sobota 18. května 2024

Knižní tipy

S příchodem jara se všichni těšíme na zahrady a zahrádky, kde si užijeme sluníčko. Budeme pečovat o trávník, stromy nebo sázet kytičky, ale po práci si zasloužíme odměnu, třeba v podobě dobrého šálku čaje. Zrelaxovat můžeme také u dobré knihy. Jaké novinky jsou aktuálně na našem trhu?

Knižní tip pro děti: Vychází literární prvotina oceňované režisérky Zory Cejnkové Elementi

Autorka oceňovaných dokumentárních filmů a cestopisů, režisérka a scenáristka Zora Cejnková, vydává svoji literární prvotinu pro děti a rodiče s titulem Elementi. Vypráví příběh o neuvěřitelném dobrodružství, které zažila zvědavá a trochu zlobivá Julie se svými čtyřmi kamarády, elementy.

Komu se zjeví Elementi, ten už nemá nikdy život stejný jako dřív! Jsou čtyři a každý z nich ovládá jeden důležitý živel: Vzduch, vodu, zemi a ohnivou energii. Elementi řídí všechny tajemné procesy, které probíhají na naší planetě a mnohdy i ve vesmíru. A komu že se ukážou? Obyčejné malé holce Julii, která od toho okamžiku prožívá neuvěřitelná dobrodružství. Zcela jistě pochopí hodně o tom, jak to na světě funguje, protože se podívá do kanálu, do sopky, do bankomatu, na vesmírnou družici nebo třeba hluboko pod zem do ropného naleziště. Ale také pochopí něco i sama o sobě. Co? To je její velké tajemství, alespoň dokud neotevřete stránky téhle knížky.„Psaní knížky bylo to tak napínavé, až jsem se někdy bála a jindy smála. Prožila jsem cool rok a moc bych si přála, abyste takový rok prožili i vy! Takže, poslouchejte, jestli máte rádi opravdové dobrodružství a kouzla a chtěli byste se dostat tam, kam nikdo jiný nesmí, přečtěte si mou knihu s názvem Elementi,“ říká autorka knížky. 

Zora Cejnková natočila řadu úspěšných dokumentárních filmů a cestopisů. Jeden z nejzajímavějších byl filmovou detektivkou o nalezení relikviáře sv. Maura „Hon na sv. Maura“, za zmínku stojí i tajně natočený film o životě na Kubě „Kuba inkognito“. Doslova světové pozornosti se jí dostalo díky televiznímu formátu „Dovolená v protektorátu“, který napsala i režírovala a za který získala prestižní cenu Eurovize.

Knihu Elementi vydává nakladatelství Pikola, 359 Kč, 192 stran.

Knižní tip pro milovníky severu: Arktické safari a jiné povídky z Grónska

Nakladatelství Garamond vydává fantaskní, vtipné, drsné a velmi čtivé povídky Jørna Riela, které se odehrávají na chladném severu, na pobřeží, kde potkáte podivíny všeho druhu…

Grónsko. Největší ostrov světa, fascinující místo, které nepřestává lákat dobrodruhy. Právě do Grónska zamířil dánský spisovatel a námořník Jørn Riel s čerstvým diplomem z Námořní akademie v Kodani v kapse. Během cest zaznamenával realistické i fantastické historky místních rybářů a příběhy o životě v dánských loveckých stanicích podél grónského pobřeží, kde se uprostřed drsné přírody a trudné samoty nadmíru daří podivínům všeho druhu. Knížka Arktické safari a jiné povídky z Grónska v překladu Roberta Novotného je prvním českým výborem grónských povídek Jørna Riela.

Woody Allen: Mimochodem. Vydává Argo

Slavný režisér, komik, herec a spisovatel je v současné době v USA persona non grata, kterou doběhly nekonvenční rodinné poměry. Skandálu, který vyvolal jeho vztah s adoptivní dcerou jeho dlouholeté partnerky Mii Farrow Soon-Yi Previn, se podrobně věnuje i ve svých pamětech, které pod názvem Mimochodem v překladu Michaela Žantovského vycházejí právě dnes.

Je to upřímný, zábavný, skvěle podaný a bohatý životopis složitého umělce. Na každé stránce najdeme fór, vzpomínky jsou plné jeho kafkovského absurdního humoru, který je nám velmi blízký,“ říká Michael Žantovský. „Ale přes všechen vtip jsou jeho paměti vlastně dost smutné. Woody Allen má velmi špatné mínění sám o sobě i o světě a na rozdíl od ostatních lidí to neskrývá. Druhý důvod, proč je to vlastně smutné čtení, je ten, že se velmi věnuje případu údajného zneužití Soon-Yi. Přestože se ten příběh odehrál před pětadvaceti lety, Woody Allen byl vyšetřován a zbaven všech obvinění ze zneužívání, a nakonec si adoptivní dceru Mii Farrow vzal za ženu, je poznat, že to dodnes cítí jako velkou křivdu.“

Woody Allen ve svých pamětech nic neskrývá a vyvrací některé mýty o svém životě. Popisuje své dětství v židovské rodině v Brooklynu, to, že nebyl žádným intelektuálem, ale bavil ho vždycky spíš sport. Jako mladík téměř nečetl, na Newyorské univerzitě nedokončil ani první semestr. Zábavné je vyprávění, jak získával autorské ostruhy za dřevních časů televize po boku slavných komiků, kdy psal skeče pro varietní show Sida Caesara, jak se předtím, než se stal slavným, protloukal jako komik na standupových pódiích. Svým šťavnatým vypravěčským stylem vykládá o tom, jak posléze přeběhl k filmu, provede čtenáře celou svou dlouhou kariérou, od komediálního debutu Seber prachy a vypadni přes klasické filmy jako Annie Hallová či Manhattan až po poslední snímky. Průběžně se vyjadřuje ke svým manželstvím, láskám a velkým přátelstvím, mluví o jazzu, o knihách a divadelních hrách, které za více než půlstoletí napsal. Neskrývá své démony, omyly, píše o tom, na co je hrdý, o lidech, které miloval, s nimiž pracoval a od nichž se zároveň mnohému naučil.

Paměti Woodyho Allena odmítlo loni na jaře vydat prestižní nakladatelství Hachette, nakonec však přece jen v USA vyšly.

Mami, mám hlad

Recepty pro děti do jednoho roku

Docházejí vám nápady, co připravit svému děťátku k jídlu, a hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Tato kniha vás provede pestrým světem příkrmů pro děti do jednoho roku. Najdete zde rady, jak na rychlé a zdravé vaření z běžně dostupných surovin, i autorčiny zkušenosti s přípravou jídel pro malé dítě. Recepty jsou přehledně uspořádány podle věku dítěte a většina z nich je navíc doplněna o tipy na dochucení jídla, aby si pochutnala rovnou celá rodina. Ušetříte díky tomu cenný čas, který můžete místo v kuchyni strávit se svým děťátkem!

Jana Šmíd Winterová

168 stran,

299 Kč

Zdroj foto: archiv vydavatelství/nakladatelství a archiv redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.