Úterý 18. května 2021

Nové energetické štítky od března 2021 – co to znamená?

Sledovat energetické štítky na spotřebičích a vybírat co nejúspornější modely se jednoznačně vyplatí. Lze tak ušetřit energii i finanční prostředky. Od března 2021 budou mít některé elektrospotřebiče nové energetické štítky.

Proč? Kterých spotřebičů se změna týká? A co se vlastně změní? Odpovídá Jan Herian, produktový školitel BSH domácí spotřebiče.

Co je důvodem změny?

Energetické štítky existují v nezměněné podobě už od roku 2012 a mají spotřebitelům pomáhat při výběru úsporných spotřebičů. Vzhledem k vývoji ale přestaly štítky postupem doby plnit svoji funkci. Většina produktů na trhu byla zařazená do nejúspornějších energetických tříd. Už 10 let se spotřebiče označují většinou kategoriemi A+, A++ a A+++, rozdíly se stírají a zákazníkům se v nabídce špatně orientuje. Hlavním cílem změny je tedy obnovit přehlednost a zjednodušit porovnávání výrobků.

Které spotřebiče budou mít nové energetické štítky?

Od 1. března 2021 budou novým štítkem označeny chladničky, mrazničky a vinotéky, pračky a kombinované pračky se sušičkami a myčky nádobí. Tyto spotřebiče byly už od listopadu značeny starými i novými energetickými štítky. Od 1. března už musí mít všechny spotřebiče jen nové štítky. Prodejci mají 14 pracovních dnů na výměnu všech štítků za nové. Tyto jsou povinně přibalovány ke spotřebičům již od 1. listopadu 2020. U ostatních produktových kategorií zůstávají stávající štítky a k přechodu na nové dojde v průběhu následujících let.

Co přesně se mění?

Od 1. března 2021 bude na štítcích nová stupnice v rozsahu A až G, označení s + (A+, A++ apod.) se už používat nebudou. Při uvedení nových štítků nebudou na začátku na trhu žádné produkty v nejvyšší třídě A. Neznamená to ale, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dojde k posunu škály tak, aby zůstal dostatečný prostor pro další vývoj.

Energetická spotřeba produktů bude zobrazena výraznějším způsobem a nově se neuvádí roční spotřeba energie, ale spotřeba na 100 pracích nebo mycích cyklů. Kromě informací o spotřebě energie obsahují nové štítky také údaje o hlučnosti a spotřebě vody.

Nově obsahuje štítek QR kód (vpravo nahoře), jehož prostřednictvím je možné rychle nahlédnout na detailní informace o produktu do evropské databáze EPREL. Úpravou prošly i piktogramy informující o vlastnostech daného produktu, aby byly srozumitelnější na první pohled.

Hodnoty na novém energetickém štítku vycházejí z nových testovacích metod, které lépe odrážejí chování spotřebitelů (například nová definice sady nádobí u myček, nový referenční program u praček, apod.). Deklarované hodnoty spotřeby díky tomu lépe odpovídají skutečné spotřebě v domácnosti spotřebitele.

zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.