sobota 16. ledna 2021

Knižní novinky

Stále nevíte, čím obdarovat pod stromečkem maminku, tatínka, bráchu či ségru nebo svou kamarádku či kamaráda, partnera či partnerku? Kniha je jedním z top vánočních dárků. Přinášíme vám výběr několika novinek, které se na knižním trhu aktuálně objevily. Nechť se vám stanou inspirací.

Anna z Hollywoodu

Velmi otevřené a trochu autobiografické vyprávění o cestě z domácího rybníka mezi žraloky do Los Angeles. Anna je herečka, feministka, Bukowski v sukních. Miluje jídlo, ale někdy jí jíst vůbec nejde, miluje sex, jenže hodná holka z Moravy by se měla hlavně dobře vdát! Místo ženicha ale přichází procesí toxických mužů. Je mezi nimi ten pravý? Tak určitě. Anna chce být slavná a bohatá, zatím je ale zcela chudá a anonymní. Zatím. Titul Anna z Hollywoodu vychází v nakladatelství Motto. Audiovizuální čtení kmoter z knihy se bude vysílat každé úterý a čtvrtek na IGTV Aleny Dolákové až do Vánoc.

Stopy bílého muže

NEDOSTATEK VODY a problém využívání vodních zdrojů, to jsou témata, která ve své knize Voda včera, dnes a zítra zpracovává celosvětově působící hydrogeolog Zbyněk Hrkal. Kniha na pomezí cestopisu a literatury faktu nás zavede do exotických zemí s koloniální historií poznamenaných zásahem „bílého muže“. Problematika nedostatku vody se tak autorovi stává odrazovým můstkem k obecnějšímu pojednání o skutečné podstatě problémů, s nimiž se dané státy potýkají a které ve stále větší míře zasahují do života obyvatel dnešní Evropy, Českou republiku nevyjímaje. Období, kdy naše civilizace určovala chod dějin, je minulostí. Nyní nejde o to, jak světu vládnout, ale jak v jeho novém uspořádání přežít. Kniha je volným pokračováním úspěšných titulů O lidech a vodě (2015, vyšlo i anglicky) a Voda včera, dnes a zítra (cena Miroslava Ivanova 2019). Zbyněk Hrkal: Stopy bílého muže – Voda včera, dnes a zítra, vydalo nakladatelství Universum, 272 stran, doporučená cena 379 Kč.

Knihu Transsibiřská magistrála napsali dva kluci, kteří se rozhodli vydat se na pivo do Ruska. Vlakem po jedné z nejikoničtějších železnic světa. Dělí se o zážitky nejen z cílové destinace, ale především z cesty samotné, a chtějí ukázat, že cestování není žádná věda. Milovníky dálkových treků jistě potěší kniha Hory a nekonečno, ve které je popsána sedmiměsíční pěší cesta Viktorky Hlaváčkové vedoucí od Černého ke Kaspickému moři v Azérbajdžánu. Kniha je plná veselých i napínavých příběhů a rozhovorů s místními obyvateli, doplněných pozorováním toho, jak se při osamělém čase v horách proměňuje poutníkovo vnímání věcí a životních hodnot. Obě knihy lze koupit na e-shopu BWT Books, samostatně stojí 300 Kč, lze je koupit i jako balíček, a to za 500 Kč.

Knížka Deníček klasického pejskaře 3 je volným pokračováním příběhu psa Broka, který už čtyři roky řídí život své majitelky Báry. Oproti předchozím dílům je zde jedna novinka: Brok se i s Bárou přestěhovali z města na vesnici. Konkrétně do mobilheimu, odkud pečlivě dohlíží na stavbu nového domu. Knížka potěší ty, kteří už ve svém životě nějakého Broka mají a pochopí, že ve všech těch radostech nejsou sami, skvělým dárkem bude i pro všechny, kteří by svého Broka chtěli a díky příběhu zjistí, že je to nejlepší rozhodnutí, které můžou udělat. A na své si přijdou i ti, kteří sní o životě na vesnici (a v mobilheimu) a chtějí vědět, jaké to doopravdy je. Především je ale pro všechny, kteří se chtějí královsky pobavit, protože přesně o to se Brok, někdy zvaný taky jako ředitel zeměkoule, rád postará. Kniha je momentálně v předprodeji a spolu s dalšími díly ji najdete na: http://www.brokfordog.cz/. Cena je 250 Kč.

