neděle 18. dubna 2021

Naše 13. komnata aneb Je barva při výběru prádla důležitá?

Mnohé z nás to samy nedokážou. Podle průzkumů si totiž více než 70% žen nedokáže vybrat správnou podprsenku. Problém je hlavně u těch „s většíma“. Ode dneška však na to nejste sama! Profesionální stylistka prádla, Žaneta Ilutanová z Trioly, už pár let jezdí po všech regionech republiky a radí ženám s výběrem prádla. Zajela i k nám do redakce a vysvětlila, jestli jak je důležitá i barva při výběru prádla.

Jsou při výběru prádla důležité barvy?

Na to je jednoduchá odpověď. Ano, velmi důležité. Módnímu průmyslu vládnou trendy a jedním z nich jsou i trendy barevné. Ty se mění několikrát do roka, resp. každou sezónu – pro jaro, léto, podzim a zimu. A pak je tu kategorie: Barva roku, která by měla vydržet celý rok a být inspirativní nejen pro módní průmysl, ale i spotřební, nábytkářský, automobilový atd.

Výběr barvy roku není nahodilý, vybírá a určuje jej celosvětový specialista na barvy, společnost Pantone Color Institut – tedy největší machr na barvy na světě, který dává základ všem barevným vzorníkům, vyvíjí nové odstíny atd. Známý je především mezi výrobci barev, nátěrových hmot, mezi tiskaři, barvíři vláken i umělých hmot.  Odstín a výběr barev pro cokoliv se prostě určuje podle vzorníku “Pantonek“. Tento světový hráč určuje barvu roku, na jeho volbu navazují pak ostatní obory, tedy i designéři a výrobci látek.

Společnost Pantone bere při volbě barvy roku v úvahu i to, jaká je například nálada ve společnosti, v kultuře, v designu anebo právě v módě. Letošní barvou roku je klasicky modrá, která má hlavně uklidňovat. A vzhledem k aktuální situaci s pandemií, potřebujeme opravdu zachovat klid.

Barva roku samozřejmě ovlivnila i výrobce prádla. Modrá pronikla do designu prádla – v tomto tónu najdete podprsenky, kalhotky, noční prádlo i plavky. Výrobci sáhli nejen po klasické modré, ale věnují pozornost i oblíbeným něžným pastelovým tónům, které v tomto oboru mají větší uplatnění. Velký zájem hlásí i tmavé tóny modré, která nahrazuje klasickou černou.

Ale nezapomeňte, že barvu u prádla vybíráme také prakticky – pod tmavá trička a topy si zvolíme tmavou barvu podprsenky – např. černou, tmavě modrou, smaragdovou, bordó nebo právě modrou. Pod světlou halenku pak světlou, ideálně tělovou podprsenku. Nosíme-li pod černá a tmavá trika a svetříky bílé prádlo, brzy se otěrem, potem i naší tělesnou teplotou proznačkuje tmavá barva na bílé prádlo. A to asi nechceme. Chcete-li si udržet svěží barvu svého prádla, perte jej ručně nebo se stejně barevným prádlem. A nepoužívejte aviváž – ta způsobuje zašednutí barvy a ztrátu elasticity u prádlových materiálů.

Držte se pravidla stylistů – pod bílou a světlou halenkou je nejlepší tělová podprsenka, je totiž neviditelná. Samozřejmě, když chceme, aby nám v létě nádherné prádlo vykukovalo z výstřihu či spadlého „ramena“, zvolíme trendy barvu a nápaditý design. A to může být pro letošek právě modrá a její jemné prádlové odstíny.

Vaše Žaneta a tým redakce

Zdroj foto: archiv spol. TRIOLA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.