sobota 26. listopadu 2022

Jak správně vybrat obuv, ať nebolí vás hlava?

Už se vám někdy stalo, že jste si pořídili boty, které jste na první pohled nutně museli mít, ale po krátkém nošení jste zjistili, že vám nesedí a jsou nepohodlné? Výběr správně padnoucí obuvi má svá pravidla, které je nutné dodržet, abyste dříve nebo později netrpěli.

Nejde pouze o otlačeniny nebo puchýře, ale nesprávnou obuví si můžete zadělat na vážnější zdravotní potíže jako je migréna, bolest zad, bolest kloubů a deformace chodidel. Expert poradí, na co si dát při výběru pozor pro maximální pohodlí.

Do kanceláře nebo na pochůzky

Jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru správně padnoucí obuvi je ujasnit si, k jaké příležitosti a na jaké aktivity je budete nosit. Uvažte, zda si vybíráte boty na nošení do práce nebo spíše na volný čas. “Jestliže si vybíráte obuv do práce, je nutné zvážit, jaká je její náplň. Jiné boty si musíte vybrat do kanceláře a další spíše sedavé povolání a jiné například pokud pracujete jako servírka či lékařka a trávíte většinu dne na nohou. A tím nemyslím vzhledově. Velký rozdíl je totiž také v prostředí, ve kterém budou boty nošeny. Vnitřní, venkovní, rovný povrch nebo zahrnuje-li nošení těžkých věcí, a další”, říká Robert Kunorza, výkonný ředitel ze společnosti Bennon.cz. Přes to všechno je stále nejdůležitější znát rozměry a tvar chodidla nebo drobné odlišnosti. “Je také potřeba uvědomit si, že chodidlo reaguje i na malou aktivitu prodloužením a v případě potivosti také zvýšením objemu. Z těchto důvodů bychom si měli obuv zkoušet dopoledne,” dodává Kunoroza. V každé specializované prodejně by vám měl být k dispozici školený personál a nohu vám změřit.

Zdraví na prvním místě

Ano, také při výběru obuvi platí, že zdraví je na prvním místě. Z nošení špatně padnoucích bot si totiž můžete zadělat na zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy či zad, ale také deformaci chodidel. Proto vždy dbejte na to, aby boty byly anatomicky tvarované a lehké. Další důležitou věcí jsou použité materiály. “Volbu materiálu, který je použit při výrobě obuvi neberte na lehkou váhu. Je velice důležité, aby boty byly prodyšné a co možná nejlehčí. Neprodyšná obuv podporuje pocení a nárůst objemu chodidla a následně zvyšuje růst bakterií, hub a kvasinek. Dále podle typu volnočasové aktivity či pracovní náplně můžete sáhnout po obuvi s úpravou jako jsou voděodolnost nebo oděruvzdornost,” radí Robert Kunorza za Bennon.cz. Abychom se v botech cítili maximálně pohodlně je potřeba mít nohu fixovanou. To zajistí obuv s vkládací stélkou, která zabrání nadměrnému pohybu a klouzání chodidla. Takové pohyby mohou způsobit praskání kůže. Dále také vkládací stélka s “miskou” v patní části, která podpoří stabilitu. Boty musejí především podporovat přirozenou chůzi. Tu pravou obuv poznáte tak, že si při nošení ani neuvědomujete, že obuv máte.

Nepodléhejte trendům

Botník plný trendy tenisek a značkových lodiček může být skvělý do doby, než si začnete uvědomovat, byť malé obtíže po jejich nošení. Důvodů, proč jsou nevhodné především na delší nošení je hned několik. “Obzvláště trendy jsou boty na vysoké platformě, které jsou ovšem pro vaše tělo nevhodné. Platforma nebo podpatek by neměly být vyšší než 2 centimetry. Příliš měkká podešev a vkládací stélka, která je příjemná při prvotním zkoušení zase způsobí zvýšenou únavu při dlouhé chůzi. Velké množství bot podle poslední módy má předek boty tvarovaný do špičky, což je zcela nevhodné pro správě postavení prstů,” radí Robert Kunorza, výkonný ředitel ze společnosti Bennon.cz. Pravým opakem je pak barefoot obuv, která se snaží napodobit chůzi naboso. Barefoot obuv ale změní styl chůze, a to může mít pozitivní i negativní vliv. Přechod na tento styl by měl být postupný a po konzultaci s ortopedem či fyzioterapeutem. Barefoot je zcela nevhodný pro dlouhé procházky na tvrdém povrchu, a to z důvodu, že nechrání chodidlo a nejde zde o přirozený pohyb.

Široký výběr kvalitní trekové a pracovní obuvi a dalších outdoorových doplňků zakoupíte na www.bennon.cz.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.