pondělí 18. října 2021

Nebojte se, i karanténa může mít svou rutinu

Pocit nejistoty, strach z budoucnosti, nuda ale i nesoustředěnost. To jsou faktory, které naši psychiku v posledních dnech doslova sžírají. Přestože naše každodenní situace teď spíše představují scény z amerického seriálu Black Mirror nebo béčkového postapokalyptického filmu, není třeba propadat úzkostem a panice.

V dnešní, tak trochu zrychlené době, je na nás neustálý tlak a každý volný čas se snažíme využít na maximum. Ale není právě teď ta nelepší doba k tomu, abychom se pořádně nudili, četli si a podívali se na filmy nebo seriály, na které běžně nemáme čas? Ano, ale nuda není pro každého.

Pokud patříte k těm, kteří se nudit neumějí ani nechtějí, pak jedinou věcí, kterou v této situaci můžete ovlivnit je to, čím naplníte své dny. Respektive na čem pracujete a jak na tom pracujete. Včerejší den je za vámi. Zítra nevíte, co bude a je tady jen dnešek. Záleží tedy na vás, jak s ním naložíte! Ať už pracujete na home office a potýkáte se s problémem soustředění, chybí vám kontakt s kolegy a přáteli anebo vás neplánované volno zavřelo doma s dětmi, nastavte si rutinu. Dostane vás skrz každý den a pomůže vám z něj vytěžit maximum. Ochrání vás před chaosem i rozmary a nebudete se pak sami sebe ptát: „A co dál?“. Času teď máme spousty, a právě rutina vám pomůže vytěžit z tohoto neplánovaného množství to nejvíc, co můžete. Navíc vás odpoutá od mnoha nešvarů, ať už je to častější kouření, pití alkoholu anebo jen lenost. Společnost Sazka provedla průzkum mezi 1000 respondenty, a jaké jsou nejčastější problémy práce z domova?

  1. Chybí nám kontakt s kolegy
  2. Ruší nás rodina a děti
  3. Nemůžeme se pořádně soustředit
  4. Nevyhovuje nám pracovní prostředí

Ideální rutina

Pokud čtete návody, jak si vytvořit svůj denní harmonogram, tak vás asi zklamu. Máme různá zaměstnání, rodiny i temperament. Doporučovaná, univerzální denní náplň práce vám s nejvyšší pravděpodobností nebude vyhovovat. Uvědomte si, kdy jste za den nejproduktivnější a kdy toho naopak moc neuděláte. Patříte spíše k nočním sovám? Pak s prací nezačínejte v 6 ráno. Opakem budou ranní ptáčata. Část dne, ve které se na práci nemůžete soustředit, věnujte například cvičení nebo meditaci. Slavný spisovatel Franz Kafka psával hlavně v noci a spisovatel John Steinbeck musel před prací ořezat hned několik tužek. Řada lidí také uplatňuje rituály, které dělá normálně, když vstává do práce. Pamatuje – jak vaše denní rutina vypadá, není podstatné. Důležité je, že nějakou máte.

Zatočte s prokrastinací

Když si denní plán vytvoříte, můžete mít pocit, že je toho hodně a jednoduše nevíte, čím začít. A tak pro jistotu nezačnete vůbec a před spaním si vyčítáte, že jste ten den „zase nic neudělali“. Postavte se úzkosti a piště si seznamy toho, co byste měli za den zvládnout – tzv. „To do listy“. Ten z vaší hlavy dostane všechny úkoly i nápady a vyčistí se vám tím mentální prostor. Při určování priorit se držte hesla „first thing first“ a začněte s těmi nejdůležitějšími a mnohdy nepříjemnými úkoly. Pokud už máte svůj seznam, ale máte i nadále sklony k prokrastinaci, zkuste si napsat, co „dělat nebudete“.  V boji s prokrastinací pomáhají i pravidelné pauzy mezi prací a odpočinkem, rozdělení úkolů na menší části, cvičení nebo pohyb. I procházka po bytě se počítá!

A co dál?

