pátek 26. února 2021

Jaké jsou trendy v bydlení pro rok 2021?

Zájem o hypotéku byl v loňském roce ohromný, Češi si sjednali hypotéky za víc než 200 miliard korun. Překonali tak i rekordní roky 2016 a 2017. Patříte také k těm, kteří si hypotéku sjednali a teď přemýšlíte, jak si ten svůj domeček zařídit, aby šel ruku v ruce s aktuálními módními trendy? Čtěte dál!

Kdo si v loňském roce sjednal hypotéku, neprohloupil

Ačkoli světem už více než rok hýbe pandemie koronaviru a výkonnost české ekonomiky se propadá, objemy sjednaných hypoték jsou obrovské. Lidé si od bank v loňském roce neváhali půjčovat ani vyšší částky, průměrná výše hypotéky se pohybovala kolem 2,9 milionu korun.

Svůj podíl na tom měly jak nízké úrokové sazby, které se u některých bank dostaly i pod 1,5 procenta ročně, tak úspora na dani z nemovitosti. Vládě se totiž podařilo prosadit zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, což znamená významné úspory. U nemovitosti za 5 milionu korun jde o úsporu ve výši 200 tisíc korun, kterou pak můžete využít třeba na něco pěkného do domácnosti.

Víte, že v posledních týdnech vzrostl zájem zejména o rekreační nemovitosti a zahrady? Rodiny s dětmi žijící v bytě totiž zůstaly uvězněné ve svých domácnostech, což vedlo k tomu, že urychlili své rozhodnutí o pořízení vlastního domečku se zahrádkou, nebo aspoň bytu s terasou.

Přírodní materiály jsou jasnou volbou

Rok 2021 je rokem přírodních materiálů jako dřevo, kámen, sklo a jejich kombinací. V domácnostech už nebudou mít své místo plasty a umělé květiny, nahradíme je těmi živými v kameninových nebo měděných květináčích.

Na jemné pastelové barvy zapomeňte, vsaďte na ty výrazné

Dosud našim domovům vládly jemné tóny barev nebo klasika v podobě čistě bílých stěn. Není čas na změnu? Trochu oživit šeď všedních dnů? Rozzařte pastelové tóny výraznějšími odstíny žluté, oranžové, zelené a modré.

Náš tip: Pastelové barvy se vám líbí a nahrazovat je jinými nechcete? Stejného výsledku dosáhnete i tím, že si ve výrazných barvách pořídíte textilie jako jsou závěsy, polštářky, koberce apod.

Víte, že barevnou kombinací roku 2021 je šedá a žlutá, na paty jim pak šlape zelená?

Neviditelné dveře

Skryté dveře nejsou v interiéru žádnou novinkou, něco podobného už tu bylo. Aktuální trend jde ale ještě o kousek dál, efektu neviditelných dveří dosáhnete skrytými zárubněmi v kombinaci se dveřmi z MDF desky, případně bezzárubňovými dveřmi, které dosahují až ke stropu.

Roste popularita stylu japandi

V loňském roce se objevil styl, který v sobě kombinuje skandinávský styl s japonským minimalismem, japandi. Čím se vyznačuje? Střídmými barvami, dekoracemi, které na sebe nestrhávají pozornost, klidem, harmonií, elegancí a jednoduchostí.

Nezapomínejte ani na pracovnu

Ano, v době home officů a online výuky naprosto nepostradatelná věc. Dřív jsme se snažili z domova nepracovat, loňský rok nám ale ukázal, že pracovny vymizely z domovů neprávem. Proč pracovat z ložnice nebo obýváku, kde se lze jen obtížně soustředit? Najděte si prostor i na pracovnu.

Nemáte na ní prostor? Co takhle stůl ukrytý ve skříni nebo hybridní pokoj? Pracovna umístěná za paravanem nebo knihovnou?

Náš tip na závěr: Ještě jste si hypotéku nesjednali, ale po vlastním bydlení toužíte stále víc?

Máte nejvyšší čas to začít řešit. Ceny nemovitostí i úrokové sazby hypoték v letošním roce porostou, dostupnost vlastního bydlení se tak bude zhoršovat.

Banky jsou navíc obezřetné a každého žadatele o hypotéku si pořádně prověří. Ekonomická nejistota je donutila opatrně posuzovat nejen výši příjmu, ale i jeho zdroj, v odhadech nemovitostí jsou velmi opatrné a často je ohodnocují na nižší částku, než je jejich aktuální cena.

zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.