci a lehkost, zlepšuje paměť i pracovní výkon. Působí blahodárně na všechny smysly. 
  • Oranžová – optimistická barva mládí, radosti i rozpustilosti, kreativity, úspěchu a spokojenosti. Pomáhá při léčbě traumat a smutku. Povzbuzuje, a to včetně trávení a chutě k jídlu. Zvyšuje odolnost, prokrvuje a má čistící účinky.
  • Červená – barva lásky a vášně, ale také hněvu. Představuje luxus a eleganci. Má stimulující účinek, dodává energii, probouzí sexualitu, zvyšuje chuť k jídlu a ovlivňuje krevní oběh. Doporučuje se při léčbě depresí a melancholických myšlenek.
  • Růžová – jemná a dobrosrdečná barva. Barva nevinnosti a něhy. Z fialové barvy si přináší uvolňující účinky, z červené energii. Jemně posiluje, uklidňuje, ale i povzbuzuje. Zmírňuje bolesti a nevolnosti. Harmonizuje a příznivě působí na psychiku. 
  • Fialová – barva vnitřní harmonie, klidu, míru, koncentrace a bezpečí. Je to meditační a spirituální barva, barva ducha a inspirace. Má uklidňující účinky, zmírňuje deprese, úzkosti, strach i smutek.  
  • Zelená – barva přírody, růstu, klidu, zdraví, jistoty a rovnováhy. Uzdravuje, regeneruje, uvolňuje a čistí. Dodává sebevědomí a energii. Působí protizánětlivě a má relaxační účinky. Zklidňuje a harmonizuje emoce, posiluje tělo i ducha.
  • Modrá – uvolňující a uklidňující barva, která vyvolává příjemné emoce. Je symbolem klidu a harmonie. Zvyšuje koncentraci a podporuje životní sílu. Má příznivý vliv na zrak, dezinfikuje, hojí, čistí, tiší bolest a působí protizánětlivě.
  • Hnědá – barva země, bezpečí a domova. Dodává pocity stability a spojení s přírodou. Vhodná pro situace, kdy se necítíme nohama na zemi. Barva, která probouzí rozum, dodává energii a vstřebává bolest.
  • Černá – absolutní barva, barva moci, vzdoru, tíhy i přitažlivosti. Je temná a vážná. Představuje prázdnotu, smutek, smrt, ale i plodnost. Může působit depresivně a není vhodná pro lidi trpící psychickými obtížemi. Hodí se na formální příležitosti.

Zdroj foto a informací – archiv spol. puravidashop.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.