sobota 15. května 2021

Podpořte imunitu domácími kořeněnými nápoji

Se začátkem nového roku na nás číhají nové výzvy a úkoly. Abychom jich dostáli, je třeba se udržovat v dobré zdravotní kondici, posilovat a opečovávat imunitní systém, aby nás chránil od rýmy, všemožných viróz i jiných zákeřnějších chorob.

Důležité je také vědět, co imunitní systém posílí a co ho naopak oslabuje. Jedním ze způsobů, jak udržet či nastartovat správnou funkci imunitního systému je pitný režim. Pomocníkem mohou být nápoje, při jejichž přípravě použijete koření. Mnoho druhů tradičního, exotického i běžně dostupného koření má totiž čistící, protizánětlivé a léčebné účinky, a tedy i blahodárný vliv na obranyschopnost organismu. Pokud vyberete koření s vysokým obsahem silic, můžete si nápojem nejen zpestřit pitný režim, ale i šetrně posilovat imunitu. Máme pro vás inspiraci hned na tři domácí nápoje plné vůně z nejrůznějšího koření.

Džus nabitý vitaminy a kořením

Ingredience:

3 ks červené řepy
5 ks červeného pomeranče
2 ks červeného jablka

Hrst čerstvých brusinek (pokud nemáte, lze vynechat)

1 ks granátového jablka
1 čajová lžička kurkumy Vitana
1 čajová lžička mletého zázvoru Vitana
špetka černého mletého pepře Vitana

Postup:

Připravíme si odšťavňovač. Granátové jablko rozkrojímea semínka vyklepeme do misky. Řepu a zbytek ovoce pokrájíme na kusy, které postupně přidáváme do odšťavňovače. Všechny suroviny odšťavíme. Nakonec do nápoje dobře rozmícháme kurkumu, zázvor a špetku pepře. Ihned podáváme.

Domácí kořeněná kola

Ingredience:

500 ml voda
1 citron, nastrouhaná kůra a šťáva
1 limeta, nastrouhaná kůra a šťáva
2 pomeranče, nastrouhaná kůra a šťáva
2 lžíce sušené pomerančové kůry Vitana
2 lžíce sušených levandulových květů
3 svitky skořice (rozlámané) Vitana
3 hvězdičky badyánu Vitana
špetka mletého muškátového oříšku Vitana
500 ml odvar ze stévie
100 g tmavého třtinového cukru
1,5 lžičky vanilkového extraktu

Postup:

Do rendlíku nalijeme vodu, přidáme citronovou, limetovou a pomerančovou kůru, skořici, koriandrová semínka, muškátový oříšek, hvězdičky badyánu a levandulové květy a pořádně promícháme.

Přilijeme stéviový odvar a vaříme za stálého mícháni zhruba minutu. Odstavíme, vmícháme citronovou, limetovou a pomerančovou šťávu a vanilkový extrakt. Přisypeme třtinový cukr a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Necháme zchladnout a poté přecedíme. Sirup vydrží v lednici až 2 týdny. Do sklenice nalijeme 100 ml uvařeného sirupu, dolijeme bublinkovanou vodou, přidáme led a můžeme podávat.

Zázvorová šťáva

Ingredience:

50 g kokosového cukru
1 lžičky mletého zázvoru Vitana
50 g oloupaného nastrouhaného zázvoru
1 litr vody

Postup:

Kokosový cukr smícháme se zázvorem a vodou. Směs necháme v pokojové teplotě odležet dva dny. Hotovou šťávu přelijeme do sklenice s uzávěrem. V lednici vydrží čerstvá asi týden.

Pokud nechcete sirup uchovávat dlouho, zavaříme ho ve sklenici při 80 stupních po dobu alespoň 15 minut. Po otevření uchováme v lednici a brzy spotřebujeme. Do hotového sirupu můžeme přidat vanilku a obohatit nápoj o další rozměr.

Produktové tipy:

Mletý zázvor Vitana

Zázvor je jedním z nejstarších tropických koření. Čerstvý zázvor je velice sezónní záležitostí, tudíž v letních měsících mnohdy není k sehnání a v zimě, kvůli oblíbenosti rychle mizí z pultů pryč. Sušená a mletá varianta od Vitany je ideálním zástupcem. Říz a pryskyřičnou vůni má stejně silnou. Sušenou variantu oceníte pro snadnou manipulaci bez škrábání a loupání.  

Doporučená cena: 24, 90 Kč

Kurkuma Vitana

Kurkuma se mele ze sušených oddenků tropické rostliny kurkumovníku. Jedná se o koření žluté barvy původem z jižní Asie s typickou ostrou a štiplavou chutí, které má blahodárné účinky. Dokáže celé tělo prohřát už jen ze špetky a krásně ho očistit od toxinů.

Doporučená cena: 19, 90 Kč

Mletý černý pepř Vitana
Pepř má všestranné využití a dost možná i proto patří mezi celosvětově nejrozšířenější koření. Mnoho lidí si ho zažilo používat pouze ve slaných pokrmech, ale přitom ty sladké tak krásně okoření. Nebojte si proto opepřit i ovocné moučníky, uvidíte, že vás to mile překvapí.

Doporučená cena: 20, 90 Kč

Skořice celá Vitana

Skořice je sušená kůra tropického stromu skořicovníku. Jedná se o silně aromatické, lahodně voňavé a nasládlé koření, které váš dezert pozvedne a příjemně rozehřeje. Kromě dezertů se vyplatí mít skořici při ruce během přípravy svařeného vína či horké čokolády.  

Doporučená cena: 15,90 Kč

Muškátový oříšek celý Vitana

Muškátový oříšek je natolik aromatický, že vám stačí použít pouze špetku. Za to krásně provoní všechny jablečné dezerty. Skvěle se hodí i k tmavšímu masu a do základů omáček. Třeba takovou rajskou pozdvihne na jinou úroveň.

Doporučená cena: 25, 90 Kč

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.