pondělí 19. dubna 2021

Proč (ne)darovat krevní plazmu?

O darování krevní plazmy už asi slyšel každý. Možná si kladete otázku, co je krevní plazma a proč ji darovat. Pokud uvažujete o darování, bude vás zajímat, co všechno musíte před odběrem podstoupit, jak dlouho celý proces potrvá, co si na něj připravit a jestli darování může poškodit zdraví.

MUDr. Simona Hohlová objasňuje ty nejčastější nejasnosti a vyvrací mýty o darování.


„Lidé často o dárcovství pochybují, protože nemají k dispozici dostatek informací. Proto dbáme na to, aby naši dárci byli vždy dobře informovaní a věděli, co mohou očekávat,” říká MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma.

Proč se stát dárcem?
Krevní plazma je důležitou složkou krve a nenahraditelnou surovinou pro výrobu léků pro lidi se závažným onemocněním krve a imunitního systému. Darování krevní plazmy tak umožňuje léčbu pacientů s poruchami srážlivosti krve, sníženou imunitou nebo onkologickými onemocněními,” vysvětluje MUDr. Hohlová. Kromě dobrého pocitu může být výhodou i finanční odměna ve výši až 700 korun, případně možnost úlevy na daních.

Co se děje před odběrem?

Pokud jde člověk darovat poprvé, měl by se připravit na vyplnění dotazníku o jeho zdravotním stavu a na lékařskou prohlídku, která připomíná pravidelné vyšetření u praktického lékaře. Součástí vyšetření je také odběr vzorku krve a vyšetření na některé krví přenosné infekční nemoci. Vstupní proces zabere přibližně hodinu, prohlídky při dalším darování krevní plazmy netrvají déle než 20 minut.

Jak darování probíhá? Je to nepříjemné?

Samotný odběr trvá 40 až 60 minut. „Sestřička dárce napojí na přístroj, který provádí tzv. plazmaferézu. To je proces, při kterém přístroj separuje krevní plazmu od ostatních složek krve – krevních destiček a červených a bílých krvinek. Ty pak navrací zpět do těla,” osvětluje odběr doktorka Hohlová. Samotné napíchnutí na začátku může být mírně nepříjemné, ale to trvá jen pár sekund. Zbytek procedury je úplně bezbolestný a dá se při něm dokonce relaxovat, ať už u dobré knihy a časopisu nebo brouzdáním na internetu.

Je potřeba se na odběr připravit?

Ano, vynechte příliš mastná jídla a alkohol. Nejpodstatnější je nechodit na lačno a před odběrem se nasvačit. „Přijde-li dárce hladový, mohlo by se mu udělat nevolno,” upozorňuje MUDr. Hohlová. Předem a v den odběru je ideální mít pravidelný a vyvážený jídelníček a pít dostatek tekutin. Měli byste hodně odpočívat a pořádně se prospat.

Může odběr krevní plazmy dárci uškodit?

Důkladná vstupní prohlídka slouží k posouzení, zda jste vhodný dárce. Pokud splňujete podmínky darování, necítíte se nemocní a dodržujete zdravý životní styl, nemáte se čeho obávat. „Málo se ví, že krevní plazma se v těle sama do 48 hodin znovu obnoví a lze ji darovat každých 14 dní,” dodává doktorka Hohlová.

Kdy se darovat plazma nedá?

Existuje několik výjimek, kdy jste z dárcovství dočasně vyřazení. Darovat krevní plazmu nemůžete po úrazu, máte-li opar nebo pokud jste prodělali infekční nemoc. S darováním musíte počkat i v případě, že máte čerstvě tetování nebo piercing a pokud jste se nedávno dali očkovat některými typy vakcín. Darovat krevní plazmu nemohou těhotné a kojící ženy. Darování není vhodné ani v době menstruace.

Věříme, že článek zodpověděl vaše otázky a potlačil obavy z odběru krevní plazmy. „Těším se, že se v našich plazmacentrech setkáme s novými dárci. ” loučí se MUDr. Simona Hohlová z centra Cara Plasma.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.