Úterý 18. května 2021

Ozvláštněte svůj interiér fototapetami

Rozmanité barvy a živé motivy – fototapety nabízí způsob, jak během chvíle ozvláštnit a opticky proměnit celý interiér. Zjistěte, jak se od sebe liší papírové a vliesové fototapety, a podle čeho zvolit ty správné do každé místnosti.

Co jsou fototapety

Jak si představit fototapety? Zpravidla se jedná o velkoformátové fotografie nebo grafické vzory natištěné na klasické papírové či vliesové tapetě. Díky speciální povrchové úpravě působí realisticky a stěně dodávají hloubku, takže si díky nim připadáte jako v lese, na pláži nebo třeba ve víru velkoměsta.

Papírové nebo vliesové?

Při výběru fototapet se obeznamte s vlastnostmi materiálu, ze kterého jsou vyrobené – zjistíte díky tomu, kam se konkrétní druh tapet hodí, jak ho lepit na stěnu a jak o něj pečovat.

  • Papírové fototapety vás zajisté potěší svou nižší cenou, počítat ale musíte s náročnější instalací i následným odstraňováním tapet ze zdi. Navíc příliš nevynikají svou odolností vůči otěru ani vlhkosti. 
  • Vliesové fototapety nabízí vyšší odolnost vůči poškození a částečnou omyvatelnost, což výrazně zjednodušuje jejich údržbu a prodlužuje životnost.Jsou také prodyšné, takže je lze umístit například do kuchyně nebo do jiných místností s vyšší vlhkostí vzduchu s výjimkou koupelny, kam patří vinylová tapeta.

Jak vybrat ty správné fototapety

Jak při výběru fototapet nesáhnout vedle? Ze všeho nejdříve si uvědomte, do které místnosti tapetu pořizujete – jak je prostorná, kolik světla do ní proniká, jaké barvy v ní převládají a v jakém stylu je zařízená? Snažte se do interiéru umístit fototapetu, která bude s ostatním zařízením ladit, a to jak barevně, tak svým motivem. 

Optická proměna místnosti

Jak využít fototapety k rychlé proměně interiéru? Využijte barev, vzorů a motivů! Chcete opticky zvětšit stísněnou a příliš tmavou místnost? Ozdobte její stěny fototapetou ve světlých barvách a s drobnými vzory. Skvěle vám poslouží fototapety se svislými liniemi, které pomyslně nadzvednou strop. Naopak rozlehlý prostor se vám podaří zútulnit pomocí tmavších odstínů a výrazných vzorů.

Jak lepit fototapety na stěnu

Postup tapetování se liší v závislosti na materiálu tapet – zatímco papírové fototapety je potřeba před aplikací natřít lepidlem, při lepení vliesových fototapet nanesete lepidlo přímo na stěnu. Jednotlivé pruhy tapet lepte od shora dolů a přitlačujte je ke stěně pomocí gumového válečku nebo tapetovací stěrky, abyste předešli vzniku vzduchových bublin.  

Nezapomeňte, že tapetování by měla předcházet důkladná příprava podkladu – tapety lépe přilnout k rovnému, čistému a hladkému povrchu a práce vám díky tomu půjde snáz od ruky.

Inspirace 

Nevíte, pro jakou fototapetu se rozhodnout? Inspirujte se těmi nejoblíbenějšími motivy!

  • Fototapety s motivem lesa si své místo najdou v každém interiéru. Skvěle se kombinují s nábytkem z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo beton, a se zemitými barvami. Pokud večer po práci toužíte především po relaxu, pohled na zalesněnou krajinu vám ho zcela jistě dopřeje. 
  • Fototapety s motivem velkoměsta vnesou do vašeho bytu městský ruch typický pro centrum New Yorku nebo naopak romantickou atmosféru pařížských uliček vinoucích se podél Seiny.  
  • Fototapety s 3D motivem oživí a rozhýbou zdi místnosti. Raději to s nimi ale nepřehánějte – zpravidla je stačí instalovat pouze na jednu stěnu nebo její část. 

Shrnutí

Toužíte i vy po snadné proměně svého bytu, kterou zvládnete za pár chvil? Vsaďte na fototapety, které vám umožní přizpůsobit si domov svým představám a cítit se v něm příjemně.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.