pondělí 4. prosince 2023

Jak topit úsporně dřevem?

Ceny energií nutí domácnosti hledat i jiné způsoby, jak si udělat doma teplo. Zima se blíží a lidé utahují kohoutky, oblékají doma svetry a roztápí své krby, aby ušetřili za plyn a elektřinu. Přinášíme zde několik tipů, jak úsporně topit dřevem.

Zatápění

Pro zatápění se používají třísky a pak menší kousky dřeva, vhodnější je také měkké dřevo. „Pokud nemáte možnost nebo čas naštípat třísky, je možné si pořídit a použít podpalovače, ideálně na přírodní bázi. Přírodní podpalovače v podobě svitků jsou jednak šetrné k životnímu prostředí a díky parafínu, kterým jsou napuštěny, dosahují stálého hoření. Účinnou pomoc také přináší podpalovače ve tvaru obří zápalky nebo tabulky z lisovaného dřevitého vlákna opět namáčeného v kvalitním parafínu,“ vysvětluje Petr Zelinka, ředitel SOLO Matches & Flames.

Netopte vlhkým dřevem

Jedním z důležitých pravidel, které se ne vždy dodržuje, je netopit vlhkým nebo čerstvě pokácený dřevem. Jeden kilogram dřeva z čerstvě pokáceného stromu obsahuje až 0,5 litru vody. Nejprve se voda ze dřeva ohřívá a vypařuje a tím se ztrácí spoustu energie, a navíc dochází k zanášení komínu. Měkké dřevo by se mělo sušit před použitím minimálně jeden rok, tvrdé dva až tři roky, a to venku pod přístřeškem nebo v dobře větrané, ale nevytápěné místnosti.     

Do kamen je vhodné dřevo dubové a smrkové, za klasické krbové dříví je považováno bukové dřevo, popřípadě bříza. Buk má hezký plamen a mimořádně vysokou výhřevnost, bříza zase příjemně voní.

Správné přikládání

Pro kvalitní spalování je lepší přikládat častěji a po menších dávkách, důležité je zajistit dostatečný přísun kyslíku, aby nedocházelo k dušení a dřevo nechat nejprve pořádně rozhořet. Při nedostatečném přívodu vzduchu je kvalita spalování nízká a zbytečně se zvyšuje tvorba emisí.

Odborníci doporučují topit kombinací měkkého a tvrdého dřeva. Měkké dřevo je vhodné pro roztápění, tvrdé později pro samotné udržování ohně.

A samozřejmě by se nikdy nemělo topit odpadky!

Čistý komín, pravidelná údržba

Revize komína a spalinových cest by se měla udělat jednou za rok, ale při sezónním provozu je lepší vyčistit komín dvakrát do roka. Pravidelná údržba přispívá k lepší hospodárnosti krbů a kamen. „Pokud topíte celodenně, doporučujeme jednou za měsíc použít čistící poleno,“ uvádí Petr Zelinka ze společnosti SOLO Matches & Flames. Při spalování dřeva a uhlí se uvolňují saze a dehet a vytváří se kotelní kámen, který snižuje průchodnost trubek a komína. Jádro čistícího polena obsahuje aktivní složku, která se uvolňuje spalováním při teplotě 550 °C a pohlcuje saze a dehet, a trubky tak efektivně zbaví nečistot. „Solo čistící poleno odstraňuje chemickou cestou nečistoty a usazeniny ze spalinových cest kamen, krbů a pecí. Díky jeho použití se snižuje spotřeba paliva a zvyšuje účinnost vytápění. Navíc působí preventivně proti vzniku požárů způsobených samovznícením sazí v kouřovodech,“ dodává Petr Zelinka.

Kontrola správného topení

„Při topení dřevem si můžete provést jednoduchou kontrolu, zda všechny procesy správně dodržujete, a to tak, že barva popela by po vyhasnutí krbu, měla být bílá. Pokud není, zkontrolujte dostatečný přívod vzduchu, zda používáte vyschlé dřevo a zda jste provedli pravidelnou údržbu komínu nebo krbu, či kamen, právě pomocí čistícího polena,“ uzavírá Petr Zelinka.

Zdroj foto. archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.