pátek 12. července 2024

Plánujete IVF terapii? Není standard jako standard

Česká republika dlouhodobě patří ke světové špičce v oboru asistované reprodukce. Na úspěšnost terapií má kromě odbornosti zdravotnického personálu významný vliv i míra využívání nejnovějších medicínských poznatků, postupů a metod.

Výhodou pro pacienty je, když jsou dostupné už ve standardních balíčcích IVF terapie bez dalších doplatků. Na které postupy či garance je vhodné se při výběru kliniky zaměřit?

Způsob výběru spermií může  v indikovaných případech zvýšit úspěšnost až o 25 %

Výběr životaschopných spermií je pro proces oplodnění vajíčka v laboratorních podmínkách klíčový. Běžně se na oddělení spermií z ejakulátu používá centrifugace. Její nevýhodou však je zvýšení intenzity oxidačního stresu spermií a riziko fragmentace jejich DNA, což může v konečném důsledku komplikovat proces otěhotnění. Mezi novější metody patří magneticky aktivovaná separace spermií (MACS), při které se zase zachytávají spermie se sníženou schopností oplodnit vajíčko. Aktuálně nejslibnější možností je metoda mikrofluidní separace spermií. Je šetrnější a dokáže imitovat přirozený mechanismus výběru spermií i v laboratorních podmínkách. „Mikrofluidní separace dokáže bez potřeby jakéhokoli dalšího zpracovávání ejakulátu vyselektovat nejvhodnější spermie, které by se k vajíčku dostaly i v přirozeném prostředí ženské pohlavní soustavy,“ vysvětluje RNDr. Renata Hüttelová, vedoucí embryologické laboratoře kliniky IVF CUBE v Praze, kde tuto metodu dnes pacientům poskytují zdarma, v rámci standardního balíčku IVF terapie. Podle výsledků dosavadních studií mají takto vytříděné spermie lepší pohyblivost, genetickou kvalitu i morfologii. Použitím této metody je možné zvýšit úspěšnost léčby v indikovaných případech až o 20 – 25%.

Když vitrifikace, pak ideálně po jednom

Pokud má pár po absolvování IVF terapie k dispozici více kvalitních embryí, mohou být zbývající embrya zamrazena a připravena k použití (transfer embrya) kdykoliv v budoucnu . Zatímco v minulosti se na zmrazení používala metoda pomalé kryokonzervace, dnes je preferovanou metodou vitrifikace. V praxi to znamená prudké snížení teploty na –196 °C , k němuž dochází v průběhu několika sekund. Výhodou tohoto postupu je, že nedochází k tvorbě krystalek ledu, což je pro zmrazené buňky mnohem bezpečnější. Úspěšnost vitrifikace je 98 %. V praxi se však může lišit počet mrazených embryí v jedné dávce. „Standardní součástí všech IVF cyklů na naší klinice je tzv. mrazení embryí po jednom kuse, bez ohrožení ostatních při rozmrazování. Tím významně zvyšujeme šanci na úspěšné těhotenství v dalších cyklech.“ doplňuje R. Hüttelová.

Informujte se, co obsahuje standard

Většinou kliniky asistované reprodukce nabízejí pacientům IVF terapie v tzv. balíčcích. V případě, že plánujete IVF terapii, je dobré se napřed informovat, zda jsou v balíčku zahrnuty i další metody a postupy, které mohou být pro úspěch terapie naprosto zásadní. Moderní metoda oplodňování vajíček ICSI bývá například klasickou součástí balíčků IVF klinik, je však často omezena počtem vajíček. Aby se pacienti nemuseli obávat neočekávaných doplatků, je dobré si vybrat kliniku, kde tuto metodu provádí u všech odebraných vajíček, nehledě na jejich množství. Standardně bývá součástí balíčku terapie též prodloužená kultivace embrya do pátého dne. Liší se i podmínky týkající se zmrazení a uskladnění vajíček a embryí. Je proto důležité se informovat, zda a jak je tato služba omezená počtem a na jak dlouhé období je poskytována. Zeptejte se též, jestli je cena balíčku garantovaná i v případě získání většího počtu vajíček nebo embryí.

IVF CUBE v rámci ceny za standardní balíček terapie garantuje:

  • metodu mikrofluidní separace spermií MFSS
  • single vitrifikaci embryí
  • zamrazení všech zbylých embryí bez omezení počtu
  • roční uchování embryí
  • ICSI metodu u všech odebraných oocytů bez omezení počtu

zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.