pátek 23. dubna 2021

Make-up pod roušku doporučují odborníci

Nošení ochranné roušky se v posledních týdnech stalo nutnou součástí našeho života a zásadně tím ovlivnilo léta používané návyky. Výraznou změnu pocítily i ženy a děvčata zvyklé na každodenní líčení. A i když by se na první pohled mohlo zdát, že make-upy a rtěnky se vrátí „na scénu“, až když nám bude dovoleno odložit roušku, opak je pravdou.

Oblíbení spojenci ženské krásy už dnes mají zelenou i od lékařů-odborníků, kteří se shodují v jednom. V časech, kdy rouškou chráníme sebe i ostatní, může vhodný make-up pod ní zachránit naši kůži. A to doslova.

„Dekorativní kosmetika je klíčem k dobrému pocitu sama se sebou,“ říká Věra Komárová, majitelka české kosmetické značky Dermacol, a pokračuje: „Dostáváme v těchto dnech velké množství dotazů od zákaznic, které se ptají, zda svůj oblíbený make-up a rtěnku mohou používat, i když nosí roušku. Já sama se líčím neustále, make-upem odolným vůči otěru a dlouhotrvající rtěnkou.“

Její postup schvalují i dermatologové, jejichž ambulance se v posledních dnech častěji zaplňují pacienty a pacientkami s různými projevy dermatitidy nebo akné. „Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, a to i v době nošení roušek, dokonce právě o to více. Pokud totiž nosíte roušku delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. Nejvíce postiženými bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí,“ vysvětluje MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatoveneroligické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce, která sama z vlastní zkušenosti doporučuje dlouhotrvající make-up i rtěnku jako ochranu pleti a rtů.

Respektovaná odbornice, působící také jako předsedkyně České akademie dermatovenerologie, schvaluje i co nejčastější „přestávky“ v nošení roušky během dne. „Ideální je omezit nošení roušky na dobu, kdy jsme v blízkém kontaktu s dalšími lidmi. Překvapuje mě, když vidím člověka daleko od lidí v přírodě s rouškou. Všimla jsem si také, že některé ženy se ‚pod roušku‘ nelíčí, a i proto si ji možná často zbytečně nechávají na tváři,“ říká lékařka.

„Když rouška dobře sedí, dochází pod tímto krytím k mírnému pocení až zapaření pokožky. To může znamenat problém pro pleť s atopickými sklony či seboroickou dermatitidou. Lidem s citlivější pokožkou bych pak doporučila krémy, které urychlují hojení, může jít například o krémy, jež se používají u miminek na ošetření kůže pod plenkami,“ říká další dermatoložka, MUDr. Andrea Vocilková. Podle jejích slov nelze proti použití make-upu pod roušku nic namítat: „Na bezproblémové pleti působí make-up jako určitá ochrana.“

Rouška jako výmluva či důvod pro „no make-up“ tak ani podle lékařů neobstojí. Běžné líčení, tedy podkladový hydratační krém, make-up a rtěnku naopak schvalují. Jedním dechem ale dodávají, že péči o pleť bychom v tomto období měli věnovat zvýšenou pozornost všichni bez ohledu na to, zda je bezproblémová, nebo se potýkáme s výše zmíněnými diagnózami. „Součástí líčení musí být – stejně jako jindy – i důkladné čištění pleti a její hydratace. Suché kůži je třeba dodat hydratace více, aknózní pleti zase prospějí lehčí krémy s větším obsahem vody a menším obsahem tuku. Navíc ani pod rouškou nelze zapomínat na fotoprotekci – optimální je trvale používat denní hydratační krémy i make-up s UV ochranou,“ dodává MUDr. Jana Hercogová.

TIP REDAKCE: Naličte se pod roušku i k roušce

Protože rouška bude pravděpodobně naší povinnou „výbavou“ ještě nějakou dobu, namísto pocitu omezení je dobré ji vnímat jako součást naší vizáže. „Když tomu přizpůsobíte výběr kosmetických produktů a styl líčení, ve finále možná budete překvapená, kolik prostoru na kreativitu vlastně takovéto omezení poskytuje,“ radí vizážistka Dermacol Silvie Siegr. Důležité je přitom myslet na dvě zásady. První je kvalita a trvanlivost kosmetiky, kterou používáme na pleť chráněnou rouškou. „Po důkladném očištění, tonizaci a hydrataci pleti doporučuji nanést hydratační bázi pod make-up, která zabrání jeho usazování v pórech a vráskách. Velmi vhodná je například podkladová báze Coco Splash s kokosovou vodou a vitamínem B3, která je bez obsahu silikonů. Na ni aplikuji dlouhotrvající make-up. Mým favoritem je v tomto období dotekuodolný maku-up Dermacol Longwear Cover, který má všechny předpoklady pro to, aby vydržel i pod rouškou. Již ve velmi jemné vrstvě vytvoří na pleti vysoko krycí kompaktní efekt a je hypoalergenní, bez obsahu parfémů, konzervantů, minerálních olejů či parabenů. A co je nejdůležitější, je odolný proti dotyku, voděodolný a s obsahem SPF15, prostě ideální kombinace právě na tyto dny,“ říká vizážistka. Pod rouškou zůstávají většinu dne schované i rty, ale přesto není třeba si odpírat rtěnku, která krásně rozzáří rty vždy, když si roušku sundáte. „Já nejen v tomto období doporučuji dvoufázovou dlouhotrvající barvu Dermacol 16H Lip Colour, která vydrží na rtech celých 16 hodin bez pocitu vysušení díky hydratačnímu balzámu. V nabídce máme nyní nové letní odstíny v zářivých pastelových barvách,“ přidává svůj tip Silvie Siegr.

Druhou zásadou líčení k roušce je důraz na oči a obočí, které právě v kombinaci se zakrytou dolní částí tváře ještě více vyniknou a přitáhnou obdivné pohledy. „Doporučuji soustředit se při líčení na oči více než kdykoliv předtím. Nebojte se experimentovat s barvami očních stínů a linkami. Klidně si nejdříve vyberte roušku a podle ní si při líčení hrajte s barvami. Když je bílá nebo černá, kreativitě se meze nekladou. Pokud je barevná nebo vzorovaná, zvolte odstíny, které na ní vidíte, nebo naopak ty, po nichž jste nikdy předtím nesáhli. Moje dvě oblíbené paletky jsou Drama a Romance, jež volím podle toho, jestli chci vypadat jako femme fatale, nebo dosáhnout něžného jemného looku a obsahují paletu odstínů, které lze výborně kombinovat,“ říká Silvie.

A na závěr ještě jedna dobrá rada od profesionálky: „Protože rouška přitahuje pozornost na horní třetinu tváře, dokonalý musí být i tvar vašeho obočí, které doslova ‚rámuje‘ váš pohled. Chybějící chloupky doplňte tužkou nebo práškovým pudrem a zafixujte voděodolnou řasenkou na obočí. A nezapomínejte, i když většinu dne možná strávíte v bezpečné vzdálenosti od kolegů a s rouškou na tváři, to vše děláte v první řadě pro svůj dobrý pocit. A ten se při pohledu do zrcadla určitě dostaví :).“

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.