Úterý 18. května 2021

Jazz může poslouchat i laik

Vojtech Szabó bezesporu patří k evropské interpretační špičce ve hře na akordeon, což svým druhým albem Szabotage, navazujícím na prvotinu Play accordion z roku 2018, více než potvrzuje.

V jeho rukách nástroj ožívá neuvěřitelnou škálou podmanivých tónů, střídá barvy a tempa, aby posluchače přivedl až k vrcholnému požitku z hudby.

Stále více se prosazuje i jako autor a aranžér. Na CD Szabotage zazní tři jeho melodie, kromě titulní skladby také Song for Julie věnovaná manželce a Little 5/4 samba napsaná pro dceru. Celé album je provedeno v moderních aranžích, ovšem při zachování Vojtechovy virtuozity, a tím má možnost zaujmout i širší publikum než jen vyznavače klasického, mnohdy až těžko stravitelného jazzu. Na albu zní libozvučné melodie plné hudebních nálad, emocí a napětí.

Doprovodná kapela ve složení Pavol Bereza – kytara, Ján Rigó – kontrabas a Josef Bagár – bicí s Vojtechem souzní v ideální harmonii a společně svými instrumentálními schopnostmi dodávají i klasickým standardům D. Ellingtona nebo D. Gillespieho nový, neotřelý rozměr.

Ukázky z jeho autorské tvorby si můžete poslechnout zde:

Song for Julie: www.youtube.com/watch?v=hDwOTWRQ5zA&feature=youtu.be

Szabotage: www.youtube.com/watch?v=k5_JI1eN0OE&feature=youtu.be

Little 5/4 Samba: www.youtube.com/watch?v=Jz0wothM_wM&feature=youtu.be

Říká se, že vydat sólové jazzové album znamená mnohdy sabotáž vlastní kariéry“, s úsměvem podotkl Szabó a dodal: „Pevně doufám, že v mém případě to tak nebude a album si najde cestu k posluchačům“.

Ačkoliv se Szabó věnuje převážně jazzové, francouzské a argentinské hudbě, progresivním stylem a hrou na elektrický akordeon oslovuje i popové a rockové publikum. Vedle koncertování se stará o mladé akordeonisty a pořádá výchovné koncerty.

Zdroj foto: Lenka Hatašová

Repertoár Vojtecha Szabó zahrnuje virtuózní skladby od tradičního argentinského tanga až po tango nuevo Astora Piazzolli, francouzské valse mussette, filmovou hudbu, vlastní skladby, jazz / swing a skladby Richarda Galliana. Každá ze skladeb zaznívá v jeh podání vždy trochu jinak, pokaždé s plnou dávkou improvizace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.