Úklid máte hotový, knížky přečtené ale tíží vás pocit, že při sledování televize a YouTube videí mentálně selháváte? Zaměřte se na seberozvoj. Zajímáte se o umění anebo vás baví historie? Navštivte online prohlídky světově proslulých muzeí a galerií! Francouzský Louvre, Guggenheimovo muzeum, Národní přírodovědecké muzeum v New Yorku a spousta dalších i Českých galerií umožnila nyní virtuální prohlídky zdarma. Z pohodlí domova si tak můžete prohlédnout ta nejkrásnější světová muzea i galerie bez toho, aby vás někdo rušil. Vyrazit můžete také do divadla. Cirk La Putyka si pro diváky připravil online přenos divadelních představení, na která můžete přispět dobrovolnou částkou.

Vzdělávejte se!

Máte pocit, že jde dnešní doba rychle dopředu a nestíháte neustálý vývoj sledovat?  Zapište si lekce těch nejvyhlášenějších amerických univerzit. Stejně jako prohlídky galerií poskytují nejznámější americké univerzity, včetně Harvardu, Princetonu a Yale, on-line kurzy pro veřejnost zdarma. Nebo jste se chtěli pustit do studia jazyků? Nyní k tomu máte ideální příležitost! Zapojit můžete i děti. Na internetu je nespočet možností od interaktivních her po on-line výuku. Nejen, že zabavíte sebe i děti, ale také se spoustu nového naučíte. 

Věděli jste, že:

19 % lidí v karanténě sleduje vzdělávací online videa

12 % z nás čte alespoň vzdělávací knihy pro seberozvoj

10 % neváhá využít svůj volný čas ke studiu cizích jazyků

Protáhněte se

Ať už trávíte většinu svého času sledováním televize, s dětmi, partnerem anebo na internetu, nezapomínejte na své tělo, které stejně jako mysl, potřebuje procvičit. Můžete vyzkoušet on-line kurzy jógy nebo videa s trenéry na YouTube. Některá fit centra také umožňují živé přenosy, abyste se i v době karantény mohli udržet v kondici.

Hlavně neztrácejte naději. I když mohou být dny nekonečné a vy budete mít tendenci k úzkostem, vraťte se ke své rutině a denním plánům. Pomůžou vám zatočit s negativními myšlenkami i pocitem uvěznění. Navíc se vám navyklá rutina bude hodit nejen teď, ale i v běžných dnech. A nezapomínejte, že zdraví máme jen jedno, a proto je důležité, se o něj patřičně starat. Tak si to nepokazte.

Narodí se na podzim více dětí? Spíše ne..

Na otázku v průzkumu Sazky “Kterým z aktivit se v karanténě nyní často věnujete?,“ překvapivě odpovědělo pouhých 6 % dotázaných, že mají v době častějšího pobytu doma více sexu. Mnohem oblíbenější odpovědí bylo spíše věnování se úklidu, četbě nebo sledování různých videí na internetu. Mimochodem zajímavostí je, že v aktivitách na internetu nejsou v popředí sociální sítě jako běžně, ale 53 % Čechů vyhledávají především aktuální dění a nové zprávy. Významně také roste zájem o virtuální zábavu. „Od zavedení karantény registrujeme zvýšený zájem o online sázení. S každým dalším dnem, kdy Češi zůstávají ve svých domovech, přibyde na našem herním portálu Sazka.cz několik stovek nových účtů. Na středeční slosování Sportky byla například podána třetina sázenek přes internet, průměrně se tento podíl pohybuje okolo 5 %,” komentuje Petr Týbl z tiskového oddělení Sazky zvýšenou poptávku ve světě on-line sázení.

Jak tráví Češí nejčastěji čas v karanténě?

  1. Uklízí domácnost
  2. Čtou si
  3. Věnují se dětem
  4. Mají častější sex

Průzkum provedla společnost Instant Research ve dnech 16. – 19. Března 2020, zapojilo se 1090 respondentů ve věku 18-60 let, muži ženy z celé ČR.

Zdroj foto: archiv PR ag.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.