neděle 17. ledna 2021

Jak si poradit s kojeneckou kolikou a bolestí bříška?

Kojenecká kolika je hlavním důvodem pláče miminek v jejich prvních třech měsících života. Projevuje se jako záchvaty křiku a pláče, které trvají déle než tři hodiny více než tři dny v týdnu a miminka je velmi těžké utišit. Pláč má náhlý začátek a konec a nejčastěji trápí miminka a jejich rodiče v podvečerních a večerních hodinách.

Kojenecká kolika je hlavním důvodem pláče miminek v jejich prvních třech měsících života. Projevuje se jako záchvaty křiku a pláče, které trvají déle než tři hodiny více než tři dny v týdnu a miminka je velmi těžké utišit. Pláč má náhlý začátek a konec a nejčastěji trápí miminka a jejich rodiče v podvečerních a večerních hodinách. Kromě pláče, který odezní, miminko jinak prospívá dobře. Kojenecké koliky v 90 % případů zmizí v 8. a 9. týdnu věku, kdy se miminko začne pohybovat.

Nejčastější důvody pláče malých miminek: nepohoda v bříšku

Tento stav nepohody může být způsobený celou řadou faktorů, těmi nejčastějšími jsou problémy v břišní dutině. Příčinou soustavného dětského pláče může být plynatost, lidově nazývaná „zaražené prdíky“, špatná technika kojení, přejídání, gastroezofegální reflux, laktózová intolerance nebo například nezralost systému. U nekojených dětí může být příčinou neutuchajícího pláče také alergie na bílkovinu kravského mléko. Kojené děti zase nemusí dobře snášet některé potraviny z jídelníčku maminek, agresivně působí například česnek nebo ostré koření. V období kojení by maminky měly věnovat zvýšenou pozornost vyvážené a zdravé stravě, nekrmí totiž jenom sebe.

Kojenecká kolika nemusí mít nutně příčinu v břiše, i když se jedná o nejčastější důvod. Může mít také psychosociální důvody, jakými jsou temperament, rodičovské vlivy, hypersenzitivita nebo vliv prostředí, kde miminko vyrůstá. Pláč miminek může souviset i s biologickými příčinami, zvýšenou hladinou serotoninu nebo vlivem nikotinu v době těhotenství či po porodu.

Jak pomoci bolavému bříšku

Kojenecká kolika, která je způsobená problémy v břišní dutině, se kromě pláče projevuje tím, že miminko přitahuje nohy k bříšku, nevydrží ležet v klidu, různě se ohýbá, napíná, kope nožičkama a červená v obličeji. Zmírnit projevy kojenecké koliky je možné především preventivním opatřením. Jedním z nich je zavedení pravidelného režimu stravování a pravidelného denního režimu vůbec. Při problémech s bolavým bříškem můžeme miminku ulevit pomocí masáží bříška ve směru hodinových ručiček, ruce si při masáži potřete dětským olejíčkem, aby byla masáž snazší. Při úlevě od bolesti pomáhá také teplo, přikládání nahřátých obkladů na bříško bolesti zmírňuje. S miminkem bychom měli také cvičit, vhodným cvikem je tzv. jízda na kole nebo krouživé pohyby nožiček směrem k bříšku. Reflux eliminujeme podložením postýlky, měla by být mírně nakloněná, aby se jídlo nevracelo zpátky.

K utišení miminka pomáhá nejvíce blízkost jednoho z rodičů a konejšení, kolébání, nošení na předloktí nebo v šátku. K zajištění klidu v břišní dutině mohou přispět i kapičky.

Kapičky pro spokojená miminka

Kapky BioGaia® pomáhají řešit problémy s bolavým bříškem miminek, zabezpečují přísun živých, aktivních bakterií do střevní mikroflóry a jsou vhodné i pro kojence a malé děti, které nemohou užívat tabletky. Kapky obsahují živé aktivní bakterie Lactobacillus reuteri(L.reuteri) Protectis® rozmíchané v oleji. Tento kmen byl poprvé izolován z mateřského mléka. Dnes je v laboratořích replikován podle náročných standardů. Pouze 5 kapek denně postačí na pokrytí denní doporučené dávky 100 milionů aktivních, zdraví prospěšných bakterií L. reuteri Protectis®. Kapky BioGaia® dokáží obnovit zdravou střevní rovnováhu miminka. Živé bakterie obsažené v kapkách jsou přirozené lidskému organismu: pocházejí z mateřského mléka. Je klinicky ověřené, že kapičky pomáhají udržet normální střevní mikroflóru. Kapky jsou rezistentní vůči kyselému prostředí v žaludku a také vůči některým běžným antibiotikům. Mají neutrální chuť a lze je užívat od ukončeného prvního měsíce života.

Více na www.biogaia.cz

Zdroj foto: archiv společnosti