Úterý 19. ledna 2021

Kam na nej řízek v Krkonoších?

Řízků jsou desítky, ale legenda je jen jedna. Pravý vídeňský řízek připravený z telecího masa rozklepaného na velikost talíře fascinuje dodnes svou jemnou, křehkou a současně šťavnatou chutí. V hotelu Savoy ve Špindlerově Mlýně ho připravují v autentické podobě.

Tento slavný pokrm přivezl z Itálie do Vídně český polní maršál Radecký, který ho v hlavním městě monarchie představil císaři Františku Josefu I. Ten se do něj okamžitě zamiloval, stejně jaké celá Vídeň. A řízek si oblíbil také vídeňský rodák hrabě Jan Harrach, který ho vzápětí přinesl do Krkonoš.

V Krkonoších najdete pravý vídeňský řízek i dnes. Na vídeňskou legendu sází zkušený šéfkuchař Michal Húsek z restaurace Savoya v hotelu Savoy. Vídeňský řízek dělá tradiční cestou na přepuštěném másle a podává ho s jemnou bramborovou kaší a okurkovým salátem.

„Stává se, že si hosté vídeňský řízek objednají klidně i třikrát během týdenního pobytu. Kdo si ho jednou dá, okamžitě se do něj zamiluje,“ komentuje úspěch vídeňského řízku Iva Gajdošíková, marketingová ředitelka společnosti Asten Hotels, která má hotel Savoy na starosti. A přidává ještě jeden tip. Zkuste si dát k řízku skleničku německého ryzlinku. Zážitek se zdvojnásobí.

https://savoy.astenhotels.com

Zdroj foto: archiv restaurace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.