pátek 12. července 2024

Léto v Itálii – 3 tipy na zajímavá místa k objevování

Výhledy na špičaté horské štíty a jezera, azurová pobřeží a města plná historie. To je jen zlomek zážitků čekajících v zemi, která svou rozmanitostí láká dobrodruhy i ty, co na dovolené dávají přednost hlavně odpočinku.

Nechte se okouzlit třemi unikátními místy, která v Itálii můžete navštívit podle výletnické aplikace Placehunter.


V srdci Dolomit se mezi skalními masivy ukrývá ledovcové jezero Lago di Sorapiss. Jeho mléčně tyrkysová hladina sem láká milovníky horské turistiky, ale díky svému umístění dál od hlavních středisek a lanovek stále patří k méně navštěvovaným a tak trochu skrytým pokladům oblasti.

Lago di Sorapiss leží v malém údolí s nadmořskou výškou 1 923 m n. m., nad kterým se tyčí skála Dito del Dio (v překladu „Boží prst“). Typickou barvu jezera má na svědomí kombinace usazenin a vápenatého podloží vytvářející unikátní, ale velmi křehký ekosystém.

K jezeru je možné vyrazit z průsmyku Passo Tre Croci. Jedná se o túru vedoucí nejdříve  lesem a dále po kamenitých pěšinách, kde vás čeká i úsek schodů a lávek, které mohou být menší výzvou pro ty, kteří snadno trpí závratěmi. V létě ale výlet zvládnete i s většími dětmi nebo se psím parťákem a odměnou vám budou dechberoucí výhledy nejen na samotné jezero, ale i na okolní vrcholky po celou dobu cesty. 

Více než horské túry vás láká pohodová středomořská atmosféra? Užijte si ji při návštěvě městečka Vernazza, jednoho z hlavních bodů nejmenšího italského národního parku Cinque Terre. Leží na pobřeží Ligurského moře a historicky se jednalo především o rybářskou a vinařskou vesnici, která sloužila i jako strategický přístav Janovské republiky.

Kromě nádherných výhledů na útesy, na kterých se městečko rozprostírá, zde můžete vyrazit na procházku malebnými uličkami, navštívit mohutný středověký hrad Doria z 11. století nebo místní pláže. Vede tudy také panoramatická pěší stezka, která Vernazzu spojuje s dalšími městečky parku Cinque Terre.

Tip na léto: Poblíž centra se nachází malé placené parkoviště, během léta však počítejte s tím, že se zde místa brzy po ránu dost rychle zaplní. Místo toho můžete využít vlakovou linku Cinque Terre Express propojující celou oblast a navštívit tak i další zajímavá místa v okolí.

Na závěr se vydáme za poznáním historie do města Bergamo ležícího na úpatí Alp asi 50 km severovýchodně od Milana, druhé největší italské metropole. Historické centrum Bergama nazývané Città Alta (v překladu „Horní město“) leží na kopci nad moderní částí města. Je obehnaná masivními hradbami zapsanými na seznamu UNESCO jako součást obranných staveb z dob Benátské republiky.

Città Alta tvoří křivolaké uličky a několik náměstí, které obklopují významné historické stavby včetně věže se zvonicí Campanone, dnes sloužící i jako vyhlídka, impozantní baziliky Santa Maria Maggiore z 12. století nebo katedrály Duomo di Bergamo. Po jejich návštěvě navíc můžete pokračovat i na středověký hrad Castello di San Vigilio na stejnojmenném vrchu nad městem.

Kromě pěší procházky se z moderní části Bergama můžete do Città Alta vydat také místní  lanovkou, která obě místa spojuje už od roku 1887. Další lanovka vás poté z historického centra vyveze i ke zmíněnému hradu.

Stovky dalších rozmanitých tipů na unikátní místa k objevování pro všechny nadšené cestovatele nejen v Itálii, ale také v Česku a dalších zemích Evropy, najdete v mobilní aplikaci Placehunter.

Text: Tereza Šimáčková, foto: Mobilní aplikace Placehunter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.