Před Vánoci vyjde i nová kniha oblíbené dvojice humoristů: spisovatele Dominika Landsmana, autora Deníčku moderního fotra, a známého grafika a kolážisty TMBK. Ti už v minulosti společně vydali dva díly společensko-satirického románu bez servítek s názvem Továrna na debilno. Tentokrát přicházejí s knihou Někdo mě má rád, ve které podrobně a s velkým nadhledem rozebírají život současného mluvčího prezidenta České republiky, Jiřího Ovčáčka. Jedná se o satirické vyprávění příběhu muže, který má vliv na dění v naší společnosti, a je pravou rukou našeho prezidenta. Autoři svorně říkají, že se bude jednat o vůbec první hanopis v dějinách literatury. Pokud hledáte v této nelehké době trochu rozveselení a důkaz, že na všechny problémy lze nahlížet s humorem, tato kniha je to pravé. K zakoupení je na www.booktook.cz nebo www.luxor.cz momentálně od 287 Kč.

Nedovol mi zmizet

„Knížka je románem, mnohdy přirovnávaná k Padesáti odstínům, s čím si dovolím nesouhlasit. Je totiž mnohem hlubším vyjádřením pocitů, které většina žen v podobném věku jako má hlavní hrdinka, prožívá. Podstatou knížky je základní  a jednoduchá touha, a to být viděna,“ popisuje román autorka. Dostupná pouze na e-shopu https://shop.zivotpo30ce.cz

S lékaři v první linii

Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová přináší ojedinělé reportážní svědectví o tom, jak se od března 2020  proměnila s pandemií koronaviru síť českých nemocnic. Jaký stav panoval ve velkých pražských nemocnicích Bulovka a Motol, a jak fungovaly nemocnice regionální? Reportérky zkušené z válečných oblastí světa se zúčastnily operací, strávily mnoho času na odděleních s lékaři a sestrami, jezdily s týmem odběrové sanity… Kniha s autentickými dojmy i fotografiemi je poctou lékařům, sestrám i ostatním členům zdravotnických personálů. Kniha zasazuje čtenáře přímo do centra dění a čtení jednotlivých pasáží je místy až strhující. Detailní popisy doplňují skvělé reportážní fotografie či rozhovory se zdravotníky. Kniha vyšla 30. 11. 2020 v nakladatelství Universum, 296 stran, doporučená cena 349 Kč.

Sněžný levhart

Francouzský spisovatel a dobrodruh Sylvain Tesson se společně s Vincentem Munierem, zkušeným fotografem zvířat, rozhodl projít náhorní plošinu Tibetu a pátrat po sněžném levhartovi. Výpravu za extrémně plachým, samotářským zvířetem můžete na stránkách knihy Sněžný levhart prožít společně s nimi, a kromě dávky dobrodružství z putování drsnou krajinou si dopřát také řadu inspirativních podnětů k zamyšlení. Hledání vzácné, téměř mytické šelmy se totiž pro autora stává duchovní cestou. Své dojmy vztahuje ke zkušenostem se ztrátou milovaných žen, jejichž přízrak ve sněžném levhartovi spatřuje, a prokládá je působivými úvahami o vztazích mezi přírodou a člověkem. Vydává Garamond, z francouzštiny přeložila Petra Zikmundová, 168 stran, doporučená cena 240 Kč.

Genitál pro muže kapitál

Všem mužům a jejich ženám, odborníkům i laikům je určena nová kniha s výmluvným názvem Genitál pro muže kapitál. Pozoruhodná publikace se zabývá zdravím muže z pohledu erudovaných lékařů Martina Lukeše, Tomáše Novotného, Viktora Vika a zkušené psycholožky a spisovatelky Laury Janáčkové. Velmi čtivou a srozumitelnou „light“ formou přináší přehled nejčastějších zdravotních i psychologických problémů, s nimž se muži potýkají, se zaměřením na jejich léčbu a prevenci. Vydává Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., 170 stran, doporučená cena 299 Kč.

Zdroj foto: archiv vydavatelství a PR ag. a Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.