Čtvrtek 22. dubna 2021

Jak ušetřit centimetry při rekonstrukci bytu?

Vnitřní příčky v interiéru si nejčastěji spojujeme se zkratkou SDK. Za ní se skrývá stavební „vynález“ – všem nám jistě známý sádrokarton. Tento moderní materiál je čím dál tím více oblíbený jak u domácích kutilů, tak i profesionálních firem. Výhodou tohoto materiálu je jeho lehkost, snadná skladovatelnost, přeprava, ale i to, že se montuje v suchém procesu. Sádrokarton tak dokáže změnit rychle, levně a kvalitně interiér bytových a nebytových prostor.

Oproti příčkám z cihel a dalších klasických stavebních materiálů je pak 2x tenčí, díky čemuž umožňuje nabídnout větší užitkovou plochu. „Některé moderní druhy sádrokartonových desek jsou pak oproti tradiční zděné technologii lehčí hned 7x, a dovolují tak využít maximum prostoru k bydlení,“ uvádí Robert Hošek, garant Centra technické podpory společnosti Rigips

Právě zvětšení obytné plochy bývá jedním z častých důvodů pro přikročení k rekonstrukci bytu. Otázky typu „jak udělat, aby se vám do koupelny vešla i pračka?“ a „co dělat, když chcete změnit dispozice bytu“ zaznívají od zadavatelů celkem často. V tomto případě je však nejdůležitější vybrat si vhodný materiál, který splní vaše očekávání. „Hlídat byste si přitom měli především tloušťku materiálu, protože platí, že čím menší je tloušťka příčky, tím víc místa ušetříte a budete moci následně využívat,“ doplňuje odborník z Rigipsu.

Pokud se podíváme na jednotlivé materiály, tloušťka konstrukce z vápenopískové cihly je 260 mm, úplně nejsilnější je konstrukce z cihly s tloušťkou 330 mm, naopak nejtenčí je moderní sádrokartonová konstrukce – její tloušťka činní pouhých 170 mm. Pojďme si ukázat možné zvětšení dispozic bytu na konkrétním příkladu.

Představme si čtyřpodlažní bytový dům, kde je 28 bytových jednotek o výměře 630 m2.  V případě mezibytových příček vychází na jedno patro celkem 147 bytových metrů. „Za předpokladu využití sádrokartonových konstrukcí činí úspora 5 cm v tloušťce. Zvětšení plochy bytů díky příčkám tak lze očekávat od 0,35 m2 u bytů do velikosti 1+kk až do cca 2 m2 u bytů 4+kk,“ vypočítává Robert Hošek ze společnosti Rigips. A dále doplňuje, jaká by byla úspora v případě mezibytových stěn: „Zde máme celkem 92 bytových metrů na každé podlaží, úspora bude díky SDK konstrukcím cca 13 cm v tloušťce. Přepočteno na čtyři patra jde o dalších 48 m2 získané plochy.“ U tohoto bytového domu by tak šlo o celkovou úsporu 77 m2.

Příčky v interiéru pak obecně logicky i funkčně rozčlení prostor. Mohou být pevné, nebo se i posunovat. Být dominantní, transparentní a propouštět denní světlo. Rychlým řešením je opět sádrokarton – kreativní materiál, díky němuž můžete vytvořit jakoukoliv příčku, i do oblouku, opláštit staré stěny či udělat podhledy – tedy snížit výšku stropu. „Některé desky jsou i protipožární, impregnované, vysokopevnostní. Při správné instalaci dokážou výborně izolovat hluk, lze na nich kotvit i těžká břemena bez vrtání. Navíc sádrokartonová stěna je užší než ty zděné, při jejím využití si tak nezmenšíme již zmiňovaný obytný prostor,“ uzavírá Robert Hošek z firmy Rigips.

A další výhoda sádrokartonu nové generace? Práce s ním je rychlejší, čistší a levnější než stavba z cihel. Také máte jistotu, že stěna ze sádrokartonových desek je vždy rovná a hladká, což u cihly nemusí být pravidlem.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.