pátek 23. dubna 2021

Jaký jazyk dokáže zázraky světa?

Smích je univerzální jazyk světa, který dokáže zázraky. Už malé děti se rodí se schopností usmívat se, ale není to dovednost vlastní jen lidským mláďatům. Smějí se i lidoopi a opice a mají k tomu dokonce podobné důvody, jako my. Smích je důležitým prostředkem, který využíváme v komunikaci a také v navazování a utužování vztahů ve dvojici i v rámci celé skupiny

Tomuto gestu rozumí lidé univerzálně ve všech koutech světa. Je vyjádřením přijetí a dobré nálady. Úsměv je nejsnáze rozeznatelným výrazem obličeje, kterým komunikujeme už na vzdálenost 9 metrů. Smích nepůsobí jen na druhé, ale pokud se prosmějeme životem, má dopad i na naše zdraví, a to jak na psychické, tak i fyzické.

Úsměv dokáže zlepšit náladu i zdraví

Vědecké poznatky dokazují, že pouhý úsměv vám opravdu dokáže zlepšit náladu, snížit úroveň stresu, posílit imunitní systém, a ve finále dokonce prodloužit život.

Zní to trochu zvláštně. Štěstí a úspěch jsou přece to, co nás k úsměvu vede, a ne naopak. Isha Gupta z neurologické kliniky IGEA Brain, Spine & Orthopedics ovšem tvrdí, že úsměv v mozku podněcuje chemickou reakci, při které se uvolňují hormony dopamin a serotonin. „Dopamin zvyšuje naše pocity štěstí, jeho nízká hladina mozek naopak podněcuje k depresi. Serotonin nám zase snižuje úroveň stresu, jeho nízká hladina pak způsobuje vyšší agresivitu a taktéž deprese,“ říká Gupta.

Nechce se vám smát? Předstírejte opak a obelstěte mozek

Když se usmějete, váš mozek uvěří, že jste šťastní, a začne produkovat výše zmíněné hormony. Vyrobí vám tak skutečné pocity štěstí. Podle poznatků psychoneuroimunologie, vědního oboru sledujícího poznatky vlivu psychiky na imunitní systém člověka, je mozek přímo spojen s imunitním systémem. Pokud trpíme depresí, imunitní systém tím oslabujeme. Pocity štěstí oproti tomu zvyšují tělesnou odolnost. Na mozek platí i falešný úsměv. Po zaznamenání svalové aktivity totiž uvěří, že se děje něco veselého. Už se neobtěžuje zjišťovat, jestli je smích opravdu od srdce, nebo zda jste jej obelhali. A dokonce i vynucený úsměv dokáže snížit stres a srdeční tep. I přesto, že je smích velmi prospěšný naší fyzické i psychické stránce, je celá řada lidí, kteří se za svůj úsměv stydí.

Pouze 4 % lidí jsou spokojeni se svými zuby a nebojí se smát

Věděli jste, že pouze 4 % lidí jsou spokojeni se svými zuby a na svém úsměvu by nic neměnili? Jedním z hlavních důvodů, proč se možná nesmějeme tak často, jak bychom chtěli, je nerovnost zubů. Vzhled našich zubů, a to, jak často se smějeme, má přímý dopad na naše psychické rozpoložení. „Začíná to už ve velmi nízkém věku. Děti umějí být kruté. Nevědí, že když si z někoho dělají legraci, můžou mu psychicky uškodit. A často jsou oběťmi šikany právě děti s křivými zuby nebo předkusem. Puberťáci k nám pak chodí s tím, že se stydí usmát, a dospělí říkají, že se radši usmívat úplně přestali. Výzkumy potvrzují, že se lidé po srovnání zubů opravdu smějí víc. My to vlastně vidíme i na fotkách pacientů před a po: na konci léčby se usmívají přirozeněji než na začátku,“ říká MDDr. Katerina Mourati, lékařka z pražské kliniky Dental Office, kde se věnuje ortodoncii a pracuje s neviditelnými rovnátky od Beyli Dental.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.