pondělí 3. října 2022

Náročný návrat do školy? Tady je pár tipů, jak motivovat své děti po prázdninách

Letní prázdniny utekly doslova jako voda. Dva měsíce pohody jsou pryč, dětem i rodičům vše začalo nanovo. Některé děti přitom zvládají návrat do školy hůře než jiné. Pomoci jim můžou rodiče nebo speciální doučování. A stále oblíbenější jsou on-line procvičování.

„Září je pro nás každoroční stres. Synovi chvíli trvá, než přepne z prázdninového režimu. Za těch prvních pár týdnů schytá několik špatných známek a ve zbytku pololetí pak musí dohánět,“ říká Martina, maminka dvanáctiletého Tomáše.

Takových příběhů je celá řada. Jak tedy dítko na pohodový start školy připravit? Zatímco u malých dětí zvládnou zpravidla doučování rodiče, u starších už to bývá obtížnější. Řešením samozřejmě může být soukromé doučování, ať už ve spolupráci se školou nebo se soukromým lektorem. To je ale často drahé, počítejte minimálně s několika stovkami za hodinu.

Oblíbenou variantou jsou tak různé webové výukové programy. Například web Škola s nadhledem nabízí zdarma až 6000 různých cvičení ze všech hlavních předmětů. Studijní portály nabízejí řadu výhod, jako je výběr cvičení podle různých předmětů, ročníků i obtížnosti.

Návštěvnost vzdělávacích webů tak neklesá ani v létě. Web Škola s nadhledem navštíví každý měsíc stovky tisíc rodičů
a dětí. „S blížícím se startem školy vidíme každoročně velký zájem o procvičování především stěžejních předmětů – matematiky a češtiny,“ potvrzuje šéfredaktorka Školy s nadhledem Radka Šmahelová.

Jak tedy start školy zvládnout? Tady je pár redakčních tipů, vyzkoušeli jsme na vlastních dětech za vás:

  • Víte, co vaši ratolest pálí a s čím ve škole nejvíc bojuje? Zkuste si v daném předmětu pár on-line cvičení, ať vidíte na čem nejvíc zapracovat. Výukových programů je spousta, nám se osvědčil web www.skolasnadhledem.cz
  • Výhodou on-line programů je, že se dá vzdělávat hravou formou. Můžete třeba s dětmi soutěžit a ukázat jim, že si pořád něco ze školy pamatujete!
  • Pokud je problém větší, nezavrhujte doučování, není to ostuda! I hodina týdně, ať už on-line nebo s lektorem, hodně pomůže.
  • Ale pořád platí především: prázdniny jsou od toho, že se má odpočívat. Pokud není problém zásadní, nechte dítě užívat si prázdniny, ono ten návrat do školy hravě zvládne!

